Arsenal – Brighton 2-0. Londonezii, la a patra victorie în Premier League pe Emirates

Nacho Monreal şi Alex Iwobi au marcat în succesul obţinut de Arsenal pe teren propriu cu Brighton, contând pentru etapa a-7-a din Premier League

Nacho Monreal, Arsenal
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Misiune facilă pentru Arsenal în etapa a şaptea din Premier League: oamenii lui Arsene Wenger au primit pe teren propriu vizita lui Brighton & Hove Albion, iar formaţia nou promovată nu a reuşit să se ridice la nivelul mult mai titratului său adversar, ajungând astfel la a treia înfrângere din patru partide de campionat disputate pe teren străin în actuala stagiune.

Mulţi indisponibili în tabăra londonezilor, o situaţie întâlnită foarte des de-a lungul ultimelor sezoane şi o situaţie care în dese rânduri a complicat sarcina oamenilor lui Arsene Wenger. Tehnicianul francez nu s-a putut baza pe Ozil, Welbeck, Koscielny, Coquelin, Chambers şi Santi Cazorla, însă chiar şi în aceste condiţii Arsenal nu a întâmpinat dificultăţi în faţa unui oponent ambiţios, dar mult inferior la toate capitolele.

Arsenal a fost aproape de un început de meci perfect, iar şutul de la distanţă al lui Alexandre Lacazette a lovit bara şi a ricoşat foarte aproape de Alexis Sanchez, însă fără a-i permite atacantului chilian să continue faza. Era doar minutul 2 şi gruparea londoneză îşi anunţa deja intenţiile ofensive la poarta lui Mathew Ryan, fostul jucător al celor de la Valencia. Pe alocuri confruntarea a părut ca un meci de antrenament între atac şi apărare, cu oamenii lui Chris Hughton dispuşi pe două linii în faţa propriului careu. Iar oamenii lui Arsene Wenger au avut nevoie de o fază fixă pentru a depăşi defensiva aglomerată a lui Brighton: Nacho Monreal a fost ultimul dintr-o serie de trei jucători care au finalizat spre poartă, după ce şuturile lui Mustafi şi Bellerin au fost respinse de defensiva lui Brighton. Pentru Nacho Monreal a fost doar al doilea gol în Premier League, primul după 1660 de zile (pe 16 martie 2013 fundaşul spaniol marca împotriva celor de la Swansea City).

Aflată în dezavantaj pe tabelă, Brighton a încercat să răspundă, iar oamenii lui Chris Hughton au fost aproape de egalare în minutul 23, când execuţia de la mare distanţă a lui Solly March a lovit bara din dreapta a porţii apărate de Petr Cech, pentru ca apoi Shane Duffy să nu reuşească sa direcţioneze balonul pe spaţiul porţii goale. O ocazie imensă, însă una care nu avea să se mai repete pe durata confruntării din capitala Angliei.

Arsenal a continuat să domine meciul, iar golul care a adus liniştea a venit în minutul 56, când Alex Iwobi a profitat de o acţiune de atac construită impecabil de către Alexis Sanchez şi a finalizat puternic, fără speranţe pentru Mathew Ryan. Alexis Sanchez, din nou unul dintre cei mai buni jucători ai lui Arsenal, a avut la rândul său două bune oportunităţi de a marca, iar Kolasinac putea să majoreze avantajul de pe tabelă după o lovitură de cap respinsă de pe linia porţii, însă oamenii lui Arsene Wenger nu au mai avut motive de a forţa pe final, având deja asigurate cele trei puncte.

Rezultat final 2-0 şi Arsenal reuşeste astfel să încheie în cel mai bun mod posibil o săptămână începută prin succesul de campionat cu West Brom şi continuată prin victoria din UEFA Europa League în deplasare contra celor de la BATE Borisov. Pentru “Tunari” va urma pauza competiţională prilejuită de meciurile echipelor naţionale, iar apoi un program dificil, cu trei deplasări consecutive: Arsenal va înfrunta pe Watford şi Everton în Premier League, respectiv Steaua Roşie Belgrad în cupele europene.