Arsenal – Chelsea 2-2. Remiză spectaculoasă pe stadionul Emirates

Derby-ul londonez dintre Arsenal şi Chelsea s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, în ultimul meci al etapei cu numărul 22 din Premier League

Jack Wilshere a deschis scorul în meciul Arsenal - Chelsea 2-2
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Confruntarea dintre Arsenal şi Chelsea, contând pentru etapa cu numărul 22 din campionatul Angliei, se anunţa una spectaculoasă, iar derby-ul londonez disputat pe arena Emirates s-a ridicat la nivelul aşteptărilor, în special de-a lungul reprizei a doua, când Chelsea a întors a întors scorul după ce s-a regăsit în dezavantaj pe tabelă, însă reuşita lui Hector Bellerin din minutul 92 a salvat un punct important pentru “Tunari”

Mesut Ozil, Rob Holding şi Ainsley Maitland-Niles au fost titularizaţi de tehnicianul francez Arsene Wenger, care astfel a ales să efectueze trei modificări faţă de remiza înregistrată în runda anterioară, scor 1-1 pe terenul celor de la West Bromwich Albion. Dacă în duelul disputat pe arena The Hawthorns Arsenal a pierdut victoria pe final de meci, de această dată un gol marcat în prelungiri a făcut ca oamenii lui Arsene Wenger să evite un eşec dureros şi oarecum nemeritat conform cursului jocului, în special în prima repriză. Pentru campioana Angliei, Cesc Fabregas a început ca titular şi a evoluat astfel împotriva fostei sale echipe, în timp ce Eden Hazard a revenit din primul minut, după ce a rămas pe banca de rezerve la meciul câştigat de Chelsea cu scorul de 5-0 în faţa lui Stoke City, în ultima confruntare din 2017 pentru oamenii pregătiţi de antrenorul italian Antonio Conte.

Arsenal – Chelsea, ocazii fără goluri în prima repriză

Alexis Sanchez şi Mesut Ozil s-au dovedit cei mai periculoşi jucători pentru defensiva lui Chelsea de-a lungul primelor 45 de minute, însă prima oportunitate importantă de gol a fost trecută în contul lui Alvaro Morata: atacantul spaniol s-a regăsit într-o situaţie foarte bună de a marca în minutul 14, după un balon apreciat greşit de Calum Chambers, însă finalizarea fostului jucător al lui Real Madrid şi Juventus nu a fost una precisă. La capătul primului sfert de oră, ritmul jocului s-a intensificat, iar fazele importante s-au succedat la cele două porţi: Ainsley-Maitland Niles a solicitat o lovitură de la 11 metri, fără ca centralul Anthony Taylor să fie convins de infracţiune, pentru ca apoi Thibaut Courtois să salveze decisiv la execuţia Alexis Sanchez, care a lovit de asemenea bara. Portarul belgian s-a dovedit încă o dată în formă şi şi-a salvat echipa la şutul precis al lui Alexandre Lacazette, înainte ca omologul său din poarta lui Arsenal, Petr Cech, să se facă la rândul său remarcat la intervenţia excelentă din minutul 28, în faţa lui Tiemoue Bakayoko.

Finalul primei reprize a adus în prim plan alte situaţii importante de ambele părţi, cu Mesut Ozil aproape de deschiderea scorului în minutul 39, printr-o execuţie care a trecut puţin pe lângă, pentru ca apoi şutul cu efect al lui Cesc Fabregas să aibă acelaşi deznodământ. Petr Cech a fost nevoit să mai intervină la ocaziile lui Eden Hazard şi Marcos Alonso, însă prima repriză avea să se încheie fără niciun gol.

Chelsea, aproape de victorie; Arsenal, salvată de Hector Bellerin

“Tunarii” au preluat din nou iniţiativa în debutul părţii a doua, iar Alexandre Lacazette l-a întrebuinţat din nou pe portarul belgian al campioanei Angliei. Nici măcar Thibaut Courtois nu a mai putut face nimic în minutul 63, la execuţia puternică a lui Jack Wilshere, care astfel îşi aducea echipa în avantaj. Însă bucuria gazdelor avea să dureze doar patru minute, deoarece o intrare a lui Hector Bellerin asupra lui Eden Hazard în interiorul careului a fost sancţionată de arbitrul Anthony Taylor, iar vârful belgian nu a ratat de la punctul cu var, egalând situaţia de pe tabelă, cu aproximativ 25 de minute înainte de finalul partidei din capitala Angliei.

Alvaro Morata nu s-a dovedit la fel de inspirat precum în alte rânduri, iar execuţia sa din minutul 71 a trecut peste poarta apărată de Petr Cech, pentru ca apoi un şut deviat al lui N’Golo Kante să fie aproape de a-l învinge pe experimentatul portar ceh, într-un moment de joc în care Chelsea a forţat, profitând de avantajul psihologic şi de entuziasmul oferit de egalarea rapidă. Iar insistenţa oaspeţilor s-a concretizat la centrarea lui Davide Zappacosta, finalizată cu gol de Marcos Alonso, care părea a fi eroul meciului şi autorul unui gol de trei puncte. Însă Arsenal nu a renunţat la luptă şi a salvat un punct meritat în prelungiri, când execuţia lui Hector Bellerin l-a învins pe Courtois. Şi totuşi emoţiile nu aveau să se oprească aici, deoarece minutele de prelungire rămase de disputat au fost suficiente pentru ca Alvaro Morata şi Davide Zappacosta să mai aibă două mari oportunităţi de a aduce o victorie aproape nesperată pentru Chelsea după golul primit cu doar câteva momente anterior.

Rezultatul final de 2-2 premiază ambele echipe cu câte un punct, însă ajută mai degrabă pe Manchester United şi Liverpool, care prin succesele din această rundă câştigă teren în clasamentul Premier League. Lupta pentru poziţia secundă a ierarhiei rămâne una extrem de echilibrată, în spatele liderului Manchester City care pare deja a fi făcut un pas decisiv în ceea ce priveşte soarta titlului.

Arsenal – Chelsea, declaraţii ale antrenorilor

Arsene Wenger: “A fost un meci de fotbal fantastic. Privind în urmă cred că oricare echipă ar fi putut câştiga, însă noi rămânem cu regretul de a fi ratat o ocazie importantă prin faptul că am reuşit să deschidem scorul. Apoi a existat acea decizie dură împotriva noastră şi am acuzat şocul din punct de vedere mental. În acel moment am fi putut pierde meciul, dar am demonstrat tărie de caracter şi resursele necesare pentru a reveni, iar în cele din urmă consider că este un rezultat echitabil.”

Antonio Conte: “Este păcat, deoarece atunci când ai atât de multe ocazii de a marca, trebuie să câştigi meciul. Însă ne aflăm aici şi discutăm despre un rezultat de egalitate. Putem spune că este că este o remiză bună, pe terenul unei echipe puternice, dar adevărul este că am fi meritat să câştigăm, aşadar nu putem să nu fim dezamăgiţi, atât eu, cât şi jucătorii. Acesta este fotbalul, trebuie să acceptăm rezultatul final şi să ne concentrăm deja pe următoarea partidă.”