Arsenal – Manchester United 1-3. Succes vital pentru United înainte de derby-ul cu City

Manchester United s-a impus cu scorul de 3-1 pe terenul lui Arsenal, într-un meci contând pentru etapa a-15-a din Premier League

Arsenal - Manchester United 1-3
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Stadionul Emirates din capitala Angliei a găzduit în această seară cel mai interesant şi asteptat meci al etapei cu numărul 15 din Premier League, confruntarea dintre Arsenal şi Manchester United, care s-a ridicat pe deplin la nivelul anticipat şi a adus în prim plan un joc foarte spectaculos şi deschis, la finalul căruia oaspeţii au obţinut trei puncte extrem de importante în ceea ce priveşte continuarea luptei pentru câştigarea titlului.

Deşi nu părea a avea multe şanse de a fi prezent pe teren în această seară ca urmare a accidentării din duelul cu Huddersfield Town de la mijlocul săptămânii, atacantul francez Alexandre Lacazette a fost recuperat la timp şi a putut astfel fi titularizat de Arsene Wenger, într-un trident ofensiv din care au mai făcut parte Mesut Ozil şi Alexis Sanchez, cei doi jucători al căror viitor la Arsenal rămâne incert. Hector Bellerin, Aaron Ramsey, Granit Xhaka şi Sead Kolasinac au evoluat în linia de mijloc, în timp ce compartimentul defensiv al londonezilor a fost format din Laurent Koscielny, Shkodran Mustafi şi Nacho Monreal.

De partea cealaltă, antrenorul portughez Jose Mourinho nu s-a putut baza pe Marouane Fellaini, Eric Bailly, Phil Jones şi Michael Carrick, cu toţii fiind accidentaţi, în timp ce vârful suedez Zlatan Ibrahimovic nu a început meciul nici măcar de pe banca de rezerve. Pentru Manchester United, vestea bună a fost reprezentată de recuperarea lui Nemanja Matic, care astfel a putut evolua în linia de mijloc alături de Ashley Young, Paul Pogba şi Antonio Valencia. Tridentul ofensiv al “Diavolilor” a fost format din Anthony Martial, Jesse Lingard şi atacantul belgian Romelu Lukaku.

Manchester United, primele goluri pe terenul lui Arsenal după 4 ani

Debutul de meci a fost unul perfect pentru Manchester United şi Jose Mourinho, care foarte probabil a pregătit partida într-o manieră similară precum confruntarea derby cu Liverpool, însă de această dată două greşeli ale defensivei adverse le-au permis oamenilor lui Jose Mourinho să lovească decisiv de două ori în primele zece minute ale duelului de pe stadionul Emirates: Laurent Koscielny şi Shkodran Mustafi au pierdut balonul mult prea uşor în propria jumătate, iar Antonio Valencia şi Jesse Lingard au marcat la capătul unor foarte frumoase acţiuni de contraatac. Dincolo de dezavantajul de pe tabelă, antrenorul francez al londonezilor a trebuit să găsească rapid o soluţie pentru defensivă odată cu accidentarea lui Shkodran Mustafi, nevoit să părăsească terenul imediat după faza celui de-al doilea gol. Alex Iwobi era trimis pe teren în locul fundaşului german, iar Arsene Wenger se vedea astfel nevoit să schimbe sistemul de joc.

Treptat, Arsenal a preluat controlul jocului şi a început să pună presiune pe careul lui David De Gea, iar defensiva celor de la Manchester United nu a părut deloc la fel de sigură precum în meciul cu Liverpool, spre nemulţumirea vizibilă a lui Jose Mourinho, care în repetate rînduri şi-a apostrofat jucătorii pentru spaţiile valorificate de londonezi. Gazdele şi-au creat o serie de ocazii importante pentru a reduce diferenţa din prima repriză, dintre care cea mai mare a avut loc în minutul 31, când reluarea lui Alexandre Lacazette a fost respinsă de David De Gea în bara transversală, pentru ca apoi pe continuarea fazei şutul lui Granit Xhaka să treacă puţin pe lângă. În minutul 42 intervenţia decisivă a lui Nemanja Matic la execuţia lui Aaron Ramsey a menţinut avantajul de două goluri pentru Manchester United la capătul unei prime reprize extrem de spectaculoase, disputată într-un ritm alert, la finalul căreia Arsenal ar fi meritat să înscrie la râdul său cel puţin o dată.

Arsenal, prea multe ocazii nevalorificate

În ciuda scorului de la pauză, jocul din prima repriză a ilustrat într-o manieră evidentă faptul că soarta celor trei puncte era departe de a fi decisă. Iar eforturile celor de la Arsenal au fost premiate în debutul părţii secunde, când o pasă perfectă a lui Alexis Sanchez a fost continuată de Aaron Ramsey cu o deviere inteligentă pentru Alexandre Lacazette, atacantul francez aflându-se singur în faţa portarului spaniol al lui Manchester United, care nu a mai putut face nimic pentru a împiedica golul lui Arsenal. Un gol rapid era scenariul pe care Jose Mourinho şi-ar fi dorit să îl evite, însă oaspeţii se regăseau astfel în dificila situaţie de a încerca să facă faţă entuziasmului din jocul londonezilor.

Ritmul meciului a continuat să fie unul extrem de ridicat, cu faze importante la ambele porţi: United şi-ar fi putut reface avantajul de două goluri la o imensă oportunitate ratată de Jesse Lingard, al cărui şut din interiorul careului a fost respins în bară de Petr Cech, pentru ca un minut mai târziu De Gea să salveze rezultatul într-o manieră incredibilă printr-o dublă intervenţie la execuţiile lui Lacazette şi Alexis Sanchez pe respingere. În cele mai bune momente de joc ale gazdelor, Manchester United a dat lovitura decisivă pe contraatac: meritul principal i-a revenit lui Paul Pogba, capabil să îl depăşească din punct de vedere fizic pe Laurent Koscielny, înainte de a trimite balonul în faţa porţii, de unde Jesse Lingard a avut de îndeplinit o simplă formalitate şi a marcat astfel al doilea său gol în acest meci.

Şi totuşi finalul de partidă nu a fost deloc unul liniştit pentru gruparea de pe Old Trafford, deoarece cu un sfert de oră înainte de final, centralul Andre Marriner l-a eliminat pe Paul Pogba după o intrare extrem de periculoasă a mijlocaşului francez asupra lui Hector Bellerin, care se putea solda cu o gravă accidentare a tânărului fundaş spaniol. Defensiva aglomerată a oaspeţilor, regrupaţi în interiorul propriului careu de-a lungul ultimelor 15 minute, a făcut faţă în cele din urmă atacurilor repetate ale londonezilor, iar United a obţinut astfel prima victorie pe terenul lui Arsenal din noiembrie 2014.

Manchester United, succes vital înainte de derby-ul cu Manchester City

Luna decembrie poate fi decisivă în ceea ce priveşte şansele lui Manchester United de a mai spera la câştigarea titlului. O victorie în duelul cu Arsenal era absolut necesară pentru a pune presiune pe Manchester City, liderul din clasamentul Premier League, care îşi poate reface avantajul de opt puncte printr-un succes în partida de maine, contra celor de la West Ham United. Etapa viitoare a campionatului Angliei programează derby-ul oraşului Manchester, un meci la finalul căreia oamenii lui Jose Mourinho ar putea reintra cu şanse reale în lupta pentru prima poziţie.

De partea cealaltă, Arsenal pune punct seriei de victorii pe teren propriu (şapte din şapte partide de Premier League disputate pe Emirates şi câştigate înainte de această etapă), iar echipa lui Arsene Wenger pierde astfel momentan ultimul loc care asigura prezenţa în viitoarea ediţie de UEFA Champions League.