Arsenal şi City, calificare cu emoţii în sferturile Cupei Ligii Angliei

Arsenal s-a impus cu 2-1 după prelungiri în duelul cu Norwich, în timp ce Manchester City a avut nevoie de penalty-uri pentru a se califica în sferturi

Edward Nketiah, Arsenal
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Antrenorul celor de la Arsenal, Arsene Wenger, a discutat înainte de duelul cu Norwich City din optimile de finală ale Cupei Ligii Angliei, despre necesitatea de a acorda încredere tinerilor jucători de la academia clubului, iar Arsenal a avut nevoie de introducerea pe teren a unui atacant în vârsta de 18 ani pentru a evita eliminarea din competiţie, în meciul disputat marţi seara pe Emirates Stadium din capitala Angliei.

Deloc surprinzător, Arsene Wenger a odihnit jucători importanţi de nivelul lui Alexis Sanchez, Mesut Ozil, Alexandre Lacazette sau Laurent Koscielny, iar în formula de start a “Tunarilor” şi-au făcut apariţia tineri de perspectivă precum Matt Macey, Rob Holding, Reiss Nelson sau Ainsley Maitland-Niles. Compartimentul ofensiv a fost format din jucători de renume, cu realizări importante la echipa mare, precum Theo Walcott, Alex Iwobi sau Olivier Giroud. Şi totuşi prezenţa celor trei nu a fost de ajuns pentru ca Arsenal să rezolve în manieră facilă calificarea în runda următoare: Josh Murphy a deschis scorul pentru Norwich City cu zece minute înainte de finalul primei reprize, iar gruparea londoneză a avut nevoie de prezenţa pe teren a lui Edward Nketiah, care a restabilit egalitatea în minutul 85, la scurt timp după intrarea sa pe gazon. Acelaşi Edward Nketiah a decis calificarea pentru Arsenal, printr-un nou gol marcat în prima repriză de prelungiri, completând astfel o seară memorabilă pentru atacantul în vârsta de 18 ani.

Nici liderul din Premier League, Manchester City, nu a avut o seară uşoară în duelul cu Wolverhampton Wanderers. Deşi a aliniat o formaţie de start din care nu au lipsit jucători precum Yaya Toure, Ilkay Guendogan, Raheem Sterling, Bernardo Silva, Gabriel Jesus sau Sergio Aguero, antrenorul spaniol Pep Guardiola a fost nevoit să treacă prim emoţiile unei serii de lovituri de departajare, după ce echipa sa nu a reuşit în mod surprinzător să înscrie niciun gol de-a lungul timpului regulamentar în confruntarea cu un adversar din Championship, deşi în cele mai recente patru meciuri de Premier League disputate pe Etihad Stadium, Manchester City a marcat în total 20 de goluri. Însă loviturile de departajare au adus în cele din urmă calificarea pentru City, care a transformat patru execuţii prin Kevin de Bruyne, Yaya Toure, Leroy Sane şi Sergio Aguero. De partea cealaltă, Leo Bonatini a marcat pentru Wolverhampton, însă ratările lui Alfred N’Diaye şi Conor Coady au consemnat eliminarea formaţiei pregătite de Nuno Espirito Santo, fostul antrenor al lui FC Porto.

Manchester City părea a avea o misiune mai complicată faţă de Arsenal sau rivala locală, însă oamenii lui Jose Mourinho au obţinut calificarea pe Liberty Stadium în duelul cu Swansea City, graţie a două goluri marcate de Jesse Lingard.

Rezultatele complete ale zilei de marţi, în optimile de finală din Cupa Ligii Angliei:

AFC Bournemouth 3 – 1 Middlesbrough
Arsenal 1 – 1 Norwich City (2-1 după prelungiri)
Bristol City 4 – 1 Crystal Palace
Leicester City 3 – 1 Leeds United
Swansea City 0 – 2 Manchester United
Manchester City 0 – 0 Wolverhampton Wanderers (4-1 după loviturile de departajare)