Arsenal – Tottenham 2-0. “Tunarii” se impun în derby-ul londonez

Golurile marcate de Shkodran Mustafi şi Alexis Sanchez au adus victoria pentru Arsenal în meciul din etapa a-12-a de Premier League cu Tottenham

Shkodran Mustafi a deschis scorul în meciul Arsenal - Tottenham 2-0
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Arsenal s-a impus în derby-ul londonez contra marii rivale Tottenham, scor 2-0 pe stadionul Emirates din capitala Angliei, în poate cel mai bun meci făcut de “Tunari” în actualul sezon. Deşi Tottenham era considerată favorită având în vedere evoluţiile şi rezultatele recente dintre cele două echipe, formaţia lui Mauricio Pochettino a demonstrat încă o dată faptul că pe teren străn nu este încă în totalitate pregătită să evolueze dezinvolt în faţa unor adversari de top.

Tehnicianul francez al gadelor, Arsene Wenger, a aliniat un compartiment median format din Hector Bellerin, Aaron Ramsey, Granit Xhaka şi Sead Kolasinac, în timp ce Mesut Ozil şi Alexis Sanchez s-au aflat în sprijinul lui Alexandre Lacazette. De partea cealaltă, Mauricio Pochettino l-a recuperat pe Harry Kane, titularizat în centrul liniei de atac, precum şi pe Dele Alli, ambii incerţi înainte de meci. Fernando Llorente şi Heung-Min Son au început astfel pe banca de rezerve, fiind trimişi pe teren în ultimul sfert de oră.

Arsenal a început meciul în forţă şi a avut o primă bună şansă de a deschide scorul încă din minutul 5, când Lacazette l-a blocat pe Dier şi i-a permis lui Sanchez să recupereze balonul: atacantul chilian i-a întors serviciul vârfului francez, însă finalizarea acestuia din interiorul careului a trecut puţin peste poarta apărată de Hugo Lloris. Replica oaspeţilor a venit două minute mai târziu, după o minge respinsă greşit de Koscielny şi ajunsă de Harry Kane: pătrunderea atacantului englez a fost finalizată cu o execuţie pe spaţiul porţii, însă insuficient de plasată pentru a-l învinge pe Petr Cech.

“Tunarii” au continuat să pună presiunea pe formaţia lui Mauricio Pochettino, cu multe schimbări de direcţie şi acţiuni de atac rapide care au pus în dificultate defensiva lui Tottenham. Totuşi, precizia ultimei pase a lipsit în prima jumătate de oră, iar Arsenal a irosit o serie de bune iniţiative ofensive. Oamenii lui Arsene Wenger au deschis meritat scorul în minutul 36, prin Shkodran Mustafi, fundaşul german reuşind să reia imparabil o centrare excelentă din lovitură liberă a lui Mesut Ozil. Jucătorii lui Tottenham s-au arătat nemulţumiţi de decizia acordării loviturii libere din care a rezultat golul marcat de gazde, însă defensiva lui Mauricio Pochettino va trebui de asemenea să îşi asume responsabilitatea pentru un marcaj departe de a fi perfect. Finalul primei reprize a complicat lucrurile pentru Tottenham, la capătul unei noi acţiuni de atac în viteză create de compartimentul ofensiv al lui Arsenal: centrarea lui Alexandre Lacazette l-a găsit complet nemarcat pe Alexis Sanchez în faţa porţii, iar fostul jucător al celor de la Udinese şi Barcelona a avut suficient timp pentru a prelua şi a finaliza cu un şut puternic la colţul scurt, prin care a stabilit scorul pauzei, 2-0.

În urmă cu şapte ani, Tottenham era condusă de Arsenal cu scorul de 2-0 la pauză, pentru ca în cele din urmă să se impună cu scorul de 3-2. De această dată însă lucrurile nu au mai decurs în aceeaşi manieră, iar “Tunarii” au reuşit să gestioneze mult mai bine situaţia de-a lungul reprizei a doua. Spurs a încercat să pună presiune pe defensiva adversă, însă fără a reuşi să îşi creeze ocazii importante la poarta lui Petr Cech. O singură eroare din partea lui Aaron Ramsey la marginea propriului careu i-a oferit o bună oportunitate lui Harry Kane, însă atacantul englez a întârziat finalizarea şi a fost blocat de intervenţia excelentă a lui Shkodran Mustafi. Inevitabil, în defensiva lui Tottenham au apărut din ce în ce mai multe spaţii, de care oamenii lui Arsene Wengere au fost aproape de a profita în repetate rânduri pe contraatac.

Nimic important consemnat pe finalul meciului, cu o echipă a lui Tottenham care a părut a fi resemnată mult prea devreme cu eşecul în faţa marii rivale. Prin succesul din derby-ul londonez disputat pe stadionul Emirates, Arsenal şi-a menţinut procentajul perfect de victorii pe propria arenă în actuala ediţie de campionat şi cel mai important a obţinut trei puncte esenţiale pentru situaţia din clasamentul Premier League, acolo unde “Tunarii” s-au apropiat la un singur punct de Tottenham. De partea cealaltă, Spurs riscă să piardă poziţia a treia în faţa campioanei Chelsea şi va avea nevoie să obţină mult mai mult din duelurile împotriva contracandidatelor directe pentru a spera să poată lupta cu adevărat pentru câştigarea trofeelor.