Arsenal – West Brom 2-0. Londonezii continuă seria de rezultate pozitive pe teren propriu

Dubla lui Alexandre Lacazette a adus victoria pentru Arsenal în meciul cu West Bromwich Albion contând pentru etapa a şasea din Premier League

Alexandre Lacazette, Arsenal
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Etapa a şasea din Premier League s-a încheiat luni seara prin confruntarea de pe Emirates Stadium dintre Arsenal şi West Bromwich Albion, la care “Tunarii” porneau cu prima şansă după cele şapte victorii consecutive obţinute în campionat pe propria arenă, o serie pozitivă depăşită doar de şirul celor nouă succese la rând pe arena Emirates înregistrat în perioada decembrie 2014 – aprilie 2015.

Antrenorul Arsene Wenger i-a lăsat iniţial pe bancă de rezerve pe Mesut Ozil, Olivier Giroud şi Theo Walcott, preferând un trident ofensiv format din Aaron Ramsey, Alexis Sanchez şi Alexandre Lacazette. De partea cealaltă, tehnicianul Tony Pulis a început cu Hal Robson-Kanu şi Jay Rodriguez în linia de atac şi un compartiment median din care a făcut parte şi Gareth Barry, fotbalistul englez devenind astfel jucătorul cu cele mai multe prezente în Premier League din istoria competiţiei. Grzegorz Krychowiak, unul dintre cei mai importanţi jucători transferaţi în această vară de West Bromwich Albion, a fost la rândul său prezent în formula de start a oaspeţilor.

West Brom câştigase doar cinci din ultimele 35 de partide disputate pe teren străin în Premier League, iar cele mai recente şaşe meciuri jucate pe Emirates Stadium au reprezentat şase eşecuri pentru oaspeţi. Şi totuşi oamenii lui Tony Pulis au avut prima mare şansă de a deschide scorul, în minutul 8, când Jay Rodriguez a păstruns în careu pe partea stângă şi a fost în mod evident împiedicat de Mustafi, însă nu a rămas pe gazon, ci a preferat să continue faza, iar şutul său a fost deviat de Petr Cech în bară, experimentatul portar ceh salvându-şi astfel echipa la o fază la care oaspeţii ar fi putut primi o lovitură de la 11 metri.

Scăpată de începutul de meci dificil, Arsenal a profitat şi a deschis scorul la prima oportunitate importantă: lovitura liberă de la marginea careului a fost executată cu precizie de Alexis Sanchez, însă bara l-a salvat iniţial Ben Foster, pentru ca apoi Alexandre Lacazette să fie primul la minge pe continuarea fazei. Reluarea simplă cu capul a însemnat al treilea gol în actuala ediţie de Premier League pentru atacantul francez, care astfel egalează performanţa lui Brian Marwood din 1988: până în prezent niciun alt jucător al lui Arsenal nu reuşise să înscrie în fiecare dintre primele trei meciuri de campionat jucate pe teren propriu.

Alexis Sanchez a mai beneficiat de o lovitură liberă dintr-o poziţie favorabilă în minutul 36, însă de această dată atacantul aflat în ultimul său an de contract cu Arsenal a trimis puţin pe lângă. Finalul primei reprize le-a aparţinut în mod surprinzător oaspeţilor, care şi-au trecut în cont două bune situaţii de a reveni pe tabelă: mai întăi lovitura de cap a lui Rodriguez a fost salvată de pe linie de Monreal, apoi din cornerul rezultat acelaşi Jay Rodriguez a creat emoţii la poarta londinezilor printr-o reluare din afara careului.

În partea secundă Arsenal şi-ar fi putut majora avantajul la ocazia lui Alexandre Lacazette, însă execuţia vârfului francez a fost deviată în ultimul moment de apărarea oaspeţilor. Fostul atacant al celor de la Lyon a asigurat în cele din urmă un final de meci liniştit pentru londonezi, după penalty-ul obţinut de Aaron Ramsey, faultat în interiorul careului de Nyom: Lacazette a transformat cu siguranţă de la punctul cu var, iar oamenii lui Arsene Wenger au putut astfel gestiona în linişte ultimele 20 de minute ale confruntării.În partea secundă Arsenal şi-ar fi putut majora avantajul la ocazia lui Alexandre Lacazette, însă execuţia vârfului francez a fost deviată în ultimul moment de apărarea oaspeţilor. Fostul atacant al celor de la Lyon a asigurat în cele din urmă un final de meci liniştit pentru londonezi, după penalty-ul obţinut de Aaron Ramsey, faultat în interiorul careului de Nyom: Lacazette a transformat cu siguranţă de la punctul cu var, iar oamenii lui Arsene Wenger au putut astfel gestiona în linişte ultimele 20 de minute ale confruntării.

De partea cealaltă, West Bromwich Albion nu a mai reuşit să repete evoluţia bună pe faza de atac din prima repriză, iar jucătorii lui Tony Pulis vor rămâne cu regretul unor foarte mari ocazii de gol irosite la scorul de 0-0 şi 1-0 pentru Arsenal, care ar fi putut schimba complet desfăşurarea reprizei secunde. “Tunarii” obţin trei puncte foarte importante, care le permit să revină în partea superioară a ierarhiei din Premier League, la un singur punct distanţă de cele trei echipe aflate la egalitate pe poziţia a patra, Tottenham, Liverpool şi Watford. West Brom rămâne în zona de mijloc a ierarhiei, însă ajunge la patru partide consecutive de campionat fără succes, după începutul excelent de sezon, caracterizat de două victorii în primele două etape.