Premier League, 09 august 2015, ora 15:30
0 - 2
West Ham United

Cheikhou Kouyaté 43
Mauro Zárate 57

Arsenal – West Ham United 0-2. Petr Cech greşeşte decisiv în primul meci de campionat pentru Arsenal

Petr Cech a gresit decisiv in primul sau meci de campionat pentru Arsenal
Arsenal începe sezonul 2015-2016 de Premier League cu o înfrângere pe teren propriu după două gafe ale noului său portar, experimentatul Petr Cech

Cronica meciului Arsenal - West Ham United, scrisă de David Petre pe 07 septembrie 2015

Înger în meciul cu Chelsea din Community Shield, Petr Cech a devenit demon pentru Arsenal în primul joc din Premier League 2015-2016, fiind decisiv în înfrângerea Tunarilor pe teren propriu cu West Ham, echipă proaspăt eliminată de Astra Giurgiu din preliminariile Europa League. Multă lume a văzut în transferul lui Cech rezolvarea tuturor problemelor lui Arsenal şi elementul care ar putea face diferenţa în lupta pentru un titlu aşteptat încă din 2004, dar nimeni nu i-a informat de acest lucru şi pe cei de la West Ham, veniţi pe Emirates fără trac şi fără vreun sentiment de inferioritate, chiar dacă nu mai câştigaseră în faţa Tunarilor din aprilie 2007. Cât timp s-a aflat sub comanda lui Jose Mourinho la Chelsea, Cech nu a pierdut niciodată un meci de campionat disputat pe teren propriu, dar a făcut-o încă de la primul joc “acasă” pentru echipa lui Wenger, greşind grav la ambele goluri ale oaspeţilor, marcate de Kouyate şi Zarate.

Slaven Bilic şi-a primit porţia zdravănă de critici după ce a decis să vină la Giurgiu fără titularii obişnuiţi şi a sacrificat astfel participarea în Europa League, însă tehnicianul croat a pus în scenă pe Emirates un plan coerent, bazat pe ruperea cu orice preţ a ritmului gazdelor şi un joc reactiv. Nu a contat că Mark Noble şi Angelo Ogbonna au luat cartonaşe galbene încă din primele şapte minute: Arsenal a fost limitată la semiocazii născute din faze fixe şi şuturi de la distanţă, iar pentru Tunari realismul câştigării titlului s-a transformat din nou într-un vis frumos de vară.

Impulsionată de câştigarea primului trofeu al sezonului în faţa lui Chelsea, Arsenal pornea ca mare favorită şi a început agresiv, cu o bună situaţie de gol în dreptul lui Oxlade-Chamberlain. Ramsey a avut şi el partea sa de situaţii bune, însă la cabine s-a intrat cu 0-1 după o greşeală colectivă în apărare care l-a evidenţiat negativ pe Cech: marcajul deficitar în careu şi o ieşire inoportună a portarului până la unsprezece metri la o lovitură liberă bătută de Payet i-au permis lui Kouyate să reia nestingherit cu capul în poarta goală. Lucrurile n-au mers mai bine pentru gazde nici după pauză, fiindcă Cech a gafat din nou la şutul lui Mauro Zarate din afara careului, după un tackle curios al lui Coquelin şi o încercare pretenţioasă a lui Oxlade-Chamberlain de a ieşi din apărare cu balonul la picior.

Wenger a avut partea sa de vină în insuccesul propriei echipe, dar acesta este deja de mulţi ani un refren obişnuit pe Emirates. Santi Cazorla s-a simţit ca peştele pe uscat în partea stângă şi a dat semne de viaţă abia la revenirea în poziţia centrală spre finalul jocului, Ozil a fost complet anihilat, iar insistenţa cu Giroud nu este soluţia potrivită pentru speranţele la titlu, de unde putem uşor deduce că zvonurile privind transferuri importante, începând cu sosirea lui Benzema pentru o sumă record, sunt departe de apogeu. Wenger a încercat să repare câte ceva odată cu introducerea lui Walcott şi Alexis Sanchez, acesta din urmă apărut prematur pe teren după o participare lungă la Copa America urmată de o o perioadă prea scurtă de pregătire, însă Arsenal nu a fost capabilă nici măcar să marcheze golul de onoare.

Paste your AdSense code here

De partea cealaltă, Slaven Bilic a dat lovitura prin titularizarea puştiului Reece Oxford, care la doar 16 ani şi 237 a devenit cel mai tânăr jucător din istoria lui West Ham într-un meci de Premier League şi al doilea cel mai tânăr titular din întreaga istorie a campionatului englez. “Ox” a pierdut o singură posesie în cele 79 de minute jucate şi a fost văzut omul meciului de multe ziare din Anglia, iar în presă este deja este aşteptată convocarea sa la echipa naţională, deşi probabil va mai curge ceva apă pe Tamisa până când acest lucru va deveni realitate.