Premier League, 14 august 2015, ora 21:45
Aston Villa
0 - 1
Manchester United

Adnan Januzaj 29

Aston Villa – Manchester United 0-1. A doua victorie consecutivă fără gol primit pentru United

Januzaj a adus victoria lui Manchester United pe terenul lui Aston Villa, 1-0
Manchester United s-a impus pe terenul lui Aston Villa cu 1-0, după un joc economicos în care a expediat doar două şuturi pe spaţiul porţii.

Cronica meciului Aston Villa - Manchester United, scrisă de David Petre pe 07 septembrie 2015

Două meciuri, două victorii fără gol primit. Louis van Gaal trebuie să fie în culmea extazului după un început “stelar” de sezon în comparaţie cu anul trecut, chiar dacă exprimarea în teren a elevilor săi rămâne departe de pretenţiile suporterilor. După un singur şut pe spaţiul porţii în jocul de debut cu Tottenham, Manchester United a expediat două pe terenul lui Aston Villa, acolo unde nu a mai pierdut din august 2005. În ciuda unei prestaţii foarte bune a lui Juan Mata, United continuă să sufere la capitolul creativitate, dar, dacă jocul său poate fi catalogat drept economicos, în etapa a doua de Premier League a dat peste o echipă de-a dreptul zgârcită cu fotbalul.

Tim Sherwood nu are o misiune facilă la Aston Villa în debutul sezonului după ce i-a pierdut în pauza competiţională pe Christian Benteke şi Fabian Delph. În căutarea unor noi soluţii în atac, contra lui United a greşit complet tactica, după ce a ales să înceapă meciul într-un 4-4-2 cu Gabriel Agbonlahor şi Jordan Ayew în faţă, jucători asemănători ca profil, care pe faza ofensivă au părut să se calce pe picioare în loc să deschidă jocul şi să multiplice posibilităţile de atac. Jocul atletic al lui Villa s-a bazat exclusiv pe mingi lungi, acolo unde ar fi fost mai util Rudy Gestede, iar posesia mingii a fost sterilă, rudimentară, pradă uşoară pentru o echipă a lui Van Gaal care nu nici ea la construcţie dar măcar e bine aşezată în teren şi e formată din jucători cu experienţă. Villa s-a bucurat de perioade generoase de dominare dar nu a fost deloc periculoasă, încheind jocul cu un singur şut expediat pe spaţiul porţii adverse, o lovitură de cap după un corner.

Van Gaal a făcut o singură modificare faţă de jocul cu Tottenham, oferindu-i lui Januzaj primul meci ca titular din februarie, în locul lui Ashley Young. A fost o decizie inspirată, fiindcă tânărul belgian avea să semneze unicul gol al meciului (primul pentru el din aprilie 2014!): un triunghi de pase în banda stângă a lui United a destabilizat defensiva gazdelor, Mata a deschis jocul în careu şi Januzaj a marcat la colţul lung, după un dribling rafinat.

Tot din piciorul lui Mata s-a născut şi cealaltă mare ocazie de gol a lui United, în minutul 73, când l-a lăsat pe Depay faţă în faţă cu Brad Guzan dar şutul olandezului a trecut la o palmă de poartă. Pentru Depay a fost unicul moment notabil, totuşi mai mult decât a arătat Wayne Rooney, jucător ce pare departe de forma anilor precedenţi.

După victoria pe Villa Park în primul meci de Premier League disputat vineri seara din 2004 încoace, Manchester United se poate concentra asupra manşei tur a playoff-ului Champions League în care va primi replica belgienilor de la Club Brugge. United va reveni în campionat pe Old Trafford contra lui Newcastle, în timp ce Aston Villa va merge la Londra pentru meciul cu Crystal Palace.