Supercupa Spaniei, 14 august 2015, ora 23:00

Aritz Aduriz 62
Aritz Aduriz 68 (pen)

Athletic Bilbao – Barcelona 4-0. Supercupa Spaniei, pe drum spre Ţara Bascilor

Athletic Bilbao - Barcelona 4-0, Supercupa Spaniei 2015
Athletic Bilbao a bătut Barcelona cu 4-0 în manşa tur a Supercupei Spaniei 2015 după un hattrick reuşit de Aritz Aduriz.

Cronica meciului Athletic Bilbao - FC Barcelona, scrisă de David Petre pe 14 august 2015

Barcelona şi-a diminuat considerabil şansele de a câştiga în 2015 toate cele şase trofee puse în joc, după ce a pierdut fără drept de apel la Bilbao, scor 4-0, manşa tur a Supercupei Spaniei. La 34 de ani şi 184 de zile, Aritz Aduriz a reuşit contra Barcelonei hattrickul carierei, care îi apropie pe basci de primul trofeul după o secetă de peste două decenii.

După thrillerul de 120 de minute din finala Supercupei Europei şi cu returul programat peste trei zile pe Camp Nou, Luis Enrique a sacrificat unsprezecele de start în manşa tur a Supercupei Spaniei. Degeaba i-a trimis în atac pe Messi, Suarez şi Pedro: mijlocul format din Mascherano, Sergi Roberto şi Rafinha nu a avut suficientă calitate pentru a trimite mingi utile în faţă, în timp ce Ter Stegen, Dani Alves, Bartra, Vermaelen şi Adriano s-au întrecut în greşeli în apărare, oferind gazdelor o victorie clară, la care probabil nici cei mai împătimiţi suporteri basci nu visau. Pe undeva tactica lui Luis Enrique ar fi fost de înţeles dacă scorul final ar fi fost mai puţin drastic: jucătorii vizibil obosiţi după meciul cu Sevilla aveau nevoie de odihnă, iar un 1-2, 1-3 sau chiar 0-2 ar fi putut fi întors pe Camp Nou cu unsprezecele de bază aflat în plenitudinea forţelor fizice. Bilbao nu a avut însă milă şi pentru Barcelona strategia s-a dovedit a fi dezastruoasă, de unde se constată că ideea că cel mai important meci este următorul nu este un simplu clişeu.

Dacă aspectul fizic a jucat un rol decisiv în creionarea echipei catalane, surpriza a fost titularizarea lui Ter Stegen. Nu că am cunoaşte intenţiile lui Enrique privind distribuirea portarilor în acest sezon, ci pentru că Barcelona s-a prezentat la Supercupa Spaniei din postura campioanei, titlu obţinut cu Claudio Bravo titular şi părea firesc ca chilianul să îşi ducă munca până la capăt. A fost o decizie neinspirată pentru catalani: într-un moment în care echipa blaugrana era presată dar totuşi nu părea în pericol iminent, Ter Stegen a gafat decisiv, respingând la întâmplare cu capul din afara careului deşi nu era era deranjat de vreun adversar şi de aici a început prăbuşirea catalană. Mingea a ajuns la centrul terenului la Miker San Jose, care a nu a ezitat să încerce (şi a şi reuşit) un gol de generic.

Cu un mijloc improvizat, Barcelona a avut dificultăţi în a menţine posesia şi a ajuns rar în preajma careului advers. Messi a avut totuşi ocazia egalării dintr-o lovitură liberă bine executată înainte de pauză, însă portarul Gorka Iraizoz a scos din vinclu. Probabil muştruluiţi serios la pauză, catalanii au ieşit mai bine de la cabine şi s-au apropiat de golul egalizator care ar fi putut conta decisiv în destinaţia trofeului: Pedro a izbit transversala după o eroare a fundaşului central Laporte, apoi Suarez şi Messi s-au conectat bine dar goalkeeperului gazdelor s-a evidenţiat din nou.

Enrique nu a avut răbdare şi a făcut repede prima schimbare, Iniesta în locul lui Rafinha. În loc de 1-1 s-a făcut însă imediat 2-0, după ce Sergi Roberto a pierdut o minge în propria jumătate, Dani Alves a fost uşor depăşit în flanc şi Aduriz s-a înălţat peste Mascherano pentru o lovitură imparabilă de cap.

Enrique a mutat din nou, Rakitic pentru Sergi Robero, cu acelaşi rezultat: Bilbao a făcut 3-0 în minutul 62, de această dată după o acţiune rapidă în flancul stâng. Adriano a fost depăşit în viteză, Bartra a respins greşit şi Aduriz a concretizat cu un şut de la unsprezece metri. Curând scorul a luat proporţii nebănuite după un nou moment de rătăcire marca Dani Alves: fault în careu la o lovitură de colţ şi execuţie imparabilă a lui Aduriz de la punctul cu var.

La 4-0 Valverde a sunat retragerea, preferând o defensivă organizată. Barcelona a mizat în ultimele 20 de minute pe Sandro în locul lui Pedro dar nu a găsit inspiraţia revenirii pe tabelă, nici măcar pentru un gol de onoare.

“Nu ne daţi încă dispăruţi”, a declarat Mascherano imediat după fluierul final, în timp ce Pique s-a arătat convins că Barcelona poate întoarce rezultatul pe Camp Nou. Răspunsul acestei provocări îl vom avea peste trei zile.