Atletico Madrid – Barcelona 1-1. Puncte împărțite la primul derby din La Liga pe Wanda Metropolitano

Un gol marcat de Luis Suarez pe final de joc a adus Barcelonei un punct pe terenul lui Atletico Madrid în primul mare derby găzduit de Wanda Metropolitano.

Atletico Madrid și Barcelona și-au împărțit punctele la primul duel pe Wanda Metropolitano
Autor

David Petre
Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Cu obișnuitul său joc orientat spre defensivă, Atletico Madrid a scos un punct din primul derby spaniol găzduit de noua arenă Wanda Metropolitano. Blocată bine în apărare la adăpostul unui gol marcat devreme de Saúl, echipa lui Simeone părea că poate obține toate cele trei puncte, însă insistența ofensivă a catalanilor a fost răsplătită prin reușita cu capul a lui Luis Suarez, grație căreia Barcelona rămâne neînvinsă în La Liga deși pune punct seriei de șapte victorii consecutive.

Rezultatul de egalitate ar trebui să mulțumească pe toată lumea după modul în care s-a desfășurat jocul, însă noul tehnician al catalanilor, Ernesto Valverde, va trebui să se folosească de acest prim test adevărat al echipei sale pentru a trage anumite concluzii tactice privind modul în care alcătuiește echipa. În fața unui adversar disciplinat și contondent pe faza defensivă, Barcelona a părut să câștige mai puțin prin folosirea lui Messi în zona centrală decât a pierdut prin retragerea lui Luis Suarez în bandă, iar jocul său de construcție a avut de suferit atât în ceea ce privește creativitatea, dar mai ales viteza. Lipsită de strălucire în flancul drept acolo unde Andre Gomez a fost folosit în mod surprinzător în fața lui Semedo, formația blaugrana a avut probleme în a-și destabiliza adversarul și în flancul stâng, unde Luis Suarez și Jordi Alba nu s-au putut completa reciproc, fiind prea puțin ajutați și de Iniesta, care a jucat într-un ritm scăzut. Golul Barcelonei a venit spre final, la o centrare a noului intrat Sergi Roberto spre Suarez, revenit la acestă fază în locul unde poate da randament maxim, acela al nouarului pur.

Meciul de pe Wanda Metropolitano a început cu o bună situație a lui Messi în secunda 30, dar aceasta avea să fie și singura ocazie clară a catalanilor în prima repriză. În schimb pericolul a fost la poarta cealaltă, cu două intervenții excelente ale lui Ter Stegen la situațiile lui Griezmann înainte ca gazdele să reușească deschiderea scorului. Era minutul 21 când cei de la Atletico au pus în scenă o serie de 18 pase consecutive (cea mai lungă secvență a lor într-o înfruntare cu Barcelona din sezonul 2005-2006!) ce a dus migea la Saul, Pique a întârziat să iasă în întâmpinare și șutul din afara careului a fost plasat perfect lângă bară pentru 1-0. La adăpostul golului, gazdele au renunțat la orice pretenție ofensivă și s-au dedicat total distrugerii jocului Barcelonei, permițând catalanilor o singură situație până la pauză, la o centrare din stânga care l-a depășit însă pe Suarez.

Uruguayanul a primit mai multă libertate de mișcare în repriza a doua, iar jocul catalanilor a crescut în valoare. Suarez a găsit un culoar de pătrundere și la evidențiat pe Oblak cu un șut din interiorul careului, apoi Messi a fost aproape de gol dintr-o lovitură liberă însă mingea a lovit bara și a ieșit în afara terenului. O minge venită de la un adversar l-a pus din nou pe Messi în situație bună însă șutul său nu a prins cadrul porții în minutul 70, când Valverde schimbase deja partitura tactică apelând la Deulofeu și Sergi Roberto în locul lui Iniesta și Semedo.

Pe fondul unui control total al balonului, Barcelona a reușit egalarea în minutul 82 prin Suarez, găsit excelent de o centrare a lui Roberto din partea dreaptă. Chiar dacă Fernando Torres a intrat la gazde imediat după gol, catalanii nu au întâmpinat probleme pe faza de apărare și au căutat până la final golul victoriei, cea mai bună ocazie aparținându-i la ultima fază lui Messi dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, stopată însă de Oblak.

În urma acestei remize Atletico Madrid se vede depășită în clasament de Real Madrid, însă Barcelona rămâne lider detașat, cu cinci puncte în fața trupei lui Zidane și șase față de cea a lui Simeone. Pentru Atletico urmează două partide în deplasare, cu Qarabağ în Liga Campionilor și Celta Vigo în campionat, în timp ce pe Barcelona o așteaptă două jocuri pe teren propriu, cu Olympiacos Pireu și Malaga.