00
Getafe
Getafe

Barcelona – Getafe 0-0. Doar egal pentru Barcelona în al 12-lea meci din 2018

Barcelona și Getafe au remizat 0-0 pe Camp Nou într-un meci cu puține ocazii de gol în care Yerry Mina a debutat ca titular în formația catalană.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
11 februarie 2018
Barcelona - Getafe, primul meci pentru Yerry Mina ca titular la FC Barcelona

În plin proces de adaptare a jucătorilor transferați în acest sezon, Barcelona a obținut doar un punct din meciul de acasă cu Getafe, încă unul din adversarii care s-au închis admirabil în fața catalanilor. Nici geniul lui Messi, nici incisivitatea lui Suarez, nici dezechilibrul adus de Alba în bandă, nici execuțiile spectaculoase ale lui Coutinho și nici oportunismul lui Paulinho nu au mai scos Barcelona dintr-o situație dificilă, iar Getafe este al doilea adversar care pleacă în acest sezon cu un punct de pe Camp Nou, dar primul care o face fără gol primit. Alaves, Espanyol și Valencia au abordat în ultima lună într-o manieră asemănătoare înfruntările cu Barcelona, însă dintre toate Getafe a făcut-o cel mai bine, jucând practic fără greșeală pe un Camp Nou umplut pe trei sferturi de fani mai activi decât de obicei dar care au avut puține de văzut.

Barcelona a avut din nou o posesie de aproape 80%, însă fluiditatea jocului său a avut de suferit. Cu Coutinho până în minutul 63 și cu Dembele din acel moment, catalanii au avut în permanență un element de noutate în echipă, un punct unde fie jocul de pase s-a curmat brusc, fie viteza acestora a fost inutil încetinită. Situația din clasament încă permite integrarea treptată a noilor veniți, însă avansul față de Atletico a fost redus după această etapă la doar șapte puncte, iar reluarea Ligii Campionilor nu lasă loc de mulți pași greșiți.

Fără alt fundaș central de meserie în lot și fără jucători aduși de la echipa a doua, Yerri Mina a fost titular pentru prima oară în formația blaugrana și a făcut un joc corect, fără mari erori în defensivă, cu activitatea specifică lui Pique la construcție și cu urcări bune în atac la fazele fixe. Columbianul a făcut cuplu în centrul defensivei cu Luca Digne și Barcelona nu a fost pe deplin lipsită de griji, însă replierile succesive ale lui Busquets și Rakitic și ieșirile (nu întotdeauna oportune) ale lui Ter Stegen au limitat ocaziile formației vizitatoare, care în cele din urmă a plecat de pe Camp Nou cu un singur șut pe spațiul porții.

O primă repriză fără ocazii a fost salvată de o execuție deosebită a lui Suarez după o lovitură liberă, însă golul uruguayanului a fost anulat corect pentru ofsaid. A fost ceva mai multă activitate la poarta lui Guaita spre finalul primei ore de joc când Suarez cu o minge înțepată din 6 metri, Coutinho cu un șut frumos din afara careului și o urcare bună a lui Jordi Alba au dat speranțe publicului că Barcelona va desface în cele din urmă apărarea adversă, însă cea mai bună situație de gol a avut-o pentru Getafe japonezul Shibasaki, care a scăpat în poziție liberă în partea dreaptă și a încercat un lob peste un Ter Stegen ieșit în afara careului dar nu a prins spațiul porții. S-a evidențiat și voleul spectaculos al lui Antunes de pe linia careului mare după o lovitură de colț, înainte ca Valverde să facă o dublă mutare prin care Iniesta și Dembele au fost trimiși în teren în locul neinspiratului Coutinho și a inexistentului Paco Alcacer.

O lovitură bună de cap a lui Yerry Mina după o lovitură de colț și două șuturi ale lui Messi în același minut au fost singurele semiocazii ale Barcelonei până la prima acțiune notabilă a lui Dembele, o centrare utilă în minutul 91 pe care Suarez a concretizat-o cu o lovitură de cap, scoasă de sub bară de portarul oaspeților.

După un început de 2018 în care a jucat în campionat și cupă câte două meciuri pe săptămână, Barcelona va avea parte de o pauză de care pare să aibă mare nevoie. Va mai juca abia weekendul viitor în campionat pe terenul lui Getafe, apoi merge la Londra pentru manșa tur a optimilor de finală Champions League cu Chelsea înainte să revină în campionat pentru două jocuri aparent ușoare, cu Girona acasă și Las Palmas în deplasare. Getafe este la a patra remiză consecutivă în campionat, dar este pe un liniștitor loc 11 în clasamentul La Liga.

FC Barcelona - Getafe 0-0, fișa tehnică