Bologna – Inter 1-1. Primul pas fals pentru echipa lui Spalletti

Bologna şi Inter au încheiat la egalitate în etapa cu numărul 5, scor 1-1, prin golurile marcate de Simone Verdi si Mauro Icardi

Simone Verdi, Bologna - Inter 1-1
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Mijlocul săptămânii programează prima etapă intermediară din actualul sezon de Serie A, iar runda cu numărul 5 a început prin confruntarea de pe stadionul Renato Dall’Ara din Bologna, unde formaţia locală a înfruntat pe Inter. Echipa antrenată de Luciano Spalletti se prezenta la acest meci cu maximum de puncte după primele patru partide de campionat, aflându-se astfel în fruntea clasamentului la egalitate de puncte cu Napoli şi Juventus.

Din lotul celor 22 de jucători deplasaţi de Inter la Bologna a făcut parte pentru prima dată în acest sezon Davide Santon: fundaşul de bandă a revenit astfel după o accidentare musculară suferită în luna iulie şi în curând foarte probabil îşi va face apariţia pe gazon. Spalletti s-a bazat la fel ca până acum pe Mauro Icardi în atac, susţinut de Joao Mario, respectiv Ivan Perisic şi Antonio Candreva din cele două benzi. Borja Valero şi Vecino au evoluat în centrul liniei de mijloc. De partea cealaltă, Roberto Donadoni, fostul selecţioner al naţionalei Italiei, a ales un trident ofensiv alcătuit din Bruno Petkovic, Simone Verdi şi Federico Di Francesco, în timp ce Pulgar, Donsah şi Poli au evoluat în linia de mijloc.

Bologna nu se impunsese în faţa celor lui Inter în campionat de şase meciuri (trei eşecuri şi trei rezultate de egalitate), iar pe teren propriu bilanţul celor de la Bologna era unul şi mai slab, cu doar două puncte adunate de-a lungul celor mai recente 11 confruntări cu gruparea din Milano.

Perspectivele gazdelor nu erau astfel foarte încurajatoare înainte de duelul cu mult mai titratul său adversar, însă oamenii lui Roberto Donadoni au început partida într-o manieră pozitivă şi au avut o dublă mare ocazie de a deschide scorul încă din minutul 5, când Verdi a scăpat de marcajul defensivei milaneze şi a finalizat cu un şut puternic la colţul scurt, respins excelent de către portarul Handanovic, pentru ca apoi execuţia lui Pulgar să nu ajungă pe spaţiul porţii. Acelaşi Simone Verdi a creat din nou emoţii la poarta adversă în minutul 15, după un dribbling în viteză pe lângă D’Ambrosio şi o finalizare puţin peste poartă apărată de Samir Handanovic.

Jocul bun al gazdelor a fost până la urmă premiat, iar Bologna a deschis scorul în mod meritat graţie execuţiei spectaculoase din afara careului a lui Simone Verdi, de departe cel mai bun jucător al primei reprize. Şutul puternic şi perfect plasat al mijlocaşului ofensiv în vârstă de 25 de ani l-a învins pe Handanovic şi a dezlănţuit bucuria generală a publicului de pe arena Renato Dall’Ara din Bologna. Dificil de anticipat evoluţia extrem de modestă a celor de la Inter, care în primele 45 de minute nu au avut reacţie în faţa unui adversar mult mai determinat şi ambiţios, oamenii lui Roberto Donadoni reuşind astfel să compenseze difereţa de valoare individuală.

Eder în locul unui anonim João Mario a fost modificarea aleasă de Luciano Spalletti în primele minute ale reprizei a doua, însă tehnicianul italian avea cu siguranţă motive să fie nemulţumit de evoluţia întregii sale echipe.

Inevitabil, oaspeţii au fost mult mai insistenţi în jumătatea de teren adversă, însă fără a avea luciditatea şi mai ales viteza necesară pentru a pune în dificultate defensiva bine organizată a celor de la Bologna. Gazdele s-au mulţumit să protejeze avantajul de pe tabelă, încercând totuşi să rămână periculoşi pe contraatac. Dominarea teritorială a milanezilor s-a concretizat într-o serie de faze fixe obţinute în preajma porţii apărate de Mirante, dar fără emoţii pentru fostul portar al Parmei. Deşi părea a fi capabilă să facă faţă iniţiativelor ofensive ale adversarului, Bologna s-a văzut egalată cu un sfert de oră înainte de final, în urma unei faze controversate, soldată cu un penalty acordat celor de la Inter, în ciuda protestelor prelungite ale formaţiei gazdă. Cădarea aparent involuntară a lui Mbaye a rezultat într-un uşor contact cu Eder, sanţionat de centralul Marco Di Bello cu lovitură de la 11 metri: Muaro Icardi nu a irosit oportunitatea imensă de care a beneficat Inter, iar formaţia lui Luciano Spalletti a salvat astfel un punct important având în vedere evoluţia sub aşteptări a milanezilor.

Rezultatul de egalitate consemnat pe Renato Dall’Ara poate fi considerat uşor nedrept pentru formaţia din regiunea Emilia-Romagna, penalizată la una dintre puţinele erori din acest meci. De partea cealaltă, Inter trece momentan pe primul loc al clasamentului, însă pune capăt seriei de victorii din debutul stagiunii şi va avea nevoie să arate mult mai mult pentru a putea spera la implicarea în lupta pentru câştigarea titlului de campioană.