Brighton – Liverpool 1-5. Liverpool pătrunde în top 4

Liverpool s-a impus la pas pe terenul lui Birghton & Hove, unde doar Manchester City mai reușise să câștige în acest sezon de Premier League în luna august.

• Google Plus

Pe terenul pe care doar Manchester City câștigase în fața lui Brighton pe 12 august, Philippe Coutinho a fost implicat în patru din cele cinci goluri care o duc pe Liverpool în top 4. Jurgen Klopp a trebuit să improvizeze defensiva și să schimbe sistemul de joc, însă chiar și așa Liverpool a defilat în fața unei nou-promovate care printr-o organizare exemplară își transformase propria arenă într-o adevărată fortăreață, primind până azi doar șapte goluri în șapte jocuri. Contra lui Liverpool nu a fost loc de miracole, diferența calitativă între cele două echipe fiind contrastantă: Brighton & Hove a jucat doar 9 mingi în suprafața de pedeapsă adversă, în timp ce atacurile și mai ales contraatacurile purtate de Coutinho, Salah și Firmino au fost letale, lucru îmbucurător pentru Klopp înaintea meciului de Champions League cu Spartak Moscova și a derby-ului Anfield de weekendul viitor.

Formulă de start inedită pentru Liverpool

Cu Joel Matip accidentat, Joe Gomez bolnav și Ragnar Klavan nerefăcut complet, Klopp a propus o linie defensivă de trei oameni în care i-a coborât pe mijlocașii Emre Can și Georginio Wijnaldum alături de Lovren. A aglomerat centrul terenului folosindu-i pe benzi pe neexperimentații dar energicii Trent Alexander Arnold și Andrew Robertson în încercarea de a opri cât mai sus construcția gazdelor și au existat ceva emoții după primul sfert de oră când Arnold a fost depășit ușor de Izzy Brown pentru o bună centrare în careu. Lipsa de calitate a gazdelor a fost însă evidentă, iar Liverpool a știut să își folosească propriile arme pentru a-și face jocul ușor.

Klopp a schimbat șase oameni din echipa cu care câștigase la mijlocul săptămânii la Stoke, ducând la 54 totalul modificărilor în unsprezecele de start din acest sezon, mai multe decât orice altă echipă din Premier League. Sadio Mane și Daniel Sturridge au rămas de această dată pe banca de rezerve iar Adam Lallana, încă în plin program de recuperare, a fost lăsat în afara lotului. Omogenitatea lotului este însă unul din atuurile lui Klopp în acest sezon, iar Liverpool a reușit a cincea victorie în ultimele șase jocuri de campionat, fiind cea mai în formă echipă din Anglia după Manchester City.

Golurile marcate nu îi aduc lui Liverpool liniștea rezultatului

“Azi am avut în față cel mai bun atac întâlnit până acum”, avea să declare la final antrenorul gazdelor, Chris Hughton. Cu Philippe Coutinho activ, dezechilibrant și vizionar, Liverpool a fost letală în jumătatea adversă, însă golurile marcate nu îi asigură liniștea rezultatului. Liverpool a avut 2-0 la pauză după un gol cu capul al lui Can la o lovitură de colț și un contraatac magistral cu Salah în centru, Coutinho în stânga și Firmino apărut în dreapta, totuși Brighton a părut capabilă să revină în meci.

Marea șansă a gazdelor a apărut în debutul reprizei secunde, când Brown s-a infiltrat o dată în plus în spatele lui Alexander-Arnold și a centrat perfect în careu, prilejuindu-i lui Murray o ratare monumentală la reluarea în Mignolet. În loc de 1-2 s-a făcut imediat 0-3 pe un nou contraatac năucitor, cu Firmino din nou la finalizare, servit de această dată de Mo Salah. Pentru brazilian a fost golul cu numărul 26 în Premier League de la venirea la Liverpool în august 2015, fiind cel mai bun marcator al echipei în această perioadă.

Dunk, la al treilea autogol stagional pentru Brighton

Penalty-ul ușor acordat pentru gazde și transformat de Murray la trei minute de la golul de 0-3 a mai adus un dram de incertitudine, însă finalul avea să curgă în favoarea lui Coutinho și a lui Liverpool. O lovitură liberă executată de brazilian pe sub zid a dus scorul la 4-1 în minutul 87, iar apoi Coutinho a fost din nou prezent la finalizare, mingea sa fiind deviată în propria poartă de Lewis Dunk. A fost a treia oară în acest sezon când Dunk marchează un autogol, după cele cu Manchester City și Manchester United. Încă unul și va egala recordul absolut în Premier League, deținut din sezonul 2013-2014 de fostul jucător al lui Liverpool, Martin Skrtel.

Doar două deplasări pentru Liverpool până la finalul anului

Ajunsă în top 4, Liverpool are un program avantajos în luna decembrie, cu cinci meciuri pe propriul teren și doar două deplasări grupate. Seria începe pe Anfield cu duelul de Champions League cu Spartak Moscova, apoi duelurile cu Everton și West Brom în campionat, înainte de juca la Bournemouth și Arsenal.

Brighton are programate în luna decembrie două jocuri grele la Londra cu Tottenham și Chelsea, dar în general un program accesibil ce începe weekendul viitor pe terenul lui Huddersfield.