Cagliari – Inter 1-3. Echipa lui Spalletti urcă pe primul loc în Serie A

Dubla lui Mauro Icardi şi un gol marcat de Marcelo Brozovic au adus victoria pentru Inter în meciul de campionat disputat pe terenul lui Cagliari

Cagliari - Inter 1-3
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

O echipă cinică a celor de la Inter a ştiut să treacă peste momentele dificile din prima parte a meciului cu Cagliari şi a obţinut trei puncte extrem de importante pe terenul unei echipe care a lăsat o impresie pozitivă, demonstrând că în faţa propriilor fani va reprezenta un adversar dificil de învins pentru orice echipă din Italia.

Antrenorul formaţiei sarde, Diego Lopez, a început meciul într-un sistem 3-5-2, cu un cuplu ofensiv format din Leonardo Pavoletti şi Joao Pedro. Linia de mijloc a fost alcătuită din Artur Ioniţă, Luca Cigarini şi Nicolo Barella pe zona centrală, respectiv Simone Padoin şi Paolo Pancrazio pe cele două flancuri. De partea cealaltă, nicio surpriză majoră în primul 11 al lui Inter Milan, cu Mauri Icardi punctul de reper din atacul oaspeţilor, susţinut din spate de către Ivan Perisic, Borja Valero şi mai ales Antonio Candreva. Roberto Gagliardini şi Matias Vecino au evoluat la închidere, în faţa unei linii defensive formate din Davide Santon, Miranda, Milan Skriniar şi Danilo D’Ambrosio.

Susţinută de publicul prezent pe Sardegna Arena, Cagliari a început meciul într-o manieră entuziasmantă, cu două lovituri de colţ încă din primul minut de joc. Oamenii lui Diego Lopez s-au aflat la iniţiativa jocului, în timp ce gruparea milaneză a fost nevoită să ocupe poziţii defensive în faţa careului lui Samir Handanovic. Iar experimentatul portar sloven şi-a salvat echipa în minutul 16, la o mare ocazie de gol a lui Leonardo Pavoletti: centrarea lui Pancrazio l-a găsit complet nemarcat la colţul lung pe fostul atacant al celor de la Genoa, însă finalizarea acestuia a fost respinsă de Handanovic, printr-o interveţie miraculoasă. Şi totuşi în cele mai bune momente de joc ale lui Cagliari, Inter a dat lovitura la prima şi singura mare ocazie de gol din prima repriză: centrarea lui Antonio Candreva din partea dreaptă a fost ajunsă de Ivan Perisic, care a întors balonul către Mauro Icardi, iar atcantul italian a marcat într-o manieră simplă golul său cu numărul 14 în actualul campionat, ceea ce îl plasează pe poziţia a doua a clasamentului golgheterilor Serie A, la un singur gol distanţă de Ciro Immobile.

După o primă repriză la capătul căreia nu ar fi meritat să se afle în dezavantaj pe tabelă, Cagliari a început în forţă şi repriza a doua, având o bună şansă de a egala la şutul din afara careului al lui Barella, deviat de Santon. Însă la fel precum în prima parte, Inter a dovedit pragmatism şi a marcat la prima oportunitate, din nou după un assist decisiv al lui Candreva: Marcelo Brozovic, intrat pe teren în locul accidentatului Matias Vecino, l-a învins pe portarul Rafael cu o execuţie puternică de la marginea careului.

Un dezavantaj de două goluri pe tabelă după un joc bun timp de aproximativ o oră ar fi reprezentat un obstacol psihologic dificil de depăşit pentru orice adversar, însă Cagliari a continuat să creadă în şansa ei, iar meritele oamenilor lui Diego Lopez au fost premiate cu un sfert de oră înainte de final, când Leonardo Pavoletti nu a mai ratat şi a finalizat cu precizie o nouă centrare ideală venită din partea dreaptă. Diego Farias şi Andrea Cossu au fost trimişi pe teren de către tehnicianul gazdelor, în tentativa de a forţa pe final. Însă Inter a reşut încă o dată să tempereze entuziasmul sarzilor, profitând de o fază confuză în careul gazdelor, care a dus la al doilea gol marcat de Mauro Icardi în acest meci.

Scor final 3-1 şi Inter urcă, cel puţin momentan, pe primul loc al clasamentului Serie A, în aşteptarea partidei pe care Napoli o va disputa duminică după amiază pe terenul lui Udinese.