Chelsea – Newcastle 3-1. Al patrulea succes consecutiv pe Stamford Bridge pentru campioana Angliei

Dubla lui Eden Hazard şi un gol marcat de Alvaro Morata au adus victoria pentru Chelsea în meciul din etapa a-15-a de Premier League cu Newcastle

Eden Hazard a marcat două goluri în meciul Chelsea - Newcastle 3-1
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Newcastle United reuşise să deschidă scorul în meciul cu Manchester United de pe Old Trafford, disputat la jumătatea lunii noiembrie, dar bucuria oamenilor lui Rafa Benitez nu avea să dureze foarte mult, formaţia condusă de pe bancă de către Jose Mourinho reuşind atunci să întoarcă scorul încă de la pauză. Newcastle a trecut printr-un scenariu similar şi în deplasarea de pe Stamford Bridge, unde oaspeţii au părut iniţial capabili de o surprinză, însă în cele din urmă forţa campioanei Angliei s-a dovedit mult prea mare pentru echipa nou promovată.

Tehnicianul italian al grupării londoneze, Antonio Conte, a efecutuat o serie de modificări faţă de duelul din etapa anterioară şi a început într-un sistem cu trei fundaşi (Cesar Azpilicueta, Andreas Christensen şi Antonio Ruediger), o linie de mijloc alcătuită din cinci oameni, cu Victor Moses şi Marcos Alonso responsabili de cele două benzi, respectiv Danny Drinkwater, Cesc Fabregas şi N’Golo Kante pe zona centrală, în spatele unui cuplu ofensiv deja consacrat, Eden Hazard şi Alvaro Morata.

De partea cealaltă, Rafa Benitez a trebuit să se descurce fără trei jucători importanţi, Jamal Lascelles, Christian Atsu şi Paul Dummett, cu toţii fiind indisponibili din cauza unor probleme medicale. Ciaran Clark, Florian Lejeune şi Chancel Mbemba au format compartimentul defensiv, Matt Ritchie, Mikel Merino, Mohamed Diame şi Javier Manquillo au evoluat la mijloc, în timp ce tridentul ofensiv a fost format din Ayoze Perez, Jacob Murphy, respectiv Dwight Gayle.

Campioana Angliei a părut să înceapă meciul nu în totalitate concentrată, iar Newcastle United a profitat în minutul 11, când Marcos Alonso nu a respins decisiv un balon în defensivă, portarul Thibaut Courtois l-a blocat iniţial pe Jacob Murphy, însă nu a mai putut face nimic la reluarea lui Dwight Gayle. Golul marcat de oaspeţi a făcut ca Chelsea să intre cu adevărat în joc, iar presiunea la poarta lui Karl Darlow a început să se intensifice rapid. Andreas Christensen a lovit bara printr-o reluare cu capul, însă defensiva lui Newcastle nu a reacţionat corespunzător după primele semnale de alarmă, iar inevitablul s-a produs în minutul 25, când Eden Hazard a profitat de un balon respins greşit de apărarea oaspeţilor şi l-a învins pe Karl Darlow cu un şut plasat la colţul lung.

Oamenii lui Antonio Conte au continuat să preseze în jumătatea de teren adversă, iar cu aproximativ zece minute înainte de finalul reprizei, Chelsea a preluat conducerea pe tabelă, prin Alvaro Morata, care a marcat printr-o lovitură de cap simplă după o excelentă centrare a lui Victor Moses.

În debutul părţii a doua, gruparea londoneză nu s-a mulţumit doar să gestioneze situaţia de pe tabelă şi să închidă jocul în tentativa de a bloca orice iniţiativă ofensivă a adversarilor, ci a continuat să atace, în căutarea golului care să îi asigurele cele trei puncte puse în joc. O serie de faze fixe şi momente de panică în interiorul careului oaspeţilor au prefaţat golul de 3-1, marcat de acelaşi Eden Hazard, după un penalty cauzat de intervenţia imprudentă a lui Matt Ritchie asupra lui Victor Moses. Execuţia de la punctul cu var a atacantului belgian a fost una impecabilă, iar Chelsea avea astfel parte de un final de meci liniştit. Prin dubla reuşită în această după amiază pe Stamford Bridge, Eden Hazard a ajuns la cinci goluri în clasamentul golgheterilor Premier League.

Scor final 3-1 şi Chelsea îşi trece astfel în cont cea de-a şasea victorie din ultimele şapte etape de campionat. Campioana Angliei egalează momentan pe Manchester United în clasamentul Premier League, deşi gruparea de pe Old Trafford urmează să evolueze în această etapă, iar tehnicianul italian Antonio Conte se poate declara mulţumit de răspunsul echipei sale după golul rapid primit în startul meciului şi mai ales de evolua generală a lui Chelsea, înainte de duelul cu Atletico Madrid din ultima rundă a fazei grupelor UEFA Champions League.