Juventus
Juventus
Sami Khedira 67
Gonzalo Higuaín 88

Chievo – Juventus 0-2. Două goluri şi două eliminări decid meciul de pe arena Marc’Antonio Bentegodi

Sami Khedira şi Gonzalo Higuain au marcat pentru Juventus în meciul din etapa a-22-a de Serie A, pe terenul celor de la Chievo

Cronică scrisă de - unul din pilonii proiectului FootballClub.ro, coordonatorul comunității fanilor echipei Juventus Torino, totodată un bun cunoscător și analist obiectiv al întregului fotbal italian și al celui englez, cu peste 3000 de articole scrise despre fotbalul la nivel de club și zeci de cronici de meci scrise la turneele finale.
28 ianuarie 2018
Chievo - Juventus 0-2

Juventus se aştepta la un duel dificil împotriva celor de la Chievo, o echipă care pe propria arenă şi-a câştigat renumele unui adversar dificil de înfruntat. AS Roma şi Napoli sunt doar câteva dintre formaţiile de top ce nu au reuşit să obţină cele trei puncte din meciul disputat pe stadionul Marc’Antonio Bentegodi din Verona în actualul campionat, însă de această dată Chievo şi-a îngreunat singură misiunea prin două eliminări inutile, care au compomis în totalitate şansele gazdelor de a face faţă formaţiei torineze.

Antrenorul gazdelor, Rolando Maran, a ales să trimită pe teren o formaţie dispusă într-un sistem defensiv 5-3-2, cu veteranul Stefano Sorrentino în poartă şi o linie de apărare formată din Dario Dainelli, Mattia Bani şi Nenad Tomovic pe zona centrală, respectiv Fabrizio Cacciatore şi Pawel Jaroszynski pe cele două benzi. Samuel Bastien, Ivan Radovanovic şi Perparim Hetemaj au evoluat la mijloc, în timp ce Manuel Pucciarelli şi Valter Birsa au fost responsabili de atac.

Multe absenţe din formaţia de start a campioanei Italiei: tehnicianul Massimiliano Allegri nu s-a putut baza la acest meci pe oameni importanţi precum căpitanul Gianluigi Buffon, Claudio Marchisio, Juan Cuadrado sau Paulo Dybala. Alex Sandro, Blaise Matuidi şi Stephan Lichtsteiner s-au confruntat la rândul lor cu uşoare probleme medicale şi au început doar pe banca de rezerve. În aceste condiţii, polonezul Wojciech Szczesny a avut posibilitatea de a evolua din nou ca titular, Kwadwo Asamoah, Medhi Benatia, Andrea Barzagli şi Mattia De Sciglio au alcătuit linia defensivă, cu un compartiment median format din Stefano Sturaro, Miralem Pjanic, respectiv Sami Khedira şi un trident ofensiv din care au făcut parte Mario Mandzukic, Douglas Costa şi Gonzalo Higuain.

Chievo – Juventus, o singură ocazie de gol în prima repriză

Ritm lent şi puţine reuşite de-a lungul primelor 45 de minute ale duelului de pe stadionul Marc’Antonio Bentegodi din Verona, cu o echipă a celor de la Chievo care s-a mulţumit să rămână organizată în propria jumătate de teren şi o formaţie a lui Juventus care a părut mult sub nivelul obişnuit, fără să impună viteza şi intensitatea necesare pentru a deschide o defensivă aşezată perfect pe teren de către antrenorul Rolando Maran. Un şut pe lângă al lui Douglas Costa în minutul 9 şi o lovitură liberă de la marginea careului, executată modest de mijlocaşul bosniac Miralem Pjanic, au reprezentat unicele momente de pericol în prima repriză la poarta apărată de Stefano Sorrentino.

Cel mai important eveniment din prima parte a avut loc în minutul 38, când Samuel Bastien, deja avertizat ca urmare a unei intervenţii dure asupra lui Kwadwo Asamoah, a comis o nouă imprudenţă printr-o tragere de la spate evidentă asupra aceluiaşi jucător, iar centralul Fabio Maresca nu a ezitat să îi arate al doilea cartonaş galben, astfel că formaţia veroneză era obligată să evolueze mai bine de o repriză în inferioritate numerică în faţa mult mai titratului său adversar.

Juventus, victorie facilitată de o nouă eliminare

Aflată cu un om mai puţin pe teren, pentru Chievo maniera în care urma să se desfăşoare partea secundă era una evidentă, cu o defensivă compactă în faţa propriului careu şi un singur obiectiv principal, acela de a limita cât mai mult posibil iniţiativele ofensive ale campioanei Italiei. Conştient de necesitatea de a obţine toate cele trei puncte puse în joc, antrenorul Massimiliano Allegri a efectuat o primă modificare ofensivă în minutul 53, când Federico Bernardeschi a fost trimis pe teren în locul lui Stefano Sturaro, iar Juventus trecea astfel la un sistem cu trei oameni (Mario Mandzukic, Douglas Costa şi Federico Bernardeschi) aflaţi în sprijinul punctului de referinţă din atac, Gonzalo Higuain.

Pentru Chievo, o misiune dificilă a devenit imposibilă în minutul 61, cand Fabrizio Cacciatore a protestat în manieră excesivă şi a văzut direct cartonaşul roşu din partea arbitrului Fabio Maresca. Doar şase minute a mai putut rezita formaţia gazdă, aflată de acum doi oameni mai puţin pe teren: inevitabilul s-a produs la acţiunea de atac începută de Miralem Pjanic printr-o lungă schimbare de direcţie, continuată de Federico Bernardeschi printr-o minge întoarsă la marginea careului, de unde execuţia puternică a lui Sami Khedira l-a învins pe Stefano Sorrentino şi a dus la golul care a deschis drumul lui Juventus către un succes important la Verona. Posesie covârşitoare în favoarea grupării torineze, care inevitabil a continuat să atace, iar pe final şi-a majorat avantajul graţie unui gol marcat de Gonzalo Higuain, aflat astfel la prima reuşită după şapte partide. Atacantul argentinian ajunge la zece goluri în clasamentul golgheterilor Serie A, departe însă de liderul Ciro Immobile (20 de goluri).

Scor final 2-0 şi Juventus reuşeşte momentan să urce pe primul loc al clasamentului Serie A, în aşteptarea partidei dintre Napoli şi Bologna, programată a se disputa duminică după amiază, când oamenii lui Maurizio Sarri vor avea posibilitatea de a răspunde. Pentru campioana Italiei urmează confruntarea cu Atalanta de la mijlocul săptămânii, contând pentru prima mansă a semifinalelor Cupei Italiei, iar apoi meciul cu Sassuolo, care va avea loc pe teren propriu, în următoarea etapă de campionat.

Chievo - Juventus 0-2, fișa tehnică