Cupa Ligii Angliei: Liverpool şi Stoke eliminate, final dramatic pe Turf Moor

Rezultatele primelor meciuri disputate în cadrul rundei a treia din Cupa Ligii Angliei, Liverpool şi Stoke fiind cele mai importante echipe eliminate

Shinji Okazak a deschis scorul în meciul Leicester - Liverpool 2-0
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Runda a treia din Cupa Ligii Angliei a început marţi seara şi a făcut deja o serie de victime ilustre, printre care Liverpool, echipa cu cele mai multe trofee în această competiţie (8), respectiv cele mai multe finale disputate până în prezent (12). Gruparea de pe Anfield s-a impus ultima dată în 2012 şi a fost apoi învinsă în finala Cupei Ligii Angliei din stagiunea 2016, iar acum va trebui să mai aştepte cel puţin un sezon pentru a spera la consolidarea palmaresului în competiţia care a avut loc pentru prima dată în 1960–61.

Dacă în stagiunea anterioară a reuşit să ajungă până în faza semifinalelor, unde a fost eliminată de Southampton după două înfrângeri cu scorul de 1-0, de această dată oamenii lui Jurgen Klopp s-au văzut eliminaţi încă de la debutul în Cupa Ligii Angliei. Adversarul nu a fost însă unul facil, Liverpool fiind nevoită să se deplaseze pe King Power Stadium din Leicester, unde fosta campioana a Angliei s-a impus cu scorul de 2-0 graţie golurilor marcate de Shinji Okazaki şi Islam Slimani în repriza secundă.

Stoke City a fost la rândul său eliminată, deşi a înfruntat o echipă din liga a doua, Bristol. Antrenorul Mark Hughes a ales să înceapă meciul de pe Ashton Gate Stadium fără o serie de oameni de bază precum portarul Jack Butland, respectiv jucătorii de câmp Xherdan Shaqiri, Joe Allen sau Jese, iar consecinţa a fost eşecul cu scorul de 2-0 care a consemnat eliminarea încă din runda a treia a Cupei Ligii Angliei.

Tottenham a evoluat la rândul său fără o serie de titulari precum Harry Kane sau Christian Eriksen, însă oamenii lui Mauricio Pochettino au obţinut calificarea în faţa celor de la Barnsley graţie succesului la limită, scor 1-0, prin golul marcat de Dele Alli.

Cel mai spectaculos duel al serii a avut loc pe arena Turf Moor, unde Burnley pornea cu prima şansă împotriva celor de la Leeds United având în vedere rezultatele pozitive înregistrate în prima parte a campionatului, precum victoria cu Chelsea şi remiza din deplasare cu Liverpool. Totusi, liderul din Championship s-a impus la capătul loviturilor de departajare (5-3) după ce finalul timpului regulamentar a consemnat un rezultat de egalitate, scor 2-2, toate golurile fiind însă marcate în ultimele zece minute de joc: Sacko şi Pablo Hernandez au adus de două ori în avantaj pe Leeds, înainte ca Robert Brady să înscrie în şaselea minut al prelungirilor şi să trimită astfel partida la loviturile de departajare, după cele două reprize suplimentare de prelungiri.

Tottenham Hotspur 1 – 0 Barnsley

Ziua de miercuri este marcată de debutul în competiţie a echipelor considerate favorite la câştigarea Cupei Ligii Angliei, Arsenal, Chelsea, Manchester United şi Manchester City.