Premier League, 13 august 2016, ora 17:00
1 - 1
Tottenham Hotspur

Ross Barkley 5

Erik Lamela 59

Everton – Tottenham 1-1. Stekelenburg se opune victoriei lui Spurs în prima etapă de Premier League

Everton şi Tottenham au remizat în prima etapă de Premier League, scor 1-1
Everton şi Tottenham au remizat în prima etapă a noului sezon de Premier League, scor 1-1, la debutul lui Koeman pe banca tehnică a gazdelor.

Cronica meciului Everton - Tottenham Hotspur, scrisă de Alexandru Melinte pe 14 august 2016

O evoluţie eroică a portarului Maarten Stekelenburg le-a refuzat celor de la Tottenham victoria în prima etapă de Champions League şi i-a permis managerului Ronald Koeman să înceapă cu un punct mandatul său pe banca echipei Everton.

Deşi nu l-au putut folosi în unsprezecele de start pe starul Romelu Lukaku şi nici pe noul venit Ashley Williams, gazdele de pe Goodison Park s-au bucurat de un gol rapid, marcat încă din minutul 6 de Ross Barkley dintr-o lovitură liberă. Prin acest gol, internaţionalul englez continuă o frumoasă tradiţie personală, fiind pentru al treilea sezon consecutiv în care marchează în primul meci al noii stagiuni.

Tottenham l-a pierdut pe căpitanul Hugo Lloris în minutul 35 din cauza unei accidentări care îl va obliga probabil să urmărească din tribune primul meci al echipei sale în grupele noii ediţii a Ligii Campionilor. Michel Vorm i-a luat locul lui Lloris între buturi şi a avut o intervenţie decisivă în faţa lui Gerard Deulofeu, care putea urca la 2-0 scorul pauzei.

Jocul s-a schimbat în partea secundă, odată cu debutul lui Vincent Janssen, jucător adus în această vară de la Alkmaar, care i-a permis lui Mauricio Pochettino trecerea la un sistem 4-4-2, mult mai periculos pentru apărarea din trei oameni a gazdelor. În noua dispunere tactică, Spurs a egalat la capătul primei ore de joc prin Lamela, care a reluat imparabil cu capul centrarea lui Kyle Walker. Finalul a aparţinut tot vizitatorilor, însă portarul Stekelenburg s-a opus ocaziilor lui Janssen şi Lamela, iar jocul s-a încheiat indecis, scor 1-1.