Genoa – AS Roma 1-1. Pas fals făcut de gruparea capitolină pe arena Luigi Ferraris

Golurile marcate de Stephan El Shaarawy şi Gianluca Lapadula au consemnat rezultatul de egalitate dintre Genoa şi AS Roma, în etapa a-14-a din Serie A

Genoa - AS Roma 1-1
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Pas fals făcut de AS Roma în partida din etapa cu numărul 14 a campionatului italian, pe stadionul Luigi Ferraris, unde oaspeţii au reuşit să deschidă scorul în partea secundă, după o primă repriză echilibrată, însă nu au putut gestiona avantajul de pe tabelă şi au fost astfel nevoiţi să se mulţumească doar cu un punct din duelul cu Genoa. Oboseala inerentă după meciul de la mijlocul săptămânii din UEFA Champions League a părut să îşi pună amprenta asupra jocului echipei giallorossa, care nu a evidenţiat obişnuitul ritm alert şi imprevizibil.

Antrenorul Davide Ballardini a început meciul cu un cuplu ofensiv format din Adel Taarabt şi Goran Pandev, în faţa unei linii de mijloc alcătuită din Luca Rigoni, Miguel Veloso şi Andrea Bertolacci pe zona centrală, respectiv Aleandro Rosi şi Diego Laxalt pe cele două benzi. De partea cealaltă, Eusebio Di Francesco a mizat pe golgheterul Edin Dzeko, susţinut în atac de către Diego Perotti şi Stephan El Shaarawy, alături de un compartiment median din care au făcut parte jucători cu experienţă precum Radja Nainggolan, Kevin Strootman şi Daniele De Rossi.

După cum era de aşteptat, AS Roma a preluat controlul meciului încă din start şi a încercat să îşi impună jocul, dar fără a reuşi să creeze multe momente importante de-a lungul primelor 45 de minute. Repriza a doua s-a dovedit una mult mai animată, în special după ce antrenorul Eusebio Di Francesco a decis să schimbe şi să îl trimită pe teren pe Grégoire Defrel în locul lui Diego Perotti, cu Stephan El Shaarawy mutat astfel pe partea stângă a tridentului ofensiv. Iar schimbarea a fost una extrem de inspirată, deoarece “Faraonul” a reuşit la scurt timp distanţă să deschidă scorul, după o centrare foarte bună a lui Alessandro Florenzi.

Însă tehnicianul gazdelor, Davide Ballardini, a răspuns prin introducerea lui Gianluca Lapadula în locul lui Goran Pandev (minutul 63), o nouă mutare care avea să se dovedească decisivă, deoarece fostul atacant al lui AC Milan a fost lovit de experimentatul mijlocaş italian Daniele De Rossi în suprafaţa de pedeapsă. Centralul Piero Giacomelli a consulat proba video şi a luat o decizie care a schimbat soarta partidei: lovitură de la 11 metri pentru Genoa, respectiv cartonaş roşu pentru mijlocaşul care recent şi-a anunţat retragerea din echipa naţională a Italiei. Acelaşi Lapadula nu a ratat de la punctul cu var, iar AS Roma a fost obligată să se reorganizeze rapid având în vedere inferioritatea numerică de pe teren. Francezul Maxime Gonalons a fost introdus în locul lui El Shaarawy pentru a asigura o contribuţie mai mare pe plan defensiv, însă chiar şi cu un om mai puţin pe teren, gruparea capitolină a fost cea care pe final de meci a avut două bună şanse de a marca golul decisiv: o minge trimisă în bară de către Kevin Strootman şi o interveţie pe linia porţii a portarului Mattia Perin în faţa aceluiaşi Strootman au făcut ca oamenii lui Eusebio Di Francesco să fie totuşi aproape de a obţine un succes important, dar să rămână cu regretul unei remize.

Rezultat final 1-1 şi AS Roma pierde două puncte ce se pot deveni extrem de importante în lupta pentru primele locuri ale clasamentului Serie A. Roma ajunge la şapte puncte în spatele celor de la Napoli, însă are cu un meci mai puţin disputat faţă de liderul campionatului Italian, astfel că formaţia giallorossa poate spera în continuare într-o performanţă de excepţie la finalul stagiunii.