Getafe – Real Madrid 1-2. La primele goluri în campionat, Benzema și Ronaldo aduc trei puncte Madridului

Karim Benzema și Cristiano Ronaldo au marcat pentru prima oară în actuala ediție de La Liga, suficient pentru ca Real Madrid să câștige meciul cu Getafe.

• Google Plus

Cristiano Ronaldo a marcat primul său gol în actuala ediție de La Liga și a adus trei puncte pentru Real Madrid în deplasarea la Getafe, probabil una dintre cele mai grele de care granzii din Spania vor avea parte în actualul sezon. Proaspăt revenită în prima ligă, echipa din zona metropolitană a Madridului pierduse greu pe final meciurile de acasă cu Sevilla și Barcelona și administrase un sec 4-0 lui Villarreal, grație unui cumul de factori ce pusese deja în gardă și Realul. Folosirea unei suprafețe de joc cu o înălțime peste medie a ierbii, o lentoare ieșită din comun a copiilor de mingi, o fragmentare excesivă a jocului pentru a scoate din ritm adverarul și o defensivă supra aglomerată în care crește de la meci la meci togolezul Djene Dakonam par a fi principiile strategice cu care Getafe își întâmpină oaspeții, indiferent de numele lor, în încercarea de a le pricinui cât mai multe daune.

În absența lui Bale, Zidane a avut luxul de a-i folosi pe Ronaldo și Benzema împreuna pentru prima oară de la finala Ligii Campionilor de pe 3 iunie, iar parteneriatul celor doi avea să tranșeze în favoarea Madridului soarta celor trei puncte, după un meci plin de suferință.

Cu un prim unsprezece surprinzător în care au apărut Asensio și Lucas Vasquez, Realul a controlat prima repriză în care a avut ocazia să puncteze în mai multe rânduri dar nu a făcut-o decât o dată, prin Benzema în minutul 39 după o acțiune individuală. A fost golul cu numărul 182 pentru francez în tricoul lui Real Madrid, performanță cu care l-a egalat pe legendarul Francisco Gento în topul marcatorilor all-time al clubului blanco, pe poziția a șaptea.

Cu 1-0 la pauză, Realul părea să aibă o misiune mai ușoară pe terenul lui Getafe decât avuseseră Sevilla și Barcelona, însă jocul prezivibil al Galacticilor, lipsit de creativitatea lui Isco și Modric pe care Zidane i-a păstrat pe banca de rezerve, avea să fie taxat prin golul marcat în minutul 56 de Molina, dintr-o poziție de ofsaid.

Marea ratare a lui Cristiano, care nu a putut împinge mingea în poarta goală de la un metru distanță în minutuș 73 după o lovitură liberă, părea să prefigureze o nouă seară neagră a Madridului, așa cum au fost deja prea multe în debutul actualului sezon. Starul portughez avea însă să se revanșeze 12 minute mai târziu, dintr-o poziție mult mai dificilă, cu un șut la colțul lung după o minge înălțată magistral de Isco peste apărarea gazdelor. S-a terminat 2-1, rezultat cu care Real Madrid urcă cel puțin pentru câteva ore pe treapta a doua a clasamentului din Spania.

Pentru madrileni urmează două jocuri pe teren propriu, cu Tottenham în Liga Campionilor și cu Eibar în campionat, în timp ce Getafe are de bifat weekendul următor o deplasare la Valencia pentru duelul cu Levante.