Girona – Real Madrid 2-1. Madridul pierde surprinzător și rămâne la opt puncte în spatele Barcelonei

Girona a produs surpriza etapei în La liga, învingând cu 2-1 campioana en-titre Real Madrid după ce oaspeții au condus la pauză cu 1-0.

• Google Plus

În plin clocot politic prilejuit de independența declarată și nerecunoscută a Cataloniei, delegația lui Real Madrid a avut parte de o primire neașteptat de călduroasă la sosirea la Girona, însă ospitalitatea gazdelor nu s-a extins și la meciul de duminică după-amiază, în care echipa lui Pablo Machin s-a autodepășit și a obținut cea mai răsunătoare victorie din propria istorie. Nou promovată, echipa orașului cu doar 90.000 de locuitori a făcut risipă de energie, a închis bine culoarele în apărare și a pricinuit mari daune Realului pe contraatac, mai ales în banda dreaptă, unde Maffeo și Portu au găsit spații libere în zona în care Marcelo nu traversează o perioadă bună.

În doar nouă etape Girona primise deja vizita granzilor Atletico, Barcelona, Sevilla și Villarreal, iar echipa lui Machin capătă din ce în ce mai multă experiență și încredere în propriile forțe. Sistemul său de joc este mai degrabă neobișnuit pentru Spania, un 5-2-2-1 ordonat, puțin interesat de pressing avansat dar ce exercită o presiune deranjantă pentru adversar atunci când acesta trece cu mulți jucători de centrul terenului. În fața unui bloc mobil ce lasă puține culoare de pătrundere este esențială o bună circulație a balonului, iar acesta este un capitol la care Madridul pare de nerecunoscut în comparație cu sezonul precedent. În ultimele cincisprezece zile madrilenii au avut parte de patru din cele mai multe șase meciuri ca număr de baloane pierdute din acest sezon, iar la Girona linia de mijloc compusă din Casemiro, Kroos și Modric a fost cap de linie pentru nu mai puțin de 40 din acțiunile de atac.

În plus, Realul resimte lipsa lui Gareth Bale din compartimentul ofensiv, acolo unde Cristiano Ronaldo și Karim Benzema au doar câte un gol în actuala ediție de campionat după zece etape, iar lipsa de soluții de pe banca tehnică îl obligă pe Zidane să apeleze la tineri fără multă experiență, ceea ce face ca echipa să trăiască în această perioadă doar din inspirația lui Isco, aparent singurul jucător care traversează o formă bună.

Meciul de la Girona a început cu o mare ocazie a gazdelor, o minge trimisă înșelător de Maffeo peste portarul Casilla dar care s-a oprit în bară. De la această fază, Madridul a avut nevoie de doar 18 secunde pentru a deschide scorul, pe un contraatac dus de Benzema în zonă centrală, continuat în stânga pentru șutul lui Ronaldo și încheiat cu finalizarea simplă a lui Isco la mingea respinsă în față de portarul gazdelor. Avea să fie scorul pauzei, deși Girona a mai avut o bară în minutul 35 la lovitura de cap a lui Portu după o centrare excelentă a lui Aday din partea stângă.

Gazdele aveau să egaleze la opt minute de la reluare: Pere Pons a jalonat printre apaticii jucători madrileni până la limita careului mare, mingea a ricoșat la Stuani și acesta a marcat la colțul scurt după ce l-a depășit cu o fentă scurtă pe Nacho, intrat la pauză în echipa Realului în locul accidentatului Varane. Trei minute mai târziu, Girona a intrat în avantaj după un gol marcat cu călcâiul de Portu dintr-o poziție de ofsaid, la o centrare a lui Maffeo, lăsat complet liber în zona punctului cu var.

Zidane a mutat tactic, renunțând la lateralii Marcelo și Ashraf pentru jucătorii de atac Asensio și Lucas Vasquez, însă tot gazdele au fost aproape de gol pe un contraatac trei contra trei ce l-a lăsat pe Stuani singur cu Casilla, dar mingea trimisă de uruguayan pe lângă portarul madrilen nu a prins cadrul porții. Madrilenii au avut posesia mingii dar nu au putut produce până la final decât o fază notabilă, un gol corect anulat lui Vasquez pentru o poziție de ofsaid.

Prin acest neașteptat rezultat, Real Madrid pune punct seriei de opt victorii consecutive pe teren străin și rămâne la opt puncte în spatele liderului Barcelona și la patru puncte în urma ocupantei poziției secunde, Valencia. Pentru echipa lui Zidane urmează un meci interesant în Liga Campionilor pe terenul lui Tottenham, apoi revenirea pe Santiago Bernabeu pentru duelul de campionat cu Las Palmas, ultimul înaintea pauzei FIFA.