Hellas Verona – Inter 1-2. Gruparea milaneză revine pe locul secund în Serie A

Golurile marcate de Borja Valero şi Ivan Perisic au adus victoria pentru Inter în meciul de Serie A disputat în deplasare cu Hellas Verona

Hellas Verona - Inter 1-2
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Inter continuă să câştige şi să se menţină aproape de primul loc în clasamentul din Serie A, iar mare parte din meritul pentru această serie pozitivă îi revine antrenorului Luciano Spalletti: 29 de puncte adunate la capătul primelor 11 etape de campionat reprezintă o performanţă excelentă, pe care nici măcar portughezul Jose Mourinho nu a reuşit să o egaleze în cel mai bun an al său pe banca tehnică a grupării milaneze.

Hellas Verona nu era de aşteptat să pună mari probleme celor de la Inter, însă oamenii lui Fabio Pecchia au luptat până la final şi au reuşit să îşi pună în dificltate în repetate rânduri mult mai titratul adversar, deşi în cele din urmă valoarea net superioară şi experienţa formaţiei nerazzurro au făcut diferenţa.

Contrar aşteptărilor, Verona nu s-a lăsat intimidată de numele oponentului înfruntat pe arena Marc’Antonio Bentegodi. Deşi partida a fost în cea mai mare parte a timpului dominată de formaţia interistă, echipa lui Fabio Pecchia s-a apărat atent, iar în momentul în care a găsit spaţiu a atacat în viteză şi a creat în unele rânduri panică în defensiva milaneză. Romulo şi Alessio Cerci s-au dovedit foarte activi pe flancul drept şi au creat prima oportunitate de gol, însă şutul fostul jucător al celor de la Juventus a fost blocat în ultima clipă de către Miranda. Posesia a fost de partea lui Inter, care însă a avut nevoie să aştepte până la jumătatea primei reprize pentru a consemna primul şut pe poartă: execuţia lui Matías Vecino a fost blocată fără mari probleme de portarul Nicolas.

Atenţia apărării gazdelor s-a îndreptat în mare parte către un marcaj strict al lui Mauro Icardi, golgheterul lui Inter, urmărit peste tot de cel puţin doi jucători adverşi. Însă tactica aleasă de tehniciaul Fabio Pecchia a făcut ca oamenii din linia a doua a oaspeţilor să beneficieze de mult spaţiu, precum în minutul 36, când Borja Valero a profitat de lipsa de marcaj şi a deschis scorul din centrarea de pe partea dreaptă a lui Antonio Candreva.

Partea a doua s-a dovedit şi mai animată: după două bune oportunităţi de a-şi majora avantajul, ratate de Icardi şi Perisic, Inter s-a văzut egalată ca urmare a unei ieşiri imprudente a portarului Samir Handanovic asupra lui Alessio Cerci: după un moment de aşteptare, timp în care centralul Claudio Gavillucci a consultat proba video, Verona a beneficiat de un penalty, transformat cu precizie de către atacantul Giampaolo Pazzini, abia intrat pe teren.

Scorul de 1-1 a adus entuziasm şi încredere în jocul grupării veroneze, care a început să creadă cu adevărat într-un rezultat important în faţa propriilor fani. Însă visul oamenilor lui Fabio Pecchia a durat doar opt minute, deoarece în cel mai bun moment de joc al lui Hellas, Inter a dat lovitura şi a revenit în avantaj pe tabelă: o minge respinsă de defensiva gazdelor după o centrare din corner a ajuns perfect la Ivan Perisic, al cărui şut puternic nu i-a dat nicio şansă portarului Nicolas.

Cele cinci minute de prelungire au adus în prim plan o echipă mai degrabă obosită a Veronei, incapabilă să mai pună presiune la poarta lui Samir Handanovic, iar fluierul de final a consemnat un nou succes extrem de important pentru formaţia antrenată de Luciano Spalletti, care revine astfel la Milano cu trei puncte necesare pentru a continua lupta de la distanţă cu Napoli şi Juventus.