Hellas Verona – Lazio 0-3. Immobile, pe urmele lui Beppe Signori

În ciuda numeroaselor absenţe, Lazio s-a impus pe stadionul Bentegodi din Verona prin dubla lui Ciro Immobile şi golul marcat de Adam Marusic

Ciro Immobile, Lazio
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Lazio a demonstrat că a trecut rapid peste primul eşec al stagiunii şi în ciuda numeroaselor probleme de lot, echipa antrenată de Simone Inzaghi s-a impus fără mari probleme pe stadionul Bentegodi din Verona, în faţa unui adversar Hellas care a nu avut răspuns în duelul cu o formaţie net superioară. Condusă de pe teren de Ciro Immobile, Lazio venea după înfrângerea cu 4-1 suferită pe propria arenă contra celor de la Napoli, însă Simone Inzaghi poate fi mulţumit de reacţia elevilor săi într-un meci dominat în totalitate şi gestionat în manieră impecabilă.

Fără o serie de jucători importanţi precum Bastos, de Vrij, Basta, Wallace, Milinkovic-Savic, Felipe Anderson sau Nani, antrenorul oaspeţilor a decis totuşi să confirme o linie de apărare alcătuită din trei oameni, cu Luiz Felipe alături de Patric şi Ştefan Radu, în timp ce Lucas Leiva a fost omul principal de la mijloc, unde au mai evoluat Marco Parolo şi Senad Lulic. Adam Marusic şi Jordan Lukaku au fost trimişi în cele două benzi, iar golgheterul Ciro Immobile a fost susţinut de Luis Alberto.

De partea cealaltă, antrenorul Fabio Pecchia s-a confruntat la rândul său cu unele absenţe de lot, Ferrari, Felicioli şi Cherubin fiind accidentaţi. Souprayen a revenit în defensivă după ce şi-a ispăşit etapa de suspendare, în timp ce tridentul ofensiv a fost alcătuit din Valoti, Romulo şi Pazzini, într-un sistem 4-3-3, care însă nu s-a dovedit inspirat pentru veronezi.

Ritmul jocului a fost unul ridicat încă din start, cu o echipă a lui Lazio extrem de agresivă, concentrată şi determinată, în faţa unei formaţii a Veronei care a încercat să se apere dar a cedat rapid sub presiunea şi superioritatea adversarului. Echilibrul de la tabelă s-a rupt conform cursulului jocului, în minutul 24, când tânărul jucător muntenegrean Adam Marusic a păstruns în careu şi a fost faultat de Souprayen, iar Ciro Immobile a transformat lovitura de la 11 metri, învingându-l pentru prima dată pe portarul brazilian Nícolas Andrade.

Cu doar câteva minute înainte de pauză, gruparea capitolină rezolva deja soarta celor trei puncte la capătul unei faze în care protagonişti au fost încă o dată Adam Marusic şi Ciro Immobile: atacantul italian a valorificat o combinaţie rapidă cu jucătorul muntenegrean şi a finalizat pentru golul de 2-0, cea de-a opta sa reuşită în campionat, unde momentan este depăşit doar de argentinianul lui Juventus, Paulo Dybala, autor la rândul său a două goluri în această etapă.

Graţie începutului excelent de sezon, Ciro Immobile a egalat performanţa unui alt mare atacant din istoria lui Lazio, Beppe Signori, care în stagiunea 1992/93 avea la rândul său opt goluri marcate după primele şase etape de campionat.

Repriza secundă a reprezentat o simplă formalitate pentru Lazio, care fără a forţa în mod special şi-a mărit avantajul de pe tabelă prin Adam Marusic: jucătorul muntenegrean şi-a încununat astfel evoluţia excelentă printr-un gol marcat în minutul 60, după un assist al lui Immobile. Pe final oaspeţii puteau marca la alte ocazii de poartă, însă Luis Alberto şi Lukaku nu au fost la fel de inspiraţi la finalizare.

Scor final 3-0 şi Lazio urcă momentan pe locul al patrulea în Serie A, foarte aproape de Inter. Pentru oamenii lui Simone Inzaghi urmează acum un duel în UEFA Europa League, cu Zulte Waregem, iar apoi confruntarea de campionat împotriva celor de la Sassuolo, ambele partide fiind programate a se disputa pe stadionul Olimpico din Roma. De partea cealaltă, publicul veronez a asistat la o nouă după amiază dezamăgitoare, iar cele doar două puncte acumulate după primele şase etape ar putea face ca antrenorul Fabio Pecchia să părăsească echipa în cazul în care situaţia lui Hellas Verona nu se va redresa rapid.