Inter – AC Milan 3-2. Tripla lui Mauro Icardi decide derby-ul oraşului Milano

Atacantul Mauro Icardi a marcat toate cele trei goluri ale lui Inter în victoria din derby-ul cu AC Milan, care a avut loc în etapa a opta din Serie A

Mauro Icardi a reuşit un hattrick în meciul Inter - AC Milan 3-2
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Seară de gală pe stadionul Giuseppe Meazza, unde Inter şi AC Milan s-au întâlnit într-un nou episod din confruntarea cunoscută sub denumirea de Derby della Madonnina, care pentru prima dată după mulţi ani de zile poate avea o importanţă majoră şi pentru lupta din clasament, nu doar pentru rivalitatea acerbă existentă între cele două echipe principale ale oraşului Milano.

În ultimele 12 derby-uri disputate la nivelul Seriei A în calitate de gazdă, Inter a pierdut un singur joc, cu un bilanţ general de opt victorii şi alte trei rezultate de egalitate. De altfel Inter şi Milan au încheiat la egalitate ambele partide disputate în stagiunea anterioară, de fiecare dată cu scorul de 2-2. Derby-ul oraşului Milano nu s-a mai încheiat niciodată la egalitate de trei ori la rând din februarie 1937, astfel că o remiză în duelul din această seară ar fi reprezentat un fapt statistic inedit.

Antrenorul Vincenzo Montella a început meciul cu Andre Silva în atac, susţinut de Suso şi Giacomo Bonaventura, în timp ce Ricardo Rodriguez şi Fabio Borini au fost responsabili de cele două benzi. Tehnicianul italian a decis să păstreze linia defensivă alcătuită din trei oameni şi condusă de Leonardo Bonucci, care a evoluat alături de Alessio Romagnoli şi Mateo Pablo Musacchio.

De partea cealaltă, Luciano Spalletti l-a preferat pe Yuto Nagatomo în locul lui Dalbert pe partea stânga a defensivei. Danilo D’Ambrosio a fost titularizat în flancul opus, în timp ce Antonio Candreva, Matias Vecino şi Ivan Perisic s-au aflat în sprijinul unicului atacant de careu, Mauro Icardi.

Multă intensitate, agresivitate şi determinare în debutul meciului, după cum era de aşteptat într-o confruntare caracterizată de orgoliu, tradiţie şi rivalitate, însă mai puţine reuşite pentru cele două formaţii de-a lungul primelor 25 de minute. Gruparea nerazzurro a avut de partea sa posesia, dar oamenii lui Luciano Spalletti s-au limitat mai degrabă la baloane scoase în cele două benzi, de unde Candreva şi Perisic nu au reuşit să furnizeze centrări de calitate pentru Mauro Icardi. O lovitură de cap a experimentatului fundaş central brazilian Miranda a reprezentat singura centrare finalizată de Inter în prima jumătate a reprizei, însă fără a-l întrebuinţa pe tânărul portar Gianluigi Donnarumma. Totuşi, insistenţele lui Inter de a pune accentul pe jocul pe flancuri a adus rezultatele aşteptate, iar prima centrare de calitate a lui Antonio Candreva a fost finalizată de Mauro Icardi cu obişnuitul instinct de golgheter, atacantul italian reuşind să îi ia faţa lui Leonardo Bonucci şi să devieze decisiv pentru golul de 1-0 în minutul 28.

În absenţa unor jucători importanţi precum mijlocaşul Hakan Çalhanoğlu (suspendat) sau atacantul Nikola Kalinic (accidentat), antrenorul Vincenzo Montella a decis să mizeze pe tânărul Patrick Cutrone, introdus pe teren la pauză în locul lui Franck Yannick Kessie. Iar AC Milan a avut parte de un debut mult mai bun în repriza a doua, cu o imensă oportunitate de a egala în minutul 49: şutul de la marginea careului al lui Andre Silva a lovit bara, iar continuarea lui Musacchio, care a trimis mingea în poartă, nu a mai contat din cauza poziţiei de offside în care fundaşul argentinian se afla. Patrick Cutrone s-a dovedit la rândul său periculos şase minute mai târziu, când vârful în vârstă de 19 ani a reluat spre poartă o centrare a lui Ricardo Rodriguez, dar execuţia sa a trecut foarte puţin pe lângă poarta apărată de Samir Handanovic.

Dominarea grupării rossonero s-a concretizat printr-un meritat gol egalizator marcat de Suso, care în minutul 56 a trimis plasat din afara careului la colţul lung, un şut pe care defensiva lui Inter nu a reuşit să îl blocheze, la fel precum portarul Samir Handanovic, al cărui plonjon a fost prea tardiv pentru e evita restabilirea egalităţii. Şi totuşi în cele mai bune momente de joc ale lui Milan, formaţia nerazzurro a dat lovitura, graţie căpitanului Mauro Icardi, care a recuperat un balon la centrul terenului, l-a deschis excelent pe Ivan Perisic, iar centrarea jucătorului croat a fost reluată splendid de atacantul italian, din centrul careului, complet nemarcat de fundaşii lui Milan.

Momentul psihologic a trecut rapid de partea celor de la Inter, iar Milan s-a văzut nevoită să alerge din nou după egalare, după ce părea a se afla la controlul jocului. Însă oamenii lui Vincenzo Montella au dovedit caracter şi capacitatea de a trece peste un astfel de moment dificil. Cu nouă minute înainte de final, Giacomo Bonaventura s-a aruncat în calea unei centrări la bara a doua trimisă de Fabio Borini, iar reluarea sa din alunecare nu a putut fi blocată de Handanovic, deşi iniţial portarul sloven reuşise să ajungă la minge înainte de a depăşi linia. Însă punctul culminant al serii de stadionul Giuseppe Meazza avea să aibă loc în minutul 90: imprudenţa lui Rodrigurez, care l-a ţinut în careu pe D’Ambrosio, l-a determinat pe centralul Paolo Tagliavento să indice punctul cu var şi i-a oferit astfel lui Mauro Icardi posibilitatea de a deveni protagonistul absolut al meciului. Atacantul italian nu a ratat, trecându-şi astfel în cont un hattrick memorabil, prin care Inter s-a impus în faţa marii rivale şi a răspuns victoriei lui Napoli de la Roma.

Echipa antrenată de Luciano Spalletti ajunge astfel la 2 puncte în spatele liderului Napoli, iar următoarea etapă din Italia va programa duelul direct dintre ocupantele primelor două poziţii ale clasamentului Serie A, pe stadionul San Paolo din Napoli.