Inter – Sampdoria 3-2. Foştii jucători ai Sampdoriei aduc victoria pentru Inter

Inter Milan s-a impus cu scorul de 3-2 contra celor de la Sampdoria, în primul meci al etapei cu numărul zece din Serie A

Inter - Sampdoria 3-2
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Inter Milan şi-a respectat statutul de favorită în meciul din etapa a zecea de Serie A, programat pe teren propriu în compania celor de la Sampdoria, iar echipa pregătită de Luciano Spalletti a obţinut trei puncte extrem de importante, prin care gruparea milaneză se poate bucura de statutul de lider în clasamentul din Serie A, cel puţin până la meciul pe care Napoli îl va disputa miercuri pe stadionul Comunale Luigi Ferraris pentru duelul cu Genoa.

Căpitanul Mauro Icardi a fost ca de obicei punctul de reper din linia ofensivă a celor de la Inter, susţinut de un trident format din Antonio Candreva, Borja Valero şi Ivan Perisic. Matias Vecino şi Roberto Gagliardini au evoluat la închidere, cu Danilo D’Ambrosio şi Yuto Nagatomo preferaţi în defensivă pe cele două flancuri. De partea cealaltă, tehnicianul Marco Giampaolo a trimis pe teren o formaţie aliniată într-un sistem 4-3-1-2, cu Gaston Ramirez aflat în spatele lui Duvan Zapata şi Fabio Quagliarella, deşi tridentul ofensiv al celor de la Sampdoria nu a reuşit în multe momente să pună în dificultate defensiva grupării milaneze, cu excepţia ultimelor 20 de minute. În linia de mijloc a oaspeţilor au evoluat Dennis Praet, Lucas Torreira şi Edgar Barreto.

Sampdoria s-a dovedit un adversar dificil de înfruntat pe teren propriu, însă în deplasare nu a avut parte de evoluţii convingătoare, o situaţie care s-a repetat şi pe stadionul Giuseppe Meazza din Milano. Inter a dominat în manieră categorică prima repriză, la finalul căreia a adunat zece şuturi pe spaţiul porţii adverse şi cel puţin patru mari ocazii de a marca, dintre care doar două au fost concretizate pe tabelă: tânărul fundaş Milan Skriniar, adus de Inter chiar de la Sampdoria, a deschis scorul în minutul 18 după o centrare din corner a lui Antonio Candreva, prelungită de Vecino şi finalizată din faţa porţii de către apărătorul slovac. La finalul primei jumătăţi de oră, portarul Christian Puggioni a ieşit din careu în tentativa de a respinge mingea din faţa lui Icardi, iar degajarea sa imprecisă sa a ajuns la Ivan Perisic, a cărui execuţie din prima a lovit bara porţii, salvând astfel momentan pe Sampdoria de un dezavantaj şi mai mare pe tabelă.

Însă jocul s-a desfăşurat într-o singură direcţie, iar golul al doilea a venit în manieră firească, trei minute mai târziu, când atacantul Mauro Icardi a finalizat din prima după o minge respinsă de defensiva grupării din Genova, iar execuţia splendidă a vârfului argentinian i-a adus acestuia golul cu numărul zece din actuala ediţie de Serie A. Icardi ar fi putut să îşi treacă în cont o dublă încă din prima repriză, însă reluarea sa cu capul după o centrare din corner a lui Antonio Candreva a lovit bara, cu cinci minute înainte de finalul primei părţi.

Căpitanul lui Inter şi-a trecut în cele din urmă numele pe lista marcatorilor încă o dată la zece minute după reluarea jocului, ca urmare a noi faze la care apărarea Sampdoriei a fost depăşită mult prea uşor: centrarea în faţa porţii a lui Ivan Perisic a reprezentat o simplă formalitate pentru Mauro Icardi, care astfel s-a apropiat de Ciro Immobile în clasamentul golgheterilor din Serie A.

Şi totuşi gazdele nu au avut parte de un final de meci atât de liniştit precum se prefigura în minutul 60. Fără a pune o presiune constantă în jumătatea adversă, Sampdoria a reuşit să reducă din diferenţă în minutul 64, după o centrare a lui Fabio Quagliarella şi o reluare a lui Dawid Kownacki la colţul scurt, o fază în care portarul Samir Handanovic nu a calculat corect traiectoria centrării. Golul înscris de oaspeţi nu părea să reprezinte începutul unei recuperări importante, ci un moment mai degrabă solitar în care gruparea din Genova a speculat o eroare a defensivei milaneze, explicabilă parţial prin avantajul consistent de pe tabelă. Însă fostul atacant al lui Juventus, Fabio Quagliarella, a înscris cu cinci minute înainte de final, după o centrare de pe partea dreaptă la care apărarea lui Inter l-a scăpat din marcaj pe experimentatul jucător italian, iar ultimele momente ale duelului din Milano au adus multe emoţii în rândul fanilor prezenţi pe stadionul Giuseppe Meazza, elanul ofensiv al oaspeţilor fiind determinat mai mult de entuziasmul celor două goluri marcate oarecum surprinzător.

Însă oamenii lui Luciano Spalletti au rezistat până la final şi au obţinut astfel cea de-a opta victorie din zece etape de campionat disputate până în prezent. Inter va aştepta acum să vadă răspunsul lui Napoli în meciul de miercuri şi va începe pregătirea partidei cu Hellas Verona, care va avea loc etapa viitoare, pe stadionul Marc’Antonio Bentegodi.