Juventus – Crotone 3-0. Torinezii răspund victoriilor lui Napoli şi Inter

Golurile marcate de Mario Mandzukic, Mattia De Sciglio şi Medhi Benatia au adus victoria pentru Juventus în meciul de Serie A cu Crotone

Mario Mandzukic a deschis scorul în meciul Juventus - Crotone 3-0
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

45 de minute a reuşit Crotone să reziste pe Allianz Stadium din Torino, înainte ca Juventus să decidă soarta partidei în repriza a doua, în faţa unui adversar net inferior din punct de vedere valoric, al cărui unic obiectiv a fost acela de a limita proporţiile scorului. Crotone ajunge astfel la patru meciuri consecutive de Serie A disputate cu Juventus fără a reuşi să obţină niciun punct sau să înscrie cel puţin un gol.

După o primă parte a turului de campionat în care Juventus a pierdut puncte importante şi mai ales a primit mult mai multe goluri decât a obişnuit în ultimii ani, de-a lungul cărora siguranţa defensivă a fost punctul forte al torinezilor, antrenorul Massimiliano Allegri a decis să schimbe sistemul de joc şi să revină la o linie defensivă formată din trei oameni (Andrea Barzagli, Medhi Benatia şi Benedikt Hoewedes, fundaşul german aflându-se astfel la prima apariţie în tricoul bianconero). Paulo Dybala şi Douglas Costa s-au aflat în sprijinul vârfului Mario Mandzukic, în timp ce atacantul argentinian Gonzalo Higuain a fost menajat în vederea următoarelor meciuri.

De partea cealaltă, antrenorul oaspeţilor, Davide Nicola a trimis pe teren o formaţie aşezată într-un foarte defensiv 5-4-1, cu Ante Budimir singurul punct de reper din ofensiva lui Crotone şi o apărare extrem de aglomerată, în tentativa de a limita cât mai mult posibil iniţiativele ofensive ale campioanei Italiei.

45 de minute de-a lungul cărora Juventus a jucat aproape în totalitate în jumătatea de teren adversă, cu o presiune constantă la poarta apărată de Alex Cordaz. Deşi şi-a creat trei ocazii importante de a marca şi a avut de asemenea alte acţiuni de atac periculoase, campioana Italiei nu a reuşit să îşi facă meciul uşor şi nu a valorificat oportunităţile din prima repriză. Blaise Matuidi a avut două bune şanse, printr-un şut din interiorul careului, respectiv o lovitură de cap după o centrare a lui Douglas Costa, însă de fiecare dată execuţiile mijlocaşului echipei naţionale a Franţei au trecut puţin pe lângă. Fundaşul stânga Alex Sandro l-a întrebuinţat pe portarul lui Crotone printr-un şut puternic de la distanţă, pentru ca apoi o centrare excelentă a lui Andrea Barzagli să fie reluată de vârful croat Mario Mandzukic puţin pe lângă, iar Juventus se vedea astfel nevoită să o ia de la capăt în partea secundă a confruntării de pe Allianz Stadium.

Conştientă că orice alt rezultat în afara unui succes ar fi reprezentat un eşec dificil de acceptat având în vedere situaţia din clasamentul Serie A, Juventus a reluat rapid presiunea la poarta oaspeţilor, iar defensiva lui Crotone a cedat în minutul 52: centrarea de pe partea dreaptă a lui Andrea Barzagli a ajuns încă o dată la Mario Mandzukic, însă spre deosebire de prima repriză, de această dată finalizarea atacantului croat nu i-a mai lăsat nicio speranţă lui Alex Cordaz. Al treilea gol marcat de Mario Mandzukic în actualul campionat a adus liniştea de care Juventus avea nevoie, pentru a nu intra în criză de timp în faţa unui adversar care a continuat să ocupe poziţii defensive chiar şi după primirea golului.

Iar reuşita prin care torinezii şi-au asigurat victoria a venit în minutul 60, când după un balon respins de defensiva oaspeţilor, Mattia De Sciglio a continuat faza printr-un şut puternic din prima şi a înscris astfel primul său gol în tricoul lui Juventus, după transferul din această vară de la marea rivală a torinezilor, AC Milan. Cu 20 de minute înainte de final, campioana Italiei şi-a majorat avantajul graţie unui gol marcat de un alt apărător, Medhi Benatia, care a îndeplinit o simplă formalitate în faţa porţii după un assist al lui Miralem Pjanic, intrat pe teren în locul lui Benedikt Hoewedes.

Scor final 3-0 şi Juventus răspunde astfel victoriilor obţinute în această etapă de principalele contracandidate la câştigarea titlului, Napoli şi Inter Milan. Următoarea rundă de Serie A va aduce în prim plan mult aşteptatul duel dintre Napoli şi Juventus, programat a se disputa pe arena San Paolo, care poate avea o importanţă crucială pentru soarta primelor locuri ale clasamentului. De partea cealaltă, Crotone nu se putea aştepta la un rezultat pozitiv pe terenul campioanei Italiei, însă va spera la un deznodământ diferit în confruntarea cu un adversar de un nivel mult mai apropiat, Udinese, în următoarea etapă de campionat.