Empoli
Empoli
Dušan Vlahović 50
Tommaso Baldanzi 70

Juventus 1-1 Empoli. Doar remiză pentru Juve, în inferioritate numerică din minutul 18

Juventus și Empoli au remizat 1-1, iar Bătrâna Doamnă ratează șansa de a se distanța în clasament față de Inter înainte de Derby d'Italia.

Rezumat realizat de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
27 ianuarie 2024
Tommaso Baldanzi, marcator pentru oaspeți în meciul Juventus - Empoli 1-1
  • Juventus a ratat șansa de a-și mări avantajul față de Internazionale Milano în fruntea clasamentului Serie A după ce a obținut un singur punct din meciul de pe teren propriu cu Empoli, în care a jucat mai bine de 70 de minute în inferioritate numerică după eliminarea timpurie a lui Arkadiusz Milik pentru un fault asupra lui Alberto Cerri.
  • Cu un om mai puțin, Juve a avut probleme să îi asigure suficient suport lui Dusan Vlahovic în avanposturi, totuși atacantul sârb a reușit să deschidă scorul în minutul 50 după o fază fixă, acesta fiind al șaselea său gol în ultimele patru etape de campionat.
  • Nu a fost suficient pentru o victorie a Bătrânei Doamne, pentru că Tommaso Baldanzi a egalat în minutul 70 cu un șut plasat din afara careului, iar în finalul de meci tot oaspeții au fost mai aproape de golul câștigător în două rânduri, însă Cancellieri a fost deposedat înainte să șuteze spre poartă după un contraatac eficient, iar Szczesny a blocat șutul lui Cambiaghi la colțul scurt.
  • În urma acestei remize Juventus pune o distanță de două puncte în fruntea clasamentului Serie față de Inter care are însă două meciuri mai puțin jucate, iar cele două se vor găsi față în față duminica viitoare în Derby d’Italia.
  • Internaționalul român Răzvan Marin a intrat în minutul 90+4 la Empoli, o schimbare făcută la trecerea timpului.
Juventus - Empoli 1-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Juventus - Empoli: Unsprezece de start inedit pentru Juventus în meciul cu numărul 24 al sezonului

Statisticile meciului Juventus - Empoli 1-1