Juventus – Fiorentina 1-0. Mandzukic decide confruntarea de pe Allianz Stadium

Atacantul croat Mario Mandzukic a marcat singurul gol al partidei de Serie A câştigată de Juventus pe teren propriu contra celor de la Fiorentina

Mario Mandzukic, Juventus
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Etapa intermediară din Italia a programat confruntarea cu numărul 157 dintre Juventus şi Fiorentina contând pentru Serie A. Juve este adversarul în faţa căruia gruparea din Firenze a pierdut cele mai multe partide (73) şi a primit cele mai multe goluri (255) în Serie A, iar statistica nu a adus nimic nou nici de această dată.

Pe teren propriu Juventus pierduse un singur meci din ultimele 25 disputate împotriva celor de la Fiorentina, cu un bilanţ general de 19 victorii şi cinci rezultate de egalitate. Deşi gruparea din Firenze a câştigat ultima confruntare cu Juve disputată la rândul său pe propria arenă, scor 2-1 în stagiunea anterioră, Fiorentina obţinuse un singur punct din precedentele şase dueluri cu echipa torineză în campionat, astfel că misiunea oamenilor lui Stefano Pioli se anunţa din start una extrem de dificilă.

Antrenorul Massimiliano Allegri a trimis pe teren un prim 11 în care s-au putut observa unele surprize, începând cu titularizarea lui Wojciech Szczesny, portarul polonez care treptat se pregăteşte să îl înlocuiască pe legendarul Gigi Buffon, aflat la ultimul sezon alături de campioana Italiei. Giorgio Chiellini a rămas pe banca de rezerve, nefiind refăcut în totalitate, astfel că în centrul defensivei au evoluat Andrea Barzagli şi Daniele Rugani, în timp ce pe benzi titularii obişnuiţi Lichtsteiner, respectiv Alex Sandro, au fost menajaţi având în vedere numărul mare de meciuri din această perioadă, Stefano Sturaro şi Kwadwo Asamoah fiind preferaţi în debutul partidei de la Torino. Pe plan ofensiv, Cuadrado, Dybala şi Mandzukic au evoluat în spatele lui Higuain.

De partea cealaltă, tehincianul Stefano Pioli a ales să efectueze o singură modificare faţă de formaţia de start din runda anterioară, când Fiorentina s-a impus contra celor de la Bologna: Vincent Laurini a fost titularizat pe postul de fundaş dreapta în detrimentul lui Bruno Gaspar. Cvartetul ofensiv a fost alcătuit din Chiesa, Théréau, Benassi şi tânărul atacant argentinian Giovanni Simeone.

Deloc surprinzător, campioana Italiei a pus stăpânire pe joc încă din primele momente ale partidei, obligându-şi adversarul la un joc defensiv în propria jumătate de teren. Totuşi, oaspeţii s-au asigurat că principalul pericol din tabăra torineză, Paulo Dybala, nu beneficiază de spaţiu pentru a-şi pune în valoare calităţile tehnice de excepţie, precum a reuşit în runda anterioară când a marcat de trei ori în poarta celor de la Sassuolo. Cu un Higuain complet ieşit din formă şi fără creativitatea lui Miralem Pjanic în linia de mijloc, bianconeri au întâmpinat dificultăţi în a deschide defensiva bine organizată a Fiorentinei. O lovitură liberă a lui Paulo Dybala executată puţin pe lângă poarta apărată de Marco Sportiello a reprezentat singura oportunitate importantă a lui Juventus de-a lungul primelor 45 de minute, într-o repriză în care campioana a făcut mult prea puţin pentru a merita avantajul pe tabelă.

Deşi prima parte s-a încheiat fără ca vreuna dintre cele două echipe să îşi treacă în cont măcar un şut pe spaţiul porţii, ambii tehnicieni au început repriza a două fără nicio modificare. O decizie aparent surprinzătoare din partea lui Max Allegri, însă una care avea să se dovedească inspirată: centrarea de pe partea dreaptă a lui Juan Cuadrado (minutul 53) nu a ajuns la Higuain, însă Mario Mandzukic, folosit în ultima perioadă în bandă, a atacat perfect bara a doua şi a finalizat printr-o lovitură de cap, aducând astfel golul care a făcut mult mai uşor meciul lui Juventus. Fiorentina nu a avut niciun răspuns pe plan ofensiv pentru a încerca să reintre în joc, iar şansele oamenilor lui Stefano Pioli s-au diminuat şi mai mult în minutul 66, când Milan Badelj a văzut al doilea cartonaş galben, lăsându-şi astfel echipa în inferioritate numerică. Ultimele 20 de minute nu au mai consemnat niciun eveniment important, gazdele limitându-se în a gestiona cu atenţie avantajul obţinut în debutul reprizei secunde.

Rezultat final 1-0 şi Juventus răspunde astfel succesului înregistrat de Napoli pe stadionul Olimpico din capitala Italiei contra lui Lazio. Pentru campioana Italiei urmează derby-ul local cu Torino, programat a se disputa sâmbătă seara, în timp ce Fiorentina va avea o misiune mai accesibilă în runda viitoare, când va primi pe propria arenă vizita Atalantei.