Juventus – Inter 0-0. Remiză în Derby d’Italia

Juventus şi Inter au încheiat la egalitate, scor 0-0, într-un meci contând pentru etapa cu numărul 16 din campionatul italian

Juventus - Inter 0-0
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Juventus câştigase ultimele trei meciuri disputate pe teren propriu împotriva celor de la Inter, de fiecare dată fără a primi gol, însă campioana Italiei nu a reuşit să ducă seria succeselor la patru în duelul contând pentru etapa cu numărul 16 a campionatului italian, la capătul unei partide în care torinezii au căutat insistent golul decisiv, însă s-au lovit de o defensivă solidă a grupării milaneze.

Două absenţe importante din echipa de start a campioanei Italiei: portarul şi căpitanul Gianluigi Buffon nu a putut evolua în acest meci din cauza unor probleme de natură musculară, fiind înlocuit de polonezul Wojciech Szczesny, în timp ce antrenorul Massimiliano Allegri a decis ca Paulo Dybala să înceapă doar pe banca de rezerve, după o serie de evoluţii mai puţin convingătoare. Linia defensivă a torinezilor a fost alcătuită din Mattia De Sciglio, Medhi Benatia, Giorgio Chiellini şi Kwadwo Asamoah, compartimentul median a fost format din Sami Khedira, Miralem Pjanic, respectiv Blaise Matuidi, în timp ce Juan Cuadrado şi Mario Mandzukic s-au aflat în sprijinul atacantului argentinian Gonzalo Higuain.

De partea cealaltă, antrenorul Luciano Spalletti a aliniat o formaţie de start dispusă într-un sistem 4-2-3-1, cu Davide Santon, Miranda, Milan Skriniar şi Danilo D’Ambrosio în apărare, Borja Valero şi Matias Vecino la închidere, respectiv o linie de trei oameni (Ivan Perisic, Marcelo Brozovic, Antonio Candreva) aflată în sprijinul celui mai bun marcator din Serie A înainte de această etapă, atacantul Mauro Icardi.

Juventus – Inter, sub semnul echilibrului

Susţinută din tribune de numerosul public torinez, Juventus a început meciul în ofensivă şi a pus în dificultate defensiva milaneză de-a lungul primului sfert de oră, cu o mare ocazie de gol în contul lui Mario Mandzukic, finalizarea atacantului croat fiind slavată de intervenţia decisivă a portarului Samir Handanovic. Campioana Italiei a continuat să controleze meciul în ceea ce priveşte posesia şi dominarea teritorială, însă treptat Inter a reuşit să facă faţă mult mai bine presiunii oamenilor lui Massimiliano Allegri şi să echilibreze jocul în zona de mijloc a terenului, iar singurul alt moment important de-a lungul primelor 45 de minute a fost consemnat pe finalul primei reprize, când o excelentă centrare de pe partea dreaptă a lui Juan Cuadrado a fost reluată de Mario Mandzukic printr-o lovitură de cap care a lovit bara porţii lui Samir Handanovic, astfel că cele două formaţii au intrat la cabine cu un rezultat de egalitate ce putea fi considerat mulţumitor mai ales pentru oaspeţi.

Samir Handanovic, decisiv pentru Inter

Juventus a forţat mai mult şi în repriza a doua, în căutarea unui gol care i-ar fi permis să revină pe prima poziţie în clasamentul Serie A. Oamenii lui Luciano Spalletti s-au mulţumit să gestioneze cu atenţie rezultatul de egalitate de pe tabelă, fără a fi periculoşi nici în urma unor acţiuni de contraatac, însă cu o defensivă care în cea mai mare parte a timpului a limitat iniţiativele ofensive ale campioanei Italiei.

Iar în puţinele momente în care apărarea oapeţilor a fost depăşită, portarul Samir Handanovic a salvat situaţia prin două intervenţii decivie în faţa lui Sami Khedira, respectiv Mario Mandzukic, cel mai periculos jucător al gazdelor. Atacantul croat a mai beneficiat de alte două oportunităţi importante, însă de fiecare dată ultima atingere nu a fost exactă şi nu i-a permis fostului vârf al celor de la Atletico Madrid să finalizeze din situaţii clare de gol.

Scor final 0-0 şi Inter se poate declara muţumită cu un nou rezultat de egalitate înregistrat pe terenul unei contracandidate la câştigarea titlului, după remiza consemnată pe stadionul San Paolo, contra celor de la Napoli. Gruparea milaneză va evolua în următoarea etapă de campionat pe teren propriu, cu Udinese, în timp ce Juventus se va deplasa la Bologna şi va avea nevoie de toate cele trei puncte pentru a rămâne aproape de primele două clasate.