Premier League, 17 august 2015, ora 22:00
1 - 0
Bournemouth
Bournemouth

Christian Benteke 26

Liverpool – Bournemouth 1-0. Liverpool câştigă în faţa nou-promovatei după două greşeli de arbitraj

Benteke a marcat unicul gol al meciului Liverpool - Bournemouth]
Un gol marcat după o poziţie de ofsaid nesemnalizată a adus cele trei puncte lui Liverpool în duelul cu Bournemouth, echipă ce a avut un gol anulat eronat

Cronica meciului Liverpool - Bournemouth, scrisă de David Petre pe 07 septembrie 2015

La prima vizită din istorie pe Anfield pentru un meci de Premier League, Bournemouth nu s-a lăsat intimidată de fanii fierbinţi ai lui Liverpool. Eddie Howe va avea multe motive de mulţumire după acest meci, însă în final pleacă acasă cu mâna goală după ce două decizii controversate de arbitraj au decis în favoarea Cormoranilor soarta întâlnirii. Pozitivă în startul jocului, formaţia vizitatoare şi-a văzut anulat golul lui Tommy Elphick pentru un fault la Dejan Lovren. Dacă la această fază există acoperire pentru arbitri deşi cei mai mulţi specialişti din Insulă s-au pus deja de acord că golul trebuia validat, în cazul golului marcat de Liverpool nu există dubii: la faza reuşitei lui Benteke a contribuit şi Coutinho, aflat într-o evidentă poziţie de ofsaid la centrarea venită din flancul stâng.

Dincolo de această decizie, trebuie salutată buna participare a lui Benteke la faza de atac a lui Liverpool. Vârful trasferat în această vară pentru 32.5 milioane de lire a muncit mult pentru noua sa echipă şi pare deja o carte câştigătoare pe Anfield. În afara golului din minutul 26 a mai avut o bună ocazie în finalul meciului când s-a conectat excelent la o centrare din dreapta dar mingea reluată de el a fost deviată de portar în transversală, în rest a îndeplinit cu succes rolul de pivot, coborând oricât de mult pentru a-şi ajuta echipa să progreseze spre poarta adversă. Cel mai important rămâne însă golul rapid, în doar al doilea său meci oficial, ştiut fiind că la Liverpool atacanţii care au marcat repede s-au bucurat de succes pe termen lung (Suarez, Sturridge, Torres), în timp ce cei care au avut nevoie de perioade lungi de aşteptare pentru a marca nu au reuşit în final să se impună (Balotelli, Andy Carroll, Borini).

Printre remarcaţii lui Liverpool se numărăr şi Philippe Coutinho, care a muncit la fel de mult şi şi-a extins jocul pe întreaga jumătate de teren adversă, însă după golul fabulos din prima etapă nu a mai fost inspirat la finalizare, ratând din poziţii bune oportunităţi care puteau consolida victoria lui Liverpool. A fost jucătorul cu cele mai multe tentative spre poarta adversă (8) şi argintul viu al echipei, dar probabil s-ar fi descurcat mai bine dacă ar fi avut oameni de nădejde pe flancuri, acolo unde Lallana şi Ibe au fost cei mai slabi jucători ai Cormoranilor.

Brendan Rodgers a ales să înceapă în aceeaşi formulă ca şi contra lui Stoke, cu tinerii Clyne şi Gomez alături de Lovren şi Skrtel în apărare, Milner lângă Henderson şi un trio format din Lallana, Coutinho şi Ibe în spatele lui Benteke. Înlocuirea lui Henderson cu Emre Can la scurt timp de la debutul actului secund a dus la o uşoară alterare a sistemului ce i-a permis lui Milner să ocupe o poziţie ceva mai avansată, iar Firmino a intrat în minutul 70 în locul lui Ibe şi s-a dus iniţial pe poziţia acestuia în flancul stâng, însă ulterior a căutat spaţii libere în întreaga linie a mijlocaşilor ofensivi, rămânând fără vreo realizare notabilă.

Ceea ce a surprins neplătut la Liverpool a fost distanţa prea mare între linii, bine speculată de Bournemouth. Formaţia vizitatoare rămâne cu zero puncte şi tot atâtea goluri marcate după primele două etape, însă evoluţia din cele două jocuri de debut pe prima scenă a fotbalului englez trebuie lăudată şi promite frumoase performanţe în actualul sezon. Bornemouth a abordat cu mult curaj întâlnirea, a dominat primul sfert de oră în care a beneficiat de patru cornere şi a avut un gol anulat, apoi a controlat cea mai mare parte a reprizei secunde şi a avut o bară la şutul lui Matt Ritchie, unul din tinerii jucători ce merită urmăriţi în actuala stagiune.

Două bare au fost trecute şi în contul lui Liverpool, prima pentru Henderson la o reluare spectaculoasă din careu, a doua pentru Benteke care a avut ghinion să nimerească portarul din şase metri în minutul 90. Golul din prima repriză a fost însă suficient pentru ca Liverpool să îşi treacă în cont a doua victorie din tot atâtea meciuri, în urma căreia urcă pe treapta a treia a podiumului din Premier League, cu golaveraj inferior lui Manchester City şi Leicester.