Liverpool – Chelsea 1-1. Două goluri norocoase împart punctele în derby-ul de pe Anfield

O execuție greșită a lui Willian s-a transformat într-un gol spectaculos ce i-a adus un punct lui Chelsea din derby-ul cu Liverpool.

• Google Plus

O execuție greșită a lui Willian la 144 de secunde de la intrarea pe teren s-a dovedit norocoasă pentru Chelsea și decisivă în remiza pe care The Blues au scos-o pe Anfield în derby-ul rundei a 13-a cu Liverpool. Era minutul 83 când brazilianul a pătruns în careu și a încercat să centreze spre Alvaro Morata la bara a doua, însă atingerea incorectă a dat o altă direcție mingii înalte, care a trecut peste degetele lui Mignolet și s-a oprit în plasă pentru golul de 1-1. Liverpool a avut ghinion să încaseze acest gol când se afla în avantaj, dar în final nu se poate plânge de rezultat la capătul unui meci în care Chelsea a avut ocaziile mai mari.

Jurgen Klopp a încercat să surprindă prin formula de start din care au lipsit Firmino și Mane, cu Sturridge atacant central și cu rare titularizări pentru Oxlade-Chamberlain și Milner. În schimb Conte a venit cu o defensivă mai închisă ca oricând, cu Kante, Bakayoko și Drinkwater într-o linie de mijloc de cinci oameni menită să blocheze culoarele de pătrundere spre poarta lui Courtois și cu speranța că magia lui Hazard și viteza lui Morata vor face diferența pe contraatac.

Tactic, meciul a curs în favoarea lui Conte. Liverpool s-a bucurat în debutul jocului de o posesie a mingii generoasă ca cifră statistică dar inutilă ca eficiență, în timp ce londonezii au stat la cutie și și-au așteptat șansele. Prima dintre ele a venit în minutul 21 după un contraatac ce a dus mingea la Hazard, acesta a intrat din dreapta spre interior și a șutut din maginea careului la colțul scurt unde Mignolet a avut o intervenție oportună. Două minute mai târziu portarul belgian al lui Liverpool a ieșit excelent să îl blocheze pe Drinkwater, lansat spre poartă de o verticalizare neașteptată a lui Hazard, apoi Chelsea a mai avut o altă situație bună de gol la o fază confuză după o lovitură de colț la care apărarea lui Liverpool a avut mari dificultăți în a îndepărta balonul. Pentru Cormorani singura situație notabilă a primei reprize a fost un șut expediat de la distanță de Salah, cel mai inspirat jucător al trupei lui Klopp și în acest joc.

În fața defensivei atente a lui Chelsea, era clar că Liverpool ar putea debloca tabela ori printr-o execuție individuală de excepție, ori cu ajutorul hazardului. Șansa le-a zâmbit gazdelor în minutul 65, când Bakayoko a deviat spre propriul careu o minge a lui Coutinho, Ox a împins-o în față și Salah l-a învins din apropiere pe Courtois. A fost al zecelea gol în Premier League pentru egiptean, care însă nu și-a sărbătorit reușita în semn de respect față de clubul care l-a adus în Premier League dar pentru care evoluase în doar 13 jocuri de campionat în două sezoane.

La 0-1 Conte a mutat rapid, cu Fabregas în locul Drinkwater și Pedro în locul lui Bakayoko, iar Chelsea a avut o mare ocazie la voleul lui Marcos Alonso care nu a prins însă cadrul porții. Egalarea a venit norocos la centrarea ratată a lui Willian, după care Salah a mai avut o bună oportunitate pentru Liverpool cu un șut de pe linia careului mare, blocat de plonjonul spectaculos al lui Curtois. S-a terminat 1-1, remiză ce consolidează locul trei ocupat de Chelsea în clasamentul Premier League și care amână urcarea Cormoranilor pe locul 4, ocupat în continuare de Tottenham care a remizat acasă cu West Brom.

Săptămâna viitoare programează două etape de campionat ce vor aduce două deplasări pentru Liverpool, la Stoke miercuri și la Brighton sâmbătă, zile în care Chelsea are două partide pe teren propriu, cu Swansea cu Newcastle.