Liverpool – Huddersfield 3-0. Victorie conturată în partea secundă pentru “cormorani”

Liverpool s-a impus pe teren propriu cu Huddersfield prin golurile marcate de Sturridge, Firmino şi Wijnaldum în partea secundă

Liverpool - Huddersfield 3-0
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

După două rezultate consecutive de egalitate pe teren propriu la nivelul campionatului, contra celor de la Burnley şi în derby-ul cu Manchester United, Liverpool a reluat seria de victorii pe arena Anfield prin succesul consemnat în această după amiază cu Huddersfield, conturat la capătul unei reprize a doua excelente, mult superioară jocului exprimat de gazde în prima parte a confruntării contând pentru etapa a zecea din Premier League.

Fără Philippe Coutinho, Sadio Mane şi Adam Lallana, cu toţii indisponibili din cauza unor probleme medicale, antrenorul Jurgen Klopp s-a bazat pe un trident ofensiv format din Mohamed Salah, Daniel Sturridge şi Roberto Firmino. James Milner, Jordan Henderson şi Georginio Wijnaldumau alcătuit componenţa liniei de mijloc, cu Alex Oxlade-Chamberlain şi Emre Can care au început meciul de pe banca de rezerve. De partea cealaltă, antrenorul David Wagner l-a titularizat pe Laurent Depoitre ca punct de reper în linia de atac, iar vârful belgian a fost susţnit de Thomas Ince, Aaron Mooy şi Rajiv van La Parra, deşi fără mari realizări din punct de vedere ofensiv.

Multă posesie şi o dominare teritorială categorică pentru Liverpool de-a lungul primelor 45 de minute disputate pe stadionul Anfield, însă foarte puţine ocazii de gol pentru echipa antrenată de Jurgen Klopp şi niciun gol în faţa unui adversar cu siguranţă net inferior din punct de vedere valoric, însă care printr-o organizare de joc exemplară, agresivitate şi determinare, a reuşit să anihileze forţa ofensivă a lui Liverpool. Absenţa lui Philippe Coutinho din atacul “Cormoranilor” s-a resimţit în calitatea jocului ofensiv al echipei, care în foarte puţine momente a fost capabilă să deschisă defensiva excelent aşezată pe teren de către tehnicianul David Wagner. Huddersfield a demonstrat în meciurile din această primă parte a campionatului că are calitatea necesară pentru a exprima un joc solid pe plan ofensiv, însă de această dată tactica nou promovatei s-a bazat pe limitatea iniţiativelor mult mai titratului său oponent.

Liverpool nu şi-a făcut meciul mai uşor, irosind singura mare oportunitate de a marca în prima repriză: imprudenţa lui Tommy Smith, care l-a tras în manieră evidentă de tricou pe Roberto Firmino, l-a determinat pe centralul Kevin Friend să acordă o lovitură de la 11 metri. Şutul lui Mohamed Salah nu a fost suficient de puternic şi plasat pentru a-l învinge pe portarul Jonas Loessl, iar pe respingere execuţia lui Henderson a lovit bara.

Discursul de la pauză al lui Jurgen Klopp a părut să aducă schimbarea în joc de care Liverpool avea foarte mare nevoie. Iar gazdele au deschis în cele din urmă defensiva lui Huddersfield, graţie inclusiv unei erori a căpitanului Tommy Smith, a cărui tentativă de a pasa balonul către propriul portar a ajuns la Daniel Sturridge, care a lobat balonul peste portarul Jonas Loessl şi a deschis drumul lui Liverpool către un succes extrem de important. A fost golul de care oamenii lui Jurgen Klopp au avut nevoie pentru debloca partida, iar liniştea avantajului de pe tabelă a dus la un joc mult mai fluent şi rapid. Reuşita care a asigurat cele trei puncte a venit în minutul 57, ca urmare a unui corner şi a unei lipse de marcaj a defensivei oaspeţilor, ceea ce i-a permis lui Roberto Firmino să finalizeze simplu de la marginea careului mic.

Calitatea lui Liverpool a fost mult mai evidentă pe durata ultimelor 45 de minute, iar nou intratul Georginio Wijnaldum a completat evoluţia excelentă din această a doua repriză prin golul din minutul 75, după o execuţie puternică din interiorul careului, fără a putea fi blocat de defensiva lui Huddersfield, căzută complet după o primă parte cu o evoluţie mult mai bună.

Un succes pe arena Anfield i-ar fi permis lui Huddersfield chiar să depăşească pe Liverpool în clasamentul Premier League, însă tehnicianul David Wagner poate fi momentan mulţumit de parcursul echipei sale după primele zece etape de campionat, ţinând cont de obiectivul lui Huddersfield, care nu îşi poate propune mai mult decât salvarea de la retrogradare. De partea cealaltă, Liverpool va avea nevoie să confirme acest rezultat printr-o serie pozitivă cât mai lungă pentru a putea spera să revină cu adevărat în lupta pentru primele locuri ale clasamentului.