Liverpool – Manchester United 0-0. Remiză albă într-un joc cu doar două ocazii importante

Liverpool și Manchester United au remizat fără goluri pe Anfield în meciul de deschidere al etapei a opta din Premier League

Intervenția lui David de Gea a păstrat neatinsă poarta lui Man United în meciul cu Liverpool
Autor

David Petre
Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

La fel ca în sezonul anterior, Liverpool și Manchester United au remizat fără goluri în meciul de campionat disputat pe Anfield, la capătul unui joc încrâncenat, disputat într-un ritm alert, dar cu puține ocazii importante de gol. Rezultatul va fi probabil pe placul lui Jose Mourinho, a cărui tactică nu și-a propus să profite de problemele defensive ale lui Liverpool, ci să se închidă cât mai bine în fața uneia dintre cele mai puțin eficiente echipe din Premier League, lipsite pentru acest joc și de aportul lui Mane, întors accidentat de la echipa națională.

Cel mai important moment al jocului s-a produs în minutul 34, după o lovitură de colț a gazdelor, când Firmino l-a găsit liber pe Matip și reluarea acestuia a fost scoasă cu piciorul de pe linia porții de David de Gea cu o intervenție ce va fi probabil nominalizată pentru parada sezonului. A fost singura ocazie clară a Cormoranilor într-un joc pe care l-au controlat cu autoritate și în care au expediat 19 șuturi, din care însă doar 5 au prins cadrul porții în care David de Gea a fost imbatabil.

O singură ocazie importantă și-a trecut în cont și United, spre finalul primei reprize, când o acțiune în axul central dezvoltată din pase rapide l-a adus pe Lukaku într-o bună poziție de finalizare, însă șutul pe centrul porții a fost respins fără mari emoții de Mignolet.

În absența lui Mane, Liverpool a jucat cu o linie ofensivă formată din Salah, Firmino și Coutinho, însă Jurgen Klopp i-a schimbat pe toți trei după minutul 75, terminând jocul cu Ox-Chamberlain, Sturridge și Solanke, însă tot fără gol marcat.

Cu o singură victorie în campionat în ultimele cinci etape, Liverpool merge duminica viitoare la Londra pentru duelul cu Tottenham, în timp ce United pare a avea o misiune mai ușoară sâmbătă, pe terenul lui Huddersfield.