Premier League, 16 august 2015, ora 18:00
3 - 0

Sergio Agüero 31
Vincent Kompany 79
Fernandinho 85

Manchester City – Chelsea 3-0. City mărşăluieşte, Chelsea suferă în debutul noului sezon

Kun Aguero a marcat primul gol al meciului Manchester City - Chelsea 3-0
Manchester City a învins Chelsea la scor de neprezentare într-un meci în care Jose Mourinho consideră că echipa sa a fost mai bună...

Cronica meciului Manchester City - Chelsea, scrisă de David Petre pe 07 septembrie 2015

Chelsea începea sezonul precedent cu şase victorii în primele şase meciuri şi în final avea să se proclame campioană cu un avans considerabil faţă de următoarea clasată, dar în 2015 lucrurile sunt diferite pentru londonezii lui Jose Mourinho. După un 2-2 în prima etapă cu Swansea, The Blues au pierdut fără apel primul derby al noului sezon de Premier League, 0-3 pe terenul lui Manchester City şi, chiar dacă Mourinho a declarat în finalul jocului că rezultatul este mincinos şi că echipa sa a fost mai bună, realitatea este că Chelsea a fost surclasată la toate capitolele.

În absenţa suspendatului Thibaut Curtois, Asmir Begovic a fost titular în poarta londonezilor şi a făcut tot ce a depins de el pentru a-şi menţine echipa în joc. Chelsea a avut însă probleme în toate celelalte compartimente: apărarea a fost depăşită în toate zonele, mijlocul a creat destul de puţin, iar în faţă Costa s-a zbătut ca peştele pe uscat, reuşind arareori să ia primplanul în duelul cu puternicii fundaşi ai lui City. Chiar dacă Mourinho este de părere că echipa sa a fost mai bună, în dreptul lui Chelsea poate fi trecută o singură situaţie importantă de gol, în mintul 71, când Joe Hart s-a opus şutului lui Hazard din zona punctului de la unspreze metri. În rest londonezii s-au bucurat doar de o posesie sterilă, oferită probabil deliberat de Pellegrini după ce gazdele au intrat în avantaj la capătul primei jumătăţi de oră.

Prima repriză i-a aparţinut în totalitate lui City şi a fost definită de duelul dintre Kun Aguero şi Asmir Begovic. În mare formă, starul argentinian a apărut în situaţie de finalizare încă din secunda 20, când a rămas singur cu goalkeeperul londonezilor după o minge în adâncime a lui Silva. Begovic s-a mai remarcat la alte trei situaţii ale lui Aguero (16, 17, 21), însă n-a mai avut ce face în minutul 32, când noul decar al lui City l-a întors uşor pe Cahill după o combinaţie cu Yaya Toure şi a plasat mingea bine lângă bară. Repriza s-a încheiat tot cu City aproape de gol la lovitura de cap a lui Mangala după o fază fixă, ce nu a prins însă spaţiul porţii.

Chelsea a echilibrat jocul în partea secundă dar primele ocazii au apărut tot la poarta lui Begovic la şuturile de la distanţă ale lui Yaya Toure şi Aguero. Mai activă în jumătatea adversă, Chelsea putea obţine o egalare nesperată în minutul 71 când cursa lui Costa l-a lăsat în poziţie de finalizare pe Hazard însă belgianul a ratat din poziţie ideală şutând pe centrul porţii. Golul a venit la poarta cealaltă, după ce căpitanul Kompany a reluat impecabil cu capul o lovitură de colţ pentru al doilea său gol în primele două etape de Premier League. Gazdele au mai puctat o dată în minutul 85 prin Fernandinho, autor al unui şut fabulos in marginea careului după o posesie cedată uşor de londonezi în preajma propriei suprafeţe de pedeapsă.

S-a încheiat 3-0, al doilea rezultat similar pentru Manchester City după victoria clară din prima etapă pe terenul lui WBA ce confirmă startul excelent de sezon al trupei lui Pellegrini. Pentru Chelsea vor urma probabil mişcări pe piaţa transferurilor, londonezii având nevoie de întârirea compartimentului defensiv care a suferit teribil în acest start de sezon.