Manchester City – Crystal Palace 5-0. City răspunde victoriilor lui United şi Chelsea

Raheem Sterling (2), Leroy Sane, Sergio Aguero şi Fabian Delph au marcat în victoria lui Manchester City pe teren propriu cu Crystal Palace

Leroy Sane, Manchester City
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Crystal Palace a reprezentat principala dezamăgire din Premier League în debutul campionatului, astfel că, deşi a fost preluată recent de antrenorul Roy Hodgson, pentru Palace depalsarea de pe Etihad Stadium a însemnat din start o misiune împosibilă în faţa liderului din Premier League, Manchester City.

Crystal Palace a stabilit o serie de recorduri în acest sezon, însă din păcate toate negative. Actuala echipă a lui Roy Hodgson este prima din istoria campionatului englez învinsă de fiecare dată în primele cinci etape fără a reuşi să înscrie nici măcar un gol. 450 de minute fără gol marcat înainte de partida din această după amiază, în faţa adversarului care avea cea mai bună defensivă din Premier League, graţie celor doar două goluri primite de formaţia lui Pep Guardiola. Deznodământul nu era astfel dificil de anticipat.

Tehnicianul spaniol al gazdelor a efectuat o singură modificare faţă de echipa care a surclasat într-o manieră categorică, scor 6-0, pe Watford în etapa anterioară, cu Raheem Sterling preferat în locul lui Gabriel Jesus, o decizie care avea să se dovedească extrem de inspirată. Crystal Palace a început cu trei modificări faţă de eşecul de pe teren propriu contra lui Southampton, cu Milivojevic, Sakho şi Van Aanholt titularizaţi în detrimentul lui Ward, McArthur şi Puncheon.

Aproape 45 de minute a reuşit să reziste Palace pe Etihad Stadium, aflându-se la doar două minute distanţă de intra la pauză cu o remiză care poate ar fi adus mai multă încredere oamenilor lui Roy Hodgson. Însă Leroy Sane a deschis scorul pentru Manchester City în minutul 44, după o combinaţie rapidă cu David Silva, o trecere elegantă pe lângă Scott Dann şi o finalizare printre picioarele portarului Wayne Hennessey. În debutul părţii secunde a fost suficient ca Manchester City să accelereze ritmul jocului pentru a-şi asigura victoria, iar Raheem Sterling şi-a trecut în cont o dublă într-un interval de doar nouă minute, finalizând uşor din faţa porţii după pasele decisive primite de la David Silva, respectiv Sergio Aguero. În ciuda scorului de pe tabelă, gazdele au continuat să pună presiune pe adversarul său, iar Sergio Aguero şi-a trecut la rândul său numele pe lista marcatorilor printr-o lovitură de cap din şase metri după o centrare perfectă a lui Leroy Sane, desemnat omul meciului. Pe final, seara perfectă a “Cetăţenilor” a fost completată de golul splendid marcat de Fabian Delph cu o execuţie la vinclu din afara careului.

Manchester City răspunde astfel victoriilor înregistrate de Manchester United şi Chelsea în această etapă şi îşi păstrează primul loc în clasamentul Premier League, la egalitate de puncte cu marea rivală locală, Manchester United. La mijlocul săptămânii, pentru echipa lui Pep Guardiola urmează duelul cu Şahtior Doneţk din UEFA Champions League, iar etapa viitoare va aduce în prim plan mult aşteptata confruntare pe terenul campioanei Angliei, Chelsea.

De partea cealaltă, Crystal Palace se uită temătoare către statistica referitoare la ultima dată când o echipă din Premier League pierdea toate cele şase etape din debutul stagiunii: se întâmpla în sezonul 2009/10, cand Portsmouth încheia campionatul pe ultima poziţie. Iar pentru Crystal Palace urmează acum meciurile cu Manchester United şi Chelsea.