Manchester City – West Ham 2-1. City reface avantajul de 8 puncte înainte de derby

Golurile marcate de Nicolas Otamendi şi David Silva au adus victoria pentru Manchester City în meciul de pe teren propriu cu West Ham United

Nicolas Otamendi a marcat în meciul Manchester City - West Ham 2-1
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

A treia victorie consecutivă cu scorul de 2-1 pentru Manchester City la nivelul campionatului, a doua oară după ce gruparea de pe Etihad Stadium s-a aflat în dezavantaj pe tabelă la pauză şi de fiecare dată printr-un gol decisiv marcat pe final de meci, de această dată contra celor de la West Ham United. În total, “Cetăţenii” ajung la 13 succese consecutive în Premier League, ultima echipă capabilă să încurce pe City fiind Everton, în partida de pe 21 august, încheiată la egalitate, scor 1-1.

Antrenorul spaniol Pep Guardiola nu s-a putut baza la acest meci pe John Stones, accidentat, în timp ce colegul său din defensivă, Vincent Kompany, se afla la un singur cartonaş galben de suspendare, astfel ca apărătorul belgian a fost păstrat pe banca de rezerve pentru a nu risca să fie avertizat şi să lipsească astfel de la derby-ul cu Manchester United. În aceste condiţii defensiva gazdelor a fost alcătuită din Kyle Walker, Nicolas Otamendi, Eliaquim Mangala şi Danilo, în timp ce linia de mijloc a fost formată din Kevin de Bruyne, Fabian Delph respectiv David Silva. Tridentul ofensiv din startul meciului a fost reprezentat de Raheem Sterling, Sergio Aguero şi Leroy Sane.

Tehnicianul David Moyes a evoluat într-un defensiv 4-4-1-1 pentru a încerca să blocheze cât mai mult posibil iniţiativele ofensive ale celor de la Manchester City. Aaron Cresswell, Angelo Obinze Ogbonna, Declan Rice şi Pablo Zabaleta au evoluat în apărare, cu Arthur Masuaku, Pedro Obiang, Cheikhou Kouyate şi Edimilson Fernandes la mijloc, în timp ce Manuel Lanzini s-a aflat în sprijinul atacantului Michail Antonio.

Manchester City, ritm lent în prima repriză

La fel precum în meciul disputat la mijlocul săptămânii, contra celor de la Southampton, oamenii lui Pep Guardiola au început partida cu o aparentă lipsă de concentrare şi fără a fi în totalitate implicaţi în joc, un aspect care cu siguranţă nu îl va mulţumi pe tehnicianul spaniol, dar o situaţie care este uneori dificil de prevenit având în vedere diferenţa de valoare dintre cele două echipe, precum şi diferenţa de puncte din clasamentul Premier League. Deşi au controlat jocul din punctul de vedere al posesiei şi dominării teritoriale, ritmul lent impus de gazde a făcut ca defensiva lui West Ham United să nu întâmpine mari probleme de-a lungul primelor 45 de minute. Un şut de la distanţă trimis de David Silva şi deviat involuntar de defensiva oaspeţilor a fost singurul moment în care portarul Adrian a trebuit să intervină salvator.

Iar primul semnal de alarmă în defensiva liderului a venit pe finalul reprizei, când finalizarea lui Manuel Lanzini nu l-a putut învinge pe portarul Ederson Moraes, la capătul unei faze în care Manchester City a pierdut balonul nepermis de uşor în preajma propriului careu. Şi totuşi jocul sub nivelul obişnuit al lui City a fost în cele din urmă taxat de West Ham United, care a speculat una dintre puţinele puncte slabe ale defensivei lui Pep Guardiola, fazele fixe: centrarea lui Aaron Cresswell a fost reluată perfect de către Angelo Obinze Ogbonna, iar fostul fundaş al celor de la Juventus deschidea astfel scorul pe Etihad Stadium.

Revenirea lui Manchester City, completată pe final

Gabriel Jesus în locul lui Danilo a fost modificarea ofensivă din debutul părţii secunde prin care Pep Guardiola a încercat să impulsioneze jocul echipei sale, în faţa unui adversar care s-a agăţat de orice balon şi a luptat pentru fiecare minge pentru a proteja avantajul obţinut la capătul primelor 45 de minute. Însă schimbarea tehnicianului spaniol avea să se dovdească una inspirată, deoarece Gabriel Jesus a contribuit decisiv la faza din minutul 57, soldată cu golul egalizator marcat de fundaşul Nicolas Otamendi, rămas în careul adversar ca urmare a unei lovituri libere.

Inevitabil, presiunea lui Manchester City s-a intensificat, liderul din Premier League aflându-se în cautarea golului care să îi asigure cea de-a şaptea victorie din opt partide de campionat disputate pe teren propriu până acum. Minutul 70 a adus în prim plan o imensă dublă ocazie a gazdelor, la şutul de la marginea careului trimis de Gabriel Jesus şi respins în lateral de către portarul Adrian, pentru ca apoi Raheem Sterling să nu poată lovi corect balonul în faţa porţii goale.

Ultimele 20 de minute au reprezentat un asediu total al lui Manchester City, cu o echipă a lui West Ham United care nu a mai fost capabilă să iasă deloc din preajma propriului careu şi a fost nevoită să degajeze la întâmplare toate baloanele recuperate, ceea ce i-a permis lui City să revină constat cu o presiune din ce în ce mai intensă peste careul oaspeţilor. Echipa lui Pep Guardiola a marcat 11 goluri după minutul 76 de-a lungul actualului campionat, iar această abilitate impresionantă de a înscrie pe final s-a dovedit decisivă încă o dată: centrarea lui De Bruyne din minutul 83 a ajuns în interiorul careului la David Silva, care printr-o reluare agilă din prima a marcat al doilea său gol în actuala ediţie de Premier League.

West Ham United, fără succes pe teren străin

Eşecul consemnat pe Etihad Stadium a reprezentat pentru West Ham United al nouălea meci din acest campionat fără victorie, interval de-a lungul căruia londonezii au înregistrat trei remize şi şase înfrângeri. De partea cealaltă, Manchester City continuă seria de victorii, în ciuda evoluţiei modeste din primele 45 de minute şi se va prezenta la derby-ul contra celor de la Manchester United cu un solid avantaj de opt puncte, astfel că un rezultat de egalitate în duelul de pe Old Trafford poate fi mulţumitor pentru oamenii lui Pep Guardiola în perspectiva luptei pentru câştigarea titlului.