Manchester United – Newcastle 4-1. Victorie confortabilă a lui United la revenirea lui Pogba și Ibrahimovic

Paul Pogba și Zlatan Ibrahimovic au revenit pe teren după lungi perioade de absență în meciul Manchester United - Newcastle 4-1.

• Google Plus

A fost nevoie de mai bine de trei luni pentru ca o echipă de Premier League să-i dea gol lui Manchester United pe Old Trafford în acest sezon. A făcut-o Newcastle prin Dwight Gayle, în minutul 14, dar a fost un simplu foc de paie, fiindcă Diavolii și-au confirmat statutul de favorită, au întors rezultatul și în final s-au impus cu 4-1.

Pentru United a fost un meci al revenirilor. Paul Pogba a fost titular pentru prima oară de la accidentarea suferită în luna septembrie și a fost instrumental pentru echipa sa cu un gol marcat și o pasă decisivă, Marcos Rojo a prins banca de rezerve, iar Zlatan Ibrahimovic a fost ovaționat la scenă deschisă în momentul intrării pe teren în repriza secundă. Cu întreg lotul valid, United speră să recupereze ceva din avansul de 8 puncte pe care rivala locală Manchester City îl are în clasamentul Premier League, cu atât mai mult cu cât cele două se vor întâlni pe Old Trafford pe 10 decembrie.

Cu o singură victorie în campionat în ultimele două luni, Newcastle a început bine jocul, cu un gol marcat de Dwight Gayle după ce Lindelof a alunecat în fața sa la o centrare din banda dreaptă. Putea fi chiar 2-0 pentru oaspeți câteva minute mai târziu când Murphy a finalizat pe lângă poartă un nou contraatac eficient, însă impresia era că atleticismul atacanților formației vizitatoare poate pune oricând în pericol cuplul de fundași centrali Smalling – Lindelof.

În schimb, la cabine s-a intrat cu 2-1 pentru United: Pogba l-a amețit pe Hayden cu o serie de driblinguri în marginea laterală a careului și a centrat perfect pentru lovitura de cap a puternicului Martial, iar în prelungirile reprizei a marcat și Smalling, tot cu capul, servit din stânga de Ashley Young.

Partea a doua i-a aparținut în totalitate lui United, care a mai puctat de două ori. Un contraatac rapid în banda dreaptă s-a finalizat cu o centrare la bara a doua pentru Rashford care a întors mingea cu capul în fața porții, unde Pogba a avut de îndeplinit o simplă formalitate pentru 3-1. Francezul a rămas pe teren până în minutul 70 și a fost înlocuit chiar înainte ca United să puncteze din nou: Lukaku și Mata s-au jucat cu apărarea celor de la Newcastle în partea dreaptă, belgianul a rămas singur cu portarul și a marcat primul său gol în campionat după mai bine o lună și jumătate.

Revenirea lui Ibrahimovic s-a produs în minutul 77, dar nu în locul lui Lukaku ci alături de acesta. Suedezul a răsplătit entuziasmul fanilor cu o foarfecă laterală, însă mingea a fost scoasă de lângă bară de portarul Elliot.