Premier League, 22 august 2015, ora 14:45
Manchester United
0 - 0
Newcastle United

Manchester United – Newcastle United 0-0. Cel mai bun joc al lui United s-a încheiat fără victorie

Manchester United - Newcastle 0-0
Manchester United a atacat în valuri dar Newcastle a rezistat şi pleacă de pe Old Trafford cu o remiză albă în etapa a treia din Premier League.

Cronica meciului Manchester United - Newcastle United, scrisă de David Petre pe 07 septembrie 2015

Manchester United a ratat şansa realizării celei de-a treia victorii consecutive în startul noului sezon de Premier League după ce a scos doar o remiză albă pe propriul teren cu Newcastle. A părut să fie cel mai uşor meci pentru elevii lui Louis van Gaal, în faţa unei trupe a oaspeţilor care s-a prezentat la această întâlnire cu o distanţă uriaşă între linii, o invitaţie permanentă la construcţie pentru Rooney, Depay, Januzaj şi Juan Mata, care au avut spaţii să facă ce vor în jumătatea adversă. Lipsa de eficienţă în avanposturi a constat-o însă pe United două puncte, în timp ce Newcastle a obţinut primul său punct în deplasare din luna februarie încoace.

Cu Schweinsteiger titular pentru prima oară, Manchester United a început meciul în forţă. Wayne Rooney a avut un gol anulat în minutul 4 pentru un ofsaid la limită, însă jocul a continuat într-o singură direcţie, părând doar o chestiune de timp până când gazdele vor reuşi deschiderea scorului. Trupa lui Van Gaal s-a bucurat de cel mai bun început de meci din acest sezon sub aspectul jocului practicat şi în primele 20 de minute a expediat patru şuturi pe spaţiul porţii, mai multe decât în primele două jocuri stagionale în care găsise de doar trei ori spaţiul porţii adverse. Newcastle a stat prost în teren, dar cu Tim Krul în mare formă în poartă şi Fabricio Coloccini inspirat dar şi norocos în centrul defensivei a rezistat în defensivă începutului furibund al gazdelor, apoi a echilibrat uşor-uşor jocul, trecându-şi în cont şi o bună ocazie la jumătatea primei reprize când Mitrovic a reluat cu capul în transversală o centrare din partea dreaptă.

În ciuda unui joc combinativ bun, Manchester United nu a mai reuşit să creeze mare pericol la poarta lui Krul până în minutul 70. Schimbările ofensive ale lui Van Gaal (Chicharito pentru Januzaj şi Valencia pentru Darmian) au impulsionat atacul Diavolilor şi ocaziile la poarta lui Krul au venit în avalanşă în ultimele 20 de minute. Rooney a şutat în blocaj din poziţie bună, apoi tot el a aşezat o minge în marginea careului mic pentru Mata care însă a trimis peste poartă, Shaw a şutat central după un un-doi de efect cu Schneidelin, Chicharito s-a trezit dintr-o deviere norocoasă singur în faţa la Krul dar a tras în piciorul acestuia, apoi Valencia a apărut în poziţie de finalizare dar l-a nimerit pe Coloccini. Smalling a lovit bara o lovitură de cap în urma unui corner în minutul 90, dar Newcastle putea da lovitura pe contraatac când noulului intrat Thauvin i-au lipsit câţiva centimetri pentru a relua o centrare din flanc. Jocul s-a terminat cu şutul lui Carrick din marginea careului, deviat norocos în corner de defensiva oaspeţilor.

În ciuda lipsei de eficienţă în atac, Van Gaal a declarat la finalul jocului că United nu are nevoie să-şi întârească ofensiva. Diavolii Roşii au terminat jocul cu opt şuturi pe spaţiul porţii adverse din care două i-au aparţinut lui Wayne Rooney, în legătură cu care există totuşi motive de îngrijorare după ce a ajuns la 858 de minute în toate competiţiile fără gol marcat. La polul opus trebuie remarcat portarul Romero, care în ciuda lipsei de siguranţă în anumite faze a reuşit să ofere lui United un debut de sezon fără gol primit în primele trei etape, lucru care se mai întâmplase doar de două ori în era Premier League.