Premier League, 08 august 2015, ora 14:45
Manchester United
1 - 0
Tottenham Hotspur

Kyle Walker 22 (a)

ManUnited – Tottenham 1-0. Autogolul lui Kyle Walker îi aduce lui United prima victorie în noul sezon de Premier League

Autogolul lui Kyle Walker a decis meciul Manchester United - Tottenham 1-0
Manchester United a câştigat cu 1-0 primul meci al noului sezon de Premier League, controlat totuşi în cea mai mare parte de Tottenham.

Cronica meciului Manchester United - Tottenham Hotspur, scrisă de David Petre pe 02 septembrie 2015

O reluare nefericită a lui Kyle Walker în propria poartă a decis în favoarea lui Manchester United primul meci al noului sezon de Premier League. A fost unicul cadou pe care l-a primit tehnicianul Louis Van Gaal la împlinirea vârstei de 64 de ani, fiindcă propria echipă a avut puţine realizări, cele trei puncte fiind singura mulţumire la capătul unei prestaţii mai degrabă dezamăgitoare. Manchester United a avut cinci nume noi pe foaia de joc dar a arătat prea puţin diferit ca exprimare în teren faţă de sezonul precedent şi departe de pretenţiile suporterilor obişnuiţi cu un joc rapid, direct, vertical. Trecerea de la 4-3-3 la 4-2-3-1 nu are deocamdată un impact pozitiv în dinamica echipei şi nu a făcut decât să şubrezească evoluţia lui Michael Carrick, jucător despre care se ştie că se simte mai bine într-o linie cu trei mijlocaşi. În primul meci al sezonului Diavolii Roşii au trimis o singură minge pe spaţiul porţii adverse, în minutul 65, în schimb au avut de absorbit mai multe momente de presiune în preajma propriului careu, mai cu seamă în debutul şi în finalul meciului, trebuind să-i mulţumească portarului Sergio Romero pentru câteva intervenţii de clasă, chiar dacă au fost momente în care goalkeeperul titular nu a arătat o siguranţă deplină, lucru poate normal pentru un joc de debut.

În afara goalkeeperului argentinian, alţi trei dintre jucătorii transferaţi de Manchester United în această vară s-au regăsit în unsprezecele de start: Matteo Darmian a fost probabil cel mai bun jucător al Diavolilor, Morgan Schneiderlin s-a achitat satisfăcător de sarcini la centrul terenului, în schimb Memphis Depay a părut izolat şi stingher în compartimentul ofensiv. După o oră de joc şi-a făcut debutul oficial şi Bastian Schweinsteiger, dar nici el nu a adus un plus de claritate echipei lui Van Gaal.

Tottenham nu s-a remarcat până acum pe piaţa transferurilor (Toby Alderweireld a fost unica noutate în primul unsprezece), dar coeziunea trupei lui Mauricio Pochettino şi-a pus amprenta asupra desfăşurării meciului, lucru remarcat la finalul jocului de tehnicianul de 43 de ani: “În primele 20 de minute am dominat jocul şi ne-am creat ocazii. Am luat gol pe o greşeală de apărare, apoi ne-am creat alte ocazii. Adversarul a trimis o singură minge pe spaţiul porţii noastre şi cred că meritam mai mult decât să pierdem cu 1-0. Nu mă surprinde faptul că am dominat meciul, aceasta este filozofia noastră şi ceea ce ne propunem meci de meci. În ansamblu am jucat bine, dar am făcut câteva greşeli pe care nu ţi le permiţi când joci împotriva lui Wayne Rooney sau Ashley Young. Uneori în fotbal ai nevoie de noroc şi cred că este ceea ce ne-a lipsit astăzi ca să ne întoarcem cu un rezultat pozitiv de pe Old Trafford”.

Tottenham a început meciul în control şi a avut o primă mare ocazie în minutul 5, când Kane a ridicat mingea peste apărarea Diavolilor dar Eriksen a reluat la o palmă deasupra transversalei, apoi Sergio Romero a avut o intervenţie bună la şutul lui Walker. Fundaşul dreapta al lui Spurs avea să marcheze în minutul 22, dar în propria poartă: United a recuperat mingea la centrul terenului, Ashley Young l-a găsit pe Rooney demarcat în suprafaţa de pedeapsă, iar Walker venit vijelios din spate la recuperare a atins nefericit mingea care nu i-a oferit şanse portarului Michel Vorm. Până la pauză doar Juan Mata a mai avut o bună situaţie de gol, dar şutul său din zona punctului cu var nu a prins cadrul porţii.

Ashley Young, jucător ce şi-a prelungit recent înţelegerea cu United, a semnat unicul şut al Diavolilor pe spaţiul porţii, trimiţând înşelător spre colţul scurt din interiorul careului în minutul 65. Mai multă animaţie a fost însă la cealaltă poartă, unde Romero a intervenit în două rânduri în faţa lui Eriksen, întâi la un şut în diagonală din unghi închis, apoi la o minge trimisă bine din afara careului. Jocul s-a încheiat cu o presiune constantă a oaspeţilor, dar lipsita de claritatea ce ar fi dus la un gol egalizator. S-a încheiat 1-0, primul meci de debut din istoria Premier League decis de un autogol.