Keita Baldé 4
Fabinho 51

Marseille – Monaco 2-2. Remiză spectaculoasă pe Stade Velodrome

Keita Balde a deschis scorul în meciul Marseille - Monaco 2-2

Olympique Marseille şi AS Monaco au încheiat la egalitate, scor 2-2, într-un meci disputat pe stadionul Velodrome, în cadrul etapei a-23-a din Ligue 1

Răzvan, 1 ianuarie 1970

Olympique Marseille şi AS Monaco au ratat ocazia de a urca pe locul al doilea al clasamentului Ligue 1, la capătul meciului direct disputat duminică seara pe stadionul Velodrome în cadrul etapei a-23-a din campionatul Franţei, o rundă în care Lyon a fost învinsă cu scorul de 3-1 pe terenul celor de la Bordeaux, dar va rămâne pe poziţia a doua ca urmare a rezultatului de egalitate înregistrat de Olympique Marseille şi AS Monaco în ultima confruntare a etapei.

Un succes al oricăreia dintre cele două formaţii ar fi urcat-o pe aceasta pe locul al doilea, în spatele liderului Paris Saint-Germain. Lyon şi Marseille rămân astfel la egalitate de puncte, la 11 puncte în spatele lui PSG, care foarte probabil nu va întâmpina mari probleme în adjudecarea titlului de campioană. Totuşi, lupta pentru poziţia a doua rămâne una extrem de echilibrată, AS moanco aflându-se la doar un punct în spatele lui Lyon şi Marseille.

Pe arena Velodrome, Olympique Marseille, pregătită de Rudi Garcia, a avut capacitatea de a revenit de la 0-1 şi a părut a fi echipa mai proaspătă pe final, când a trecut în două rânduri pe lângă golul care ar fi asigurat toate cele trei puncte, la ocaziile lui Valere Germain, respectiv Morgan Sanson, însă în cele din urmă gazdele au trebuit să se mulţumească doar cu un rezultat de egalitate. AS Monaco venea dupa trei succese categorice obţinute în campionat contra celor de la Olympique Marseille, trei partide în care campioana Franţei a marcat în total 14 goluri şi a primit doar două, o situaţie care foarte probabil şi-a pus amprenta asupra debutului de meci. Oaspeţii au avut nevoie doar de patru minute pentru a deschide scorul pe Stade Velodrome, după ce Dimitri Payet a pierdut balonul în zona de mijloc a terenului, iar Monaco a pornit rapid pe contraatac: Adil Rami nu l-a putut opri pe Keita Balde, iar fostul atacant al lui Lazio l-a învins pe portarul Steve Mandanda. Totuşi, la doar trei minute distanţă, fundaşul francez s-a revanşat şi a marcat golul egalizator, la capătul unei centrări excelente din partea lui Lucas Ocampos.

Repriza secundă a debutat la fel de intens precum prima parte, însă de această dată rolurile au fost inversate: Olympique Marseille a lovit prima, la două minute după reluarea jocului, graţie unui gol marcat de Valere Germain. Vârful francez în vârstă de 27 de ani a crescut şi s-a format la centrul de tineret al celor de la AS Monaco, echipă alături de care a câştigat titlul în stagiunea anterioară, înainte de a se transfera la formaţia pregătită de Rudi Garcia. Valere Germain a marcat astfel împotriva fostei sale echipe, după o centrare din lovitură liberă a lui Dimitri Payet, ceea ce a reprezentat a cincea sa reuşită în actualul campionat.

Totuşi, bucuria publicului gazdă nu a durat decât patru minute, deoarece Fabinho a egalat rapid, prin cel mai frumos gol al serii. Mijlocaşul defensiv brazilian şi-a depăşit doi adversari la marginea careului, l-a scos din joc pe apărătorul Hiroki Sakai printr-o fentă de şut, iar apoi l-a învins pe Steve Mandanda cu o execuţie plasată la colţul scurt. Profitând de momentul psihologic favorabil, oaspeţii au fost aproape de a întoarce soarta celor trei puncte şi de a reveni în avantaj pe tabelă doar două minute mai târziu, când fundaşul brazilian Jemerson a finalizat şi a marcat printr-o puternică lovitură de cap la capătul unei noi faze fixe. Totuşi, reuşita lui AS Monaco a fost anulată de centralul Antony Gautier după ce reluările video au evidenţiat poziţia de offside a jucătorului brazilian.

Pe final de meci, Olympique Marseille a recăpătat controlul jocului şi a impus ritmul, în timp ce formaţia condusă de pe bancă de Leonardo Jardim a părut mulţumită cu rezultatul de egalitate înregistrat pe terenul unei contracandidate directe la un loc ce permite calificarea în viitoarea ediţie de UEFA Champions League. Ocaziile lui Valere Germain şi Morgan Sanson au reprezentat ultimele momente importante ale meciului, însă nu au fost de ajuns pentru ca Olympique Marseille să se impună, la capătul unui duel extrem de spectaculos şi intens.

Pentru echipa lui Rudi Garcia urmează o perioadă cu un program extrem de aglomerat, cu meciuri atât în campionat, unde urmează să înfrunte pe Metz, cât şi în Cupa Franţei (cu Bourg-en-Bresse), respectiv fazele eliminatorii din UEFA Europa League, unde adversar va fi Braga. De partea cealaltă, AS Monaco se pregăteşte de o nouă confruntare dificilă la nivelul Ligue 1, urmând a evolua cu Lyon, într-un meci ce poate avea implicaţii majore în lupta pentru locul al doilea. Însă înainte de duelul cu Lyon, formaţia lui Leonardo Jardim va înfrunta pe Montpellier în semifinalele Cupei Ligii Franţei, competiţia care oferă cel mai accesibil traseu către câştigarea unui trofeu în acest sezon.

Olympique Marseille - AS Monaco 2-2, fișa tehnică