Moenchengladbach – Bayern Munchen 2-1. Al doilea eşec în Bundesliga pentru bavarezi

Golurile marcate de Thorgan Hazard şi Matthias Ginter au adus victoria pentru Borussia Moenchengladbach în meciul de campionat cu Bayern Munchen

Moenchengladbach - Bayern Munchen 2-1
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

După cinci victorii consecutive în campionat, seria de rezultate pozitive a celor de la Bayern Munchen s-a întrerupt în etapa cu numărul 13 din Bundesliga, după eşecul suferit în deplasare cu Borussia Moenchengladbach, ceea ce a reprezentat prima înfrângere pentru antrenorul Jupp Heynckes de la revenirea acestuia pe banca tehnică a campioanei Germaniei, odată cu înlăturarea lui Carlo Ancelotti la puţin timp după startul sezonului.

Tehnicianul Dieter Hecking a început cu Lars Stindl şi Raffael în compartimentul ofensiv şi o linie de mijloc alcătuită din Christoph Kramer, respectiv Denis Zakaria pe zona centrală, iar Patrick Herrmann şi Thorgan Hazard responsabili de cele două benzi. Multe probleme de lot pentru antrenorul bavarezilor, Jupp Heynckes, care la acest meci nu s-a putut baza pe o serie de jucători importanţi precum Manuel Neuer, Franck Ribery, Thomas Muller, Thiago, David Alaba sau Arjen Robben, cu toţii fiind accidentaţi. În aceste condiţii Javier Martinez a evoluat la închidere, iar atacantul Robert Lewandowski a fost susţinut de o linie formată din James Rodriguez, Arturo Vidal, Sebastian Rudy şi Corentin Tolisso.

Debut de meci echilibrat pe Borussia-Park, cu posesia de partea oaspeţilor, însă o bună oportunitate în contul oamenilor lui Dieter Hecking, irosită de Raffael, al cărui şut dintr-o poziţie ideală a trecut pe lângă poarta apărată de Sven Ulreich, înlocuitorul lui Manuel Neuer. Evenimentele importante au avut loc pe finalul primei reprize, când Borussia Moenchengladbach a reuşit o dublă lovitură decisivă: Thorgan Hazard nu a ratat de la punctul cu var (după un henţ comis în interiorul suprafeţei de pedeapsă de către Niklas Süle), pentru ca în ultimul minut al primei părţi Matthias Ginter să majoreze avantajul gazdelor, după o pătrundere şi o excelentă centrare a lui Lars Stindl.

Kingsley Coman şi Marco Friedl în locul lui Juan Bernat şi James Rodriguez au fost modificările prin care Jupp Heynckes a încercat să schimbe soarte partidei în repriza secundă. Deşi a controlat meciul la capitolul posesie şi dominare teritorială, Bayern Munchen nu a reuşit să creeze o presiune constantă în jumătatea adversă, iar singurele mari ocazii de gol ale bavarezilor în prima jumătate a reprizei au venit ca urmare a unor faze fixe: un corner executat perfect de Joshua Kimmich a fost aproape de a ajunge la Javi Martinez, însă mijlocaşul spaniol a ratat pentru puţin întâlnirea cu balonul. În minutul 62 o nouă centrare din corner a lui Joshua Kimmich a fost reluată cu capul de Mats Hummels, însă finalizarea sa nu l-a putut învinge pe portarul Yann Sommer.

Cu un sfert de oră înainte de final, Bayern a reintrat în meci, graţie unui gol marcat de Arturo Vidal: execuţia fostului mijlocaş al celor de la Juventus a găsit spaţiu în defensiva aglomerată a gazdelor, iar Yann Sommer nu a reuşit decât să atingă balonul, dar fără a-l împiedica să intre în poartă. Bavarezii au presat pe final, însă fără a putea crea alte momente periculoase la poarta Borussiei Moenchengladbach.

Rezultat final 2-1 şi echipa antrenată de Dieter Hecking obţine un succes de prestigiu, graţie căruia ajunge la a treia victorie din ultimele patru etape de campionat. De partea cealaltă, Bayern Munchen continuă să rămână pe primul loc în clasamentul din Bundesliga, însă campioana Germaniei are acum un avantaj de doar trei puncte îm faţa celor de la RB Leipzig, care au învins în această etapă pe Werder Bremen, cu scorul de 2-0.