Monaco – Paris Saint Germain 1-2. Campioana Franţei, surclasată pe teren propriu de PSG

Paris Saint Germain s-a impus în duelul cu AS Monaco de pe Stade Louis II, graţie golurilor marcate de Edinson Cavani şi Neymar

Edinson Cavani a deschis scorul în meciul Monaco - Paris Saint Germain 1-2
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Paris Saint Germain îşi continuă parcursul aproape perfect din Ligue 1, iar echipa antrenată de Unai Emery a reuşit să se impună fără mari probleme inclusiv pe terenul campioanei Franţei, AS Monaco, la capătul unui meci mult mai dezechilibrat decât o arată rezultatul final. Golurile marcate de Cavani şi Neymar au adus victoria oaspeţilor, care de asemenea au irosit multe alte oportunităţi de a se impune la un scor mult mai categoric, ceea ce a făcut ca pe final AS Monaco să spere timp de zece minute în salvarea unui punct ce ar fi fost mai degrabă nemeritat.

Antrenorul campioanei Franţei, Leonardo Jardim, se afla în căutarea unui rezultat pozitiv pentru a trece peste eşecul reprezentat de eliminarea din UEFA Champions League de la mijlocul săptămânii, când RB Leipzig a reuşit să câştige pe Stade Louis II cu scorul de 4-1. Conştient de forţa ofensiva a adversarului, tehnicianul portughez a ales să trimită pe teren o echipă ultra defensivă, într-un sistem 5-3-2 cu trei fundaşi centrali (Raggi, Jemerson, Glik) şi Moutinho în faţa liniei de apărare. Cuplul ofensiv a fost format din Radamel Falcao şi Balde Keita. De partea cealaltă, Unai Emery a început meciul cu obişnuitul trident ofensiv format din Neymar, Edinson Cavani şi Kylian Mbappe, susţinut din spate de o linie de mijloc din care nu au lipsit Julian Draxler, Adrien Rabiot, respectiv Marco Verratti.

Primele 20 de minute au adus în prim plan o dominare autoritară a celor de la PSG, care au impus ritmul jocului şi au creat momente importante la poarta lui Danijel Subasic încă din startul confruntării: după două minute de Kylian Mbappe putea deschide deja scorul, la capătul unei acţiuni de atac în care l-a depăşit pe portarul gazdelor, însă finalizarea sa nu a găsit spaţiul porţii. Julian Draxler l-a imitat şase minute mai târziu, când dintr-o iminentă poziţie de gol a trimis pe lângă şi a menţinut momentan rezultatul de egalitate pe tabelă. Însă golul părea a fi doar o chestiune de timp, iar în minutul 19 Paris Saint Germain a deschis scorul graţie unei iniţiative ofensive a lui Rabiot, continuată cu o deschidere pentru Draxler şi o centrare în centrul careului de unde Cavani a marcat al 16-lea său gol în actualul campionat, ceea ce îl situează pe prima poziţie în clasamentul golgheterilor Ligue 1. Răspunsul celor de la AS Monaco a fost unul timid, fostul atacant al lui Lazio, Balde Keita, fiind singurul care a părut mai periculos, printr-o serie de iniţiative valorificate prin lovituri libere de la marginea careului, însă fără a-l întrebuinţa pe portarul Alphonse Areola.

Repriza a doua a început cu o desfăşurare similară a evenimentelor: bara l-a împiedicat pe Neymar să majoreze avantajul lui PSG, pentru ca apoi mingea trimisă de Mbappé peste portarul Danijel Subasic să fie respinsă de pe linie de către Jemerson. AS Monaco nu a mai putut face nimic în minutul 52, când Neymar a fost faultat în careu de Almamy Tourè, iar atacantul brazilian a transformat lovitura de la 11 metri, marcând astfel cel de-al optulea său gol în acest sezon de Ligue 1. Rezultatul ar fi putut căpăta proporţii, însă fostul jucător al Barcelonei a ratat alte două bune şanse de gol într-un interval de doar patru minute, inclusiv o situaţie de unu la unu cu portarul Subasic.

Paris Saint Germain nu a închis astfel definitiv soarta celor trei puncte, iar pe final a riscat chiar să piardă victoria. După o nouă ocazie a lui Cavani, care a lovit bara transversală, Joao Moutinho a redus din diferenţă graţie unei execuţii din lovitură liberă de la 25 de metri, iar AS Monaco a avut zece minute la dispoziţie pentru a spera să poată evita eşecul în duelul cu echipa lui Unai Emery. În cele din urmă reuşita lui Moutinho avea să fie prea puţin pentru ca AS Monaco să obţină un punct în faţa lui Paris Saint Germain, care îşi majorează avantajul la nouă puncte în fruntea clasamentului Ligue 1, în timp ce campioana Franţei se vede egalată de Lyon, victorioasă în meciul din această etapă cu Nice.