Real Madrid – Betis 0-1. Surpriză pe Santiago Bernabeu

Betis a obţinut prima victorie pe Santiago Bernabeu împotriva lui Real Madrid după 20 de ani prin golul marcat de Toni Sanabria în prelungirile meciului

Real Madrid - Betis 0-1
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Deznodământ dificil de anticipat pe stadionul Santiago Bernabeu, unde în etapa de campionat cu numărul cinci Real Madrid a primit vizita celor de la Betis. În ciuda revenirii pe teren a lui Cristiano Ronaldo, campioana Spaniei a făcut un surprinzător pas greşit şi a pierdut cu scorul de 1-0, într-un meci decis de un gol marcat de Toni Sanabria în ultimul minut al prelungirilor. Echipa antrenată de Zinedine Zidane a ajuns astfel la şapte puncte în spatele marii rivale Barcelona, iar seară nefastă a fost completată de accidentarea musculară a lui Marcelo, nevoit să părăsească terenul de joc prematur în repriza secundă. Rezultatul nu complică doar situaţia din clasament, ci duce inclusiv la imposibilitatea de a depăşi recordul de 73 de meciuri consecutive cu gol marcat, deţinut la egalitate cu echipa lui Santos din care făcea parte Pele.

Prezentarea formaţiilor de start a fost marcată de aplauze puternice la citirea numelui lui Cristiano Ronaldo, aflat la debutul în actuala ediţie de Primera Division după ce atacantul portughez şi-a ispăşit suspendarea de cinci etape primită în turul cu Barcelona din Supercupa Spaniei. Odată cu revenirea lui Ronaldo, Zinedine Zidane a putut să se bazeze pe cel mai puternic prim 11, cu excepţia lui Karim Benzema, indisponibil din cauza unei accidentări.

De partea cealaltă, antrenorul Quique Setien a decis să apeleze la o rotaţie a jucătorilor, lăsându-i iniţial pe banca de rezerve pe Andres Guardao, Joaquin şi Sergio Leon. Totuşi, prima mare ocazie de gol i-a aparţinut chiar lui Betis, care ar fi putut deschide scorul încă din minutul 3, când Daniel Carvajal a salvat din apropierea liniei porţii la şutul lui Toni Sanabria. Replica lui Real a venit prompt prin Cristiano Ronaldo şi s-a concretizat printr-o elegantă execuţie cu călcâiul respinsă de Javi Garcia. Modric, cu un şut puternic de la distanţă, a pus la rândul său în pericol poarta apărată de Adan, însă apoi o aruncare de la margine greşită a lui Carvajal i-a oferit lui Fabian posibilitatea de a finaliza: intervenţia lui Keylor Navas a păstrat pentru moment rezultatul de egalitate.

Repriza a doua a reprezentat o cursa continuă pentru Real Madrid în căutarea golului decisiv: Cristiano Ronaldo a irosit o nouă bună ocazie de a marca după o pasă excelentă a lui Bale, iar seara mai puţin reuşită a portughezului a prefigurat deznodământul negativ pentru campioana Spaniei. Betis a continuat să ramână periculoasă pe contraatac, iar Francis s-a regăsit în situaţie de unu la unu cu portarul Keylor Navas, fără a reuşi însă să profite de imensa oportunitate.

Scăpată de un nou moment dificil, Real Madrid s-a aruncat în atac, iar Carvajal a trimis în bară după o centrare a lui Ronaldo. Zidane a mizat şi pe varianta Marco Asensio, intrat în locul unui Isco mai puţin inspirat faţă de nivelul său obişnuit. Au urmat ieşirile de pe teren ale lui Modric, respectiv Marcelo (accidentat), înlocuiţi de Borja Mayoral şi Lucas Vazquez. Rezultatul de 0-0 ar fi fost în sine un eşec pentru campioana Europei, însă în momentul în care scorul părea imposibil de deblocat, lovitura decisivă a fost dată de Betis: un nou contraatac rapid a fost de această dată încheiat cu succes după centrarea perfectă a lui Barragan şi reluarea cu capul a lui Antonio Sanabria, la care Keylor Navas nu a mai putut interveni.

Betis obţine astfel prima victorie pe Santiago Bernabeu împotriva celor de la Real Madrid după 20 de ani, în timp ce campioana Spaniei ajunge la şapte puncte în spatele liderului Barcelona după doar cinci etape de campionat.