Cristiano Ronaldo 76
Diego Rolán 18
Juankar 58

Real Madrid – Málaga 3-2. Victorie și dubii pentru un Madrid fără personalitate

Real Madrid a câștigat neconvingător cu Málaga, echipă ce până la acest meci nu marcase vreun gol și nu bifase vreun punct în deplasare în acest sezon.

Cronică scrisă de - fan al echipei Real Madrid, dar cu o afinitate crescândă pentru Bayern după o perioadă din viață petrecută la Munchen.
25 noiembrie 2017
Ronaldo și Benzema au marcat câte un gol în victoria lui Real Madrid cu Malaga, 3-2

Un meci ce părea a fi o simplă formalitate în fața echipei ce nu marcase niciun gol în deplasare în actualul sezon de La Liga s-a dovedit în cele din urmă un test dificil pentru Real Madrid. Cele trei puncte au intrat în vistieria clubului blanco, însă au reapărut dubiile privind desfășurarea jocului colectiv, la patru zile de la un 6-0 în Champions League ce se dorea a fi terapeutic. Trupa lui Zidane a surprins neplăcut prin incapacitatea de a controla jocul atunci când era în avantaj, iar meci după meci se conturează tot mai clar ideea unei crize generalizate și nu conjuncturale, în care elementul central pare a fi lipsa unui lider care să impulsioneze echipa în momentele critice.

Ani la rând Cristiano a fost acest element „locomotivă”, însă el însuși traversează o perioadă dificilă, fiind mai puțin implicat în joc și adeseori neinspirat la finalizare. Jucători precum Isco sau Asensio au preluat în meciurile anterioare de campionat rolul de protagonist, dar contra Malagăi Realul nu a avut în teren un personaj central care să cristalizeze plusurile unei echipe care, cel puțin pe hârtie, este mult mai bună la toate capitolele. Un meci pe care îl câștigi marcând de trei ori nu poate fi considerat rău, însă echipele mari sunt judecate cel mai adesea prin prisma a ceea ce se așteaptă de la ele, iar astăzi Realul a părut o echipă lipsită de personalitate.

Pentru Real meciul începuse bine, cu o posesie lejeră și un gol picat repede, în minutul 9, când mingea trimisă cu capul de Ronaldo a ricoșat din transversală la Benzema pentru al doilea gol stagional al francezului, scenariul ideal pentru ca echipa blanco să adauge puncte la moral după victoria amplă de la Nicosia. Golul egalizator reușit de Diego Rolan în minutul 18 a părut un simplu moment nefericit, rodul întâmplării după o minge pierdută curios de Kroos în apropierea propriului careu, iar Realul a trecut repede peste el, marcând pentru 2-1 după doar trei minute prin Casemiro după o lovitură de colț. A fost scorul pauzei, deși Cristiano a avut două mari ocazii rezolvate de portarul Roberto iar oaspeții au mai trimis o dată mingea în poartă la ultima fază a primei reprize, oprită ușor de central pentru un discutabil fault în atac.

Odată cu startul reprizei secunde au început și dubiile pentru madrileni. Malaga a preluat controlul jocului și a egalat din nou în minutul 58 prin șutul lui Chori Castro din afara careului, cu comlicitatea lui Kiko Casilla care nu a putut respinge o minge trimisă totuși pe centrul porții. Pe fondul unui joc neașteptat de echilibrat Ronaldo nu a putut devia o minge simplă de la un metru de poartă, însă Madridul a primit corect un penalty în minutul 74 după o intrare întârziată la Modric. Cristiano a executat, mingea a fost respinsă în față de Roberto și portughezul a trimis-o din a doua încercare în poartă, marcând altfel și el pentru a doua oară în actualul sezon de La Liga. Avea să fie ultimul gol, după un final de joc în care Malaga a avut posesia mingii dar pericol mai mare a fost la poarta sa, pe contraatacurile rapide dar puțin inspirate ale Realului.

„Putem și trebuie să jucăm mai bine”, a concluzionat Zidane la finalul meciului. Are însă puțin timp la dispoziție, înaintea unei luni decembrie în care Real Madrid are un meci în deplasare la Bilbao, trei jocuri acasă cu Dortmund, Sevilla și Barcelona și participarea la Campionatul Mondial al Cluburilor în Emiratele Arabe Unite.

Real Madrid - Málaga 3-2, fișa tehnică