Roma – Lazio 2-1. “Giallorossi” se impun în Derby della Capitale

Golurile marcate de Diego Perotti şi Radja Nainggolan au adus victoria pentru AS Roma în meciul derby disputat cu rivala locală, Lazio

AS Roma - Lazio 2-1
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Lucidă şi cinică, eficientă şi determinată, capabilă de momente de joc încântătoare pe plan ofensiv, însă şi de momente cu o defensivă aglomerată în propria jumătate de teren: AS Roma se impune în Derby della Capitale, graţie în principal evoluţiei din partea a doua, şi sărbătoreşte astfel o victorie extrem de importantă atât pentru parcursul din campionat, cât mai ales datorită rivalităţii imense care există între cele două echipe din capitala Italiei.

Veşti bune pentru ambii antrenori, care au recuperat jucători importanţi în vederea confruntării din această seară. Radja Nainggolan şi Kevin Strootman au fost titularizaţi de către Eusebio Di Francesco în linia de mijloc, alături de căpitanul Daniele De Rossi, deşi ambii erau incerţi ca urmare a unor uşoare probleme medicale. Tridentul ofensiv al Romei, considerată gazdă în acest meci, a fost format din Diego Perotti , Stephan El Shaarawy şi golgheterul Edin Dzeko.

De partea cealaltă, Simone Inzaghi a fost precupat ca urmare a situaţiei lui Ciro Immobile, însă în cele din urmă prolificul atacant italian a început ca titular, sprijinit de Luis Alberto şi Senad Lulic. Fundaşul român Ştefan Radu a fost titularizat în partea stângă a unei linii defensive formate din trei oameni, din care au mai făcut parte Stefan de Vrij şi Bastos, decisiv prin erorile din repriza a doua. Prezenţa portarului Thomas Strakosha a fost de asemenea incertă, însă în cele din urmă tânărul albanez a fost la rândul său recuperat.

AS Roma s-a aflat la iniţiativa jocului în startul partidei, însă Lazio şi-a demonstrat rapid calităţile pe contraatac: o pasă precisă pentru Ciro Immobile i-a permis vârfului italian să scape singur cu portarul Alisson Becker şi să trimită mingea în poartă, însă semnalizarea tuşierului a făcut ca centralul Gianluca Rocchi să anuleze în manieră corectă reuşita jucătorului care se află în fruntea clasamentului golgheterilor Seriei A. Multă ambiţie în rândul celor două formaţii, însă mai puţine reuşite de-a lungul primelor 45 de minute.

După o primă repriză echilibrată, AS Roma a reuşit sa dea o dublă lovitură într-un intreval de doar opt minute, graţie golurilor marcate de Diego Perotti şi Radja Nainggolan. Fundaşul Bastos s-a dovedit de această dată veriga slabă din defensiva lui Simone Inzaghi, care a încercat să salveze situaţia prin introducerile lui Nani şi Lukaku. Jucătorii nou intraţi au adus mult mai multă energie şi pe cele două benzi, ceea ce s-a concretizat prin golul marcat din penalty de Ciro Immobile. Lazio a redus astfel din diferenţă şi a sperat într-un asalt de final care să ducă la evitarea eşecului, însă defensiva aşezată într-o manieră excelentă de către tehnicianul Eusebio Di Francesco a reuşit să facă faţă cu succes iniţiativelor ofensive repetate ale grupării laziale.

Scor final 2-1 şi Lazio suferă astfel a doua înfrângere în actuala ediţie de Serie A, după cea cu Napoli şi pune punct şirului de şase victorii consecutive în campionat (nouă în toate competiţiiile, inclusiv UEFA Europa League). De partea cealaltă, AS Roma egalează pe Inter în clasamentul Seriei A şi ajunge momentan la un singur punct de Juventus, aflată pe poziţia a doua, deşi campioana Italiei urmează să evolueze în această etapă, contra celor de la Sampdoria.