Roma – Napoli 0-1. Echipa lui Sarri îşi consolidează statutul de lider în Serie A

Un gol marcat de Lorenzo Insigne în prima repriză a adus victoria pentru Napoli în meciul cu AS Roma din etapa a opta a campionatului italian

Lorenzo Insigne a marcat singurul gol al meciului Roma - Napoli 0-1
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Într-o etapă de Serie A care programează trei partide cu implicaţii majore în lupta pentru câştigarea titlului, liderul Napoli s-a deplasat pe stadionul Olimpico din capitala Italiei pentru duelul cu AS Roma, conştientă de faptul că un succes i-ar fi asigurat deja un avantaj important în clasament, având în vedere eşecul suferit de campioana Juventus pe teren propriu contra celor de la Lazio.

Atât antrenorul Eusebio Di Francesco, cât şi omologul său, Maurizio Sarri, au evoluat în obişnuitul sistem tactic 4-3-3: AS Roma s-a bazat pe un trident ofensiv format din Alessandro Florenzi, Diego Perotti şi Edin Dzeko, în timp ce oaspeţii pe obişnuitul parteneriat ofensiv alcătuit din Jose Callejon, Lorenzo Insigne şi Dries Mertens.

AS Roma a avut parte de multe evoluţii excelente mai ales pe propria arenă, ceea ce a făcut ca jocul echipei lui Eusebio Di Francesco să fie cu atât mai surprinzător, în special de-a lungul primelor 45 de minute. Napoli şi-a trecut în cont prima oportunitate de a marca în minutul 19, la capătul unei faze construite de cei trei oameni responsabili de jocul ofensiv al formaţiei lui Maurizio Sarri, încheiată cu şutul lui Dries Mertens, blocat de portarul Alisson din două tentative. Gruparea capitolină nu a reacţionat după semnalul de alarmă, iar oaspeţii au deschis scorul la scurt timp distanţă, când Daniele De Rossi a intervenit la o pasă a lui Mertens, servindu-l involuntar pe Lorenzo Insigne, care a finalizat excelent şi a marcat astfel primul său gol împotriva celor de la AS Roma în Serie A. Talentatul jucător al lui Napoli ajuns astfel să contribuie la 13 goluri în ultimele 12 meciuri de campionat, prin şapte goluri şi şase assist-uri. Până la pauză formaţia din capitala Italiei nu a avut nicio reacţie, ceea ce a făcut ca pentru prima dată din decembrie 2016 (într-un meci cu Lazio), AS Roma să nu consemneze niciun şut pe spaţiul porţii adverse de-a lungul primelor 45 de minute.

În repriza secundă Napoli a decis să un facă un pas înapoi şi să abordeze jocul într-o manieră mult mai prudentă, concentrându-se în principal pe gestionarea avantajului la limită de pe tabelă. AS Roma a controlat meciul din punctul de vedere al posesiei şi al dominării teritoriale, însă momentele de pericol la poarta lui Pepe Reina nu au venit decât în urma unor execuţii de la distanţă ale lui Edin Dzeko şi Aleksandar Kolarov sau în urma unor faze fixe: cornerul din minutul 70 a adus în prim plan cea mai mare oportunitate a gazdelor de a restabili egalitatea, după lovitura de cap a lui Federico Fazio, care a lovit bara porţii apărate de Pepe Reina. La fel precum în minutul 83, când execuţia lui Edin Dzeko, din nou după o centrare din corner, a lovit de această dată bara transversală.

Rezultat final 0-1, iar AS Roma pierde astfel al doilea meci pe teren propriu în acest campionat, după eşecul suferit în faţa unui alt adversar de top, Inter. De partea cealaltă, Napoli confirmă momentul excelent din debutul stagiunii şi îşi continuă parcursul perfect de până acum: prin succesul din această seară, oamenii lui Maurizio Sarri au ajuns la opt victorii consecutive în Serie A şi un avantaj de cinci puncte în faţa celor de la Inter Milan, Lazio şi Juventus, în aşteptarea derby-ului oraşului Milano, programat a se disputa duminică seara.