AS Roma – Udinese 3-1. Misiune facilă pentru formaţia capitolină

În etapa a şasea din Serie A, AS Roma s-a impus fără probleme pe stadionul Olimpico în faţa celor de la Udinese, cu scorul de 3-1

Stephan El Shaarawy, AS Roma
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

AS Roma pornea cu prima şansă în meciul de campionat din etapa cu numărul şase, la confruntarea de pe teren propriu cu Udinese, un adversar pe care formaţia capitolină l-a învins de fiecare dată în ultimele opt partide de Serie A: ultimul punct câştigat de fiulani în faţa Romei data din martie 2013, însă Udinese va trebui să mai aştepte pentru a pune capăt seriei de rezultate negative, având în vedere evoluţia extrem de slaba arătată în confriuntarea din această după amiază de pe stadionul Olimpico.

O evoluţie deloc surprinzătoare ţinând cont de faptul că Udinese a pierdut toate cele şase deplasări anterioare disputate în Serie A. Echipa antrenată de Luigi Del Neri rămâne un adversar dificil de învins pe propria arenă, însă va avea nevoie să îşi îmbunătăşească prestaţiile pe teren străin pentru a putea spera la un campionat pozitiv.

Antrenorul Eusebio Di Francesco s-a bucurat de revenirea lui Radja Nainggolan, titularizat în centrul liniei de mijloc alături de Daniele De Rossi şi Kevin Strootman. În atac Edin Dzeko a fost susţinut de Diego Perotti şi Stephan El Shaarawy. Iar AS Roma a avut nevoie doar de 12 minute pentru a deschide scorul pe stadionul Olimpico din capitala Italiei, la capătul unei faze în care Radja Nainggolan s-a descurcat excelent deşi a fost înconjurat de mulţi adversari şi a reuşit să scoată mingea ideal pentru Edin Dzeko, iar atacantul bosniac l-a învins pe Albano Benjamin Bizzarri cu un şut la colţul scurt.

Edin Dzeko a avut o contribuţie decisivă şi la golul al doilea, reuşind să păstreze posesia în banda stângă şi să îl servească perfect pe El Shaarawy, care a deveiat elegant pentru 2-0. A fost al patrulea gol marcat de El Shaarawy în cariera sa contra celor de la Udinese, care astfel a devenit echipa împotriva căreia talentatul atacant italian a înscris cel mai mult în Serie A. Iar statistica lui El Shaarawy s-a îmbunătăţit pe finalul primei reprize, când fostul jucător al lui AC Milan a profitat de o eroare imensă a lui Larsen în centrul defensivei: fundaşul lui Udinese a încercat să îi paseze propriului portar, însă a lovit balonul greşit, iar El Shaarawy a profitat de oportunitatea primită, trecându-şi astfel în cont cel de-al doilea gol.

În repriza a doua oamenii lui Eusebio Di Francesco nu au mai avut niciun motiv pentru a forţa în mod deosebit, foarte probabil gândindu-se deja şi la meciul din UEFA Champions League programat a se disputa la mijlocul săptămânii viitoare contra celor de la Qarabag, după ce AS Roma a remizat la debutul în faza grupelor, scor 0-0 cu Atletico Madrid. Însă chiar şi în aceste condiţii gruparea capitolină s-a aflat la iniţiativa jocului şi a reuşit să creeze pericol la poarta lui Albano Benjamin Bizzarri de fiecare dată când a ridicat puţin ritmul acţiunilor de atac. Edin Dzeko şi Gregoire Defrel, intrat pe parcurul reprizei secunde, ar fi putut majora proporţiile scorului, într-o partidă în care soarta celor trei puncte nu a fost pusă sub semnul întrebării în niciun moment. Pe final, penalty-ul ratat de Diego Perotti şi golul de onoare al lui Udinese, marcat de Stryger Larsen, nu au mai contat decât pentru statistică.

Scor final 3-1 şi AS Roma se apropie de locurile fruntaşe ale clasamentului, având inclusiv de recuperat meciul cu Sampdoria amânat din cauza condiţiilor meteorologice. Eşecul de pe teren propriu cu Inter rămâne singurul pas fals pentru echipa lui Eusebio Di Francesco în actualul campionat, iar jocul evidenţiat şi în această după amiază demonstrează că poate reprezenta un adversar real pentru Juventus şi Napoli în ceea ce priveşte lupta pentru titlul din Serie A.