Sampdoria – Juventus 3-2. Campioana Italiei pierde teren în faţa liderului

Sampdoria a reuşit să învingă pe Juventus cu scorul de 3-2, într-un meci disputat pe stadionul Comunale Luigi Ferraris, în etapa a-13-a din Serie A

Sampdoria - Juventus 3-2
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Sampdoria se prezenta la meciul cu Juventus având cinci victorii din la fel de multe partide disputate pe stadionul Comunale Luigi Ferraris, însă gruparea din Genova obţinuse un singur punct din ultimele opt dueluri de Serie A jucate în compania grupării torineze. Şi totuşi Sampdoria a reuşit să pună capăt seriei de rezultate negative în faţa lui Juventus, graţie unui joc speculativ şi cinic, în ciuda a două goluri primite în prelungiri, care nu au făcut decât să şteargă puţin din impresia generală excelentă.

Tehnicianul gazdelor, Marco Giampaolo, a avut la dispoziţie cea mai bună formulă de start, cu o linie de mijloc formată din Edgar Barreto, Lucas Torreira şi Dennis Praet, în timp ce Gaston Ramirez s-a aflat în spatele celor doi oameni din compartimentul ofensiv, Fabio Quagliarella, respectiv Duvan Zapata.

Antrenorul campioanei Italiei, Massimiliano Allegri, a decis să lase în afara primului 11 o parte dintre jucătorii de bază, care au evoluat în cursul săptămânii în meciurile ale echipelor naţionale, precum căpitanul Gianluigi Buffon, fundaşul Andrea Barzagli sau atacantul argentinian Paulo Dybala. Miralem Pjanic a fost preferat în centrul liniei de mijloc în locul lui Claudio Marchisio, iar Mario Mandzukic, Federico Bernardeschi şi Juan Cuadrado s-au aflat în sprijinul atacantului Gonzalo Higuain.

Juventus şi-ar fi putut face meciul mult mai uşor dacă ar fi reuşit să valorifice ocazia din minutul 2 a lui Higuain, când vârful torinezilor s-a regăsit într-o situţie ideală de a finaliza după o pasă verticală a lui Bernardeschi, însă finalizarea acestuia a trecut puţin pe lângă poarta apărată de Emiliano Viviano. Treptat, Sampdoria a echilibrat jocul, deşi fără a reuşi să creeze pericol în careul lui Wojciech Szczesny, însă şi fără a trece prin momente dificile din punct de vedere defensiv. O singură altă mare ocazie pentru Juventus până la capătul primelor 45 de minute, în contul lui Juan Cuadrado, care dintr-un unghi închis a preferat o execuţie puternică, în locul unei pase în faţa porţii, unde Sami Khedira şi Mario Mandzukic aşteptau un assist decisiv.

Iar lucrurile s-au complicat pentru Juventus în debutul părţii secunde, când Sampdoria a deschis scorul la prima acţiune de atac importantă: Asamoah a pierdut mult prea uşor un balon la marginea propriului careu, centrarea lui Quagliarella nu a fost respinsă corect de defensiva torineză, iar forţa fizică a lui Duvan Zapata a fost decisivă în duelul aerian cu Stephan Lichtsteiner, ceea ce i-a permis atacantului columbian să înscrie golul de 1-0. Campioana Italia avea nevoie de mai multă viteză în acţiunile de atac şi un joc mai imprevizibil pentru a putea deschide aşezarea bine organizată de tehnicianul Marco Giampaolo.

Paulo Dybala a fost trimis imediat pe teren în tentativa de a schimba faţa jocului, iar gruparea torineză a avut două bune şanse de a restabili egalitatea, însă prima dată Mario Mandzukic, apoi Juan Cuadrado, au ajuns de fiecare dată prea târziu la pasa decisivă. În cele mai bune momente de joc ale lui Juventus, Sampdoria a reuşit o dublă lovitură prin care şi-a asigurat un succes impresionant atât prin evoluţia de pe teren, cât şi prin proporţiile scorului. Lucas Torreira, printr-un şut din afara careului, respectiv Gian Marco Ferrari, după o lovitură liberă la care oamenii lui Massimiliano Allegri au fost mai preocupaţi să protesteze la adresa arbitrului decât să îşi ocupe poziţiile defensive, au dus scorul la un 3-0 dificil de anticipat înainte de meci.

Pe final relaxarea gazdelor a făcut ca Juventus să înscrie de două ori în cele cinci minute de prelungire, prin Higuain şi Dybala, însă prea puţin şi prea târziu pentru ca oamenii lui Max Allegri să poată spera cu adevărat la salvarea unui punct din acest meci.

Scor final 3-2 şi Sampdoria demonstrează că pe teren propriu reprezintă un adversar incomod pentru orice echipă. Formaţia lui Marco Giampaolo va spera să confirme evoluţiile pozitive şi în duelurile din deplasare pentru a se putea implica în lupta pentru calificarea în cupele europene. De partea cealaltă, Juventus face un nou pas fals în duelul de la distanţă cu liderul Napoli, şi va avea nevoie de un succes în meciul direct cu formaţia lui Maurizio Sarri, care va avea loc peste două etape, pentru a recupera terenul pierdut în această primă parte a campionatului, aflându-se momentan la patru puncte în spatele liderului din clasamentul Serie A.