Sampdoria – Milan 2-0. Milanezii pierd teren după un nou eşec în depalsare

Golurile marcate de Duvan Zapata şi Ricardo Alvarez au adus victoria pentru Sampdoria în meciul de campionat disputat pe teren propriu cu AC Milan

Ricardo Rodriguez, AC Milan
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Primul meci al zilei din Serie A a avut loc pe stadionul Comunale Luigi Ferraris din Genova, unde Sampdoria, neînvinsă în actualul campionat, a primit vizita celor de la AC Milan, echipa antrenată de Vincenzo Montella care se prezenta la acest meci după două victorii pe teren propriu, însă şi după eşecul suferit în ultima partidă disputată în deplasare, scor 4-1 la Roma, contra celor de la Lazio.

Ultimele trei confruntări dintre Sampdoria şi AC Milan în Serie A s-au încheiat de fiecare dată cu scorul de 1-0 (o dată în favoarea formaţiei din Genova şi de două ori pentru rossoneri), rezultate care au urmat succesului categoric înregistrat de AC Milan cu 4-1 în decembrie 2015.

Tehnicianul gazdelor, Marco Giampaolo, a trimis pe teren o echipă dispusă într-un sistem 4-3-1-2, cu Gaston Ramirez aflat în spatele celor doi atacanţi Fabio Quagliarella şi Duvan Zapata. De partea cealaltă, Vincenzo Montella a confirmat sistemul 3-5-2 şi a început partida cu Nikola Kalinic şi Suso în compartimentul ofensiv. Alessio Romagnoli, Leonardo Bonucci şi Cristian Zapata au alcătuit linia celor trei apărători centrali, susţinuţi de oamenii din benzi, Ricardo Rodriguez, respectiv Ignazio Abate, pe faza defensivă.

Meciul ar fi putut începe foarte prost pentru gruparea milaneză, după ce arbitrul Paolo Valeri a dictat un penalty pentru Sampdoria în minutul 2, însă protestele jucătorilor lui Vincenzo Montella au dus la revizuirea fazei pe baza probei video şi schimbarea deciziei. Sampdoria a beneficat astfel doar de o lovitură de colţ, iar Milan evita să îşi complice situaţia încă din primele minute ale confruntării. După începutul de meci furtunos, jocul s-a liniştit şi a intrat într-o perioadă de echilibru, cele două echipe reuşind să se anihileze reciproc pe toată durata primei reprize. Singurele momente imporante s-au petrecut tot în careul milanezilor, la pătrundrea din minutul 37 a lui Duvan Zapata, care l-a depăşit prin forţă pe Leonardo Bonucci, însă şutul său din careu a fost respins de tânărul portar Gianluigi Donnarumma. Tot Sampdoria a fost mai periculoasă pe final de repriză, iar Lucas Torreira s-a regăsit într-o poziţie ideală de a finaliza de la marginea careului, însă execuţia sa a trecut puţin pe lângă.

Partea secundă a continuat sub aceleaşi coordonate ale unei lupte mai degrabă la mijlocul terenului. Deşi era de aşteptat ca Milan să forţeze mai mult şi să ridice nivelul evoluţiei sale după o primă repriză modestă, oamenii lui Vincenzo Montella au părut să întâmpine numeroase probleme la fel precum în ultimul meci disputat pe teren străn în Serie A, pierdut cu 4-1 pe stadionul Olimpico în faţa lui Lazio. Niciun moment de presiune pus de gruparea milaneză pe careul gazdelor, care treptat au căpătat mai mult curaj şi în cele din urmă au profitat de o eroare imensă în defensiva oaspeţilor: Cristian Zapata a respins un balon complet greşit în centrul careului, iar omologul său din tabăra adversă, Duvan Zapata, a profitat şi l-a învins pe Donnarumma din apropierea porţii. A fost golul care a rupt echilibrul meciului, însă nici măcar odată cu dezavantajul de pe tabelă AC Milan nu a avut o reacţie promptă şi a continuat jocul mult sub aşteptări.

Patrick Cutrone, Hakan Calhanoglu şi Fabio Borini au fost trimişi pe teren în tentativa de a salva cel puţin un punct, însă oamenii lui Vincenzo Montella nu au reuşit să îşi creeze nici măcar o singură mare ocazie la poarta lui Christian Puggioni. Soarta meciului s-a decis în primul minut al prelungirilor, când Ricardo Alvarez, intrat pe teren de doar câteva secundă, a majorat avantajul gazdelor printr-un şut perfect la colţul lung.

Scor final 2-0 şi Sampdoria ajunge astfel la un singur punct în spatele celor de la AC Milan. Gruparea din Genova rămâne neînvinsă în Serie A, iar jocul ilustrat în acest debut de sezon oferă motive de încredere în ceea ce priveşte o posibilă participare în cupele europene. De partea cealaltă, Milan dezamăgeşte din nou după investiţiile masive realizate în această vară şi va avea nevoie de o schimbare rapidă a jocului având în vedere că următoarele etape vor aduce dueluri cu adversari de prim plan în campionat: AS Roma şi Inter.