Stuttgart – Borussia Dortmund 2-1. Al treilea eşec consecutiv pentru Dortmund

Golurile marcate de Chadrac Akolo şi Josip Brekalo au adus victoria pentru Stuttgart în meciul de campionat cu Borussia Dortmund

Chadrac Akolo a deschis scorul în meciul Stuttgart - Borussia Dortmund 2-1
Autor

Distribuie
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus

Borussia Dortmund continuă perioada extrem de slabă şi ajunge la cinci etape consecutive cu un singur punct acumulat în clasamentul din Bundesliga: pauza pentru meciurile echipelor naţionale nu a adus schimbarea mult dorită de tehnicianul Peter Bosz, iar Dortmund a suferit o nouă înfrângere la nivelul campionatului, scor 2-1 contra celor de la VfB Stuttgart.

Fără Pierre-Emerick Aubameyang, lăsat în afara lotului pentru această partidă din cauza unor motive disciplinare, gruparea de pe Signal Iduna Park a început într-un sistem tactic 4-3-3, cu Shinji Kagawa, Julian Weigl şi Mario Goetze în linia de mijloc şi un trident ofensiv format din Maximilian Philipp, Andre Schuerrle şi Andriy Yarmolenko. De partea cealaltă, Hannes Wolf l-a titularizat pe Daniel Ginczek (schimbat însă în prima parte ca urmare a unei accidentări) în atac, susţinut de Chadrac Akolo şi Berkay Ozcan.

Meciul de pe Mercedes Benz Arena a început în cel mai prost mod posibil pentru Borussia Dortmund, care s-a văzut condusă încă din minutul 5, după ce oamenii lui Peter Bosz au făcut practic cadou un gol formaţiei gazdă: neînţelegerea dintre Marc Bartra şi portarul Roman Burki i-a oferit lui Chadrac Akolo simpla sarcină de a împinge balonul în poartă. Borussia Dortmund a fost astfel nevoită să alerge după egalare pe toată durata primei reprize, iar oaspeţii au controlat jocul din punctul de vedere al posesiei şi al dominării teritoriale, însă nu au reuşit să îşi creeze decât două bune oportunităţi de a marca, ambele ratate de Mario Goetze. Şi totuşi Dortmund a revenit în meci la chiar ultima acţiune de atac a primei reprize, când centralul Frank Willenborg a acordat corect penalty după un henţ al lui Benjamin Pavard: deşi execuţia de la 11 metri a lui Andre Schuerrle a fost respinsă de portarul Ron-Robert Zieler, Maximilian Philipp a fost primul la minge pe continuarea fazei şi a restabilit egalitatea pe tabelă.

Golul din finalul primei părţi ar fi trebuit să contribuie la un moral mult mai bun pentru oamenii lui Peter Bosz, însă lucrurile au decurs la fel ca în debutul meciului, iar VfB Stuttgart a marcat din nou după cinci minute de joc, de această dată prin Josip Brekalo, care l-a învins pe portarul Roman Burki cu o execuţie din interiorul careului. Oaspeţii se vedeau astfel nevoiţi să o ia de la capăt, însă în ciuda posesiei şi a tentativelor repetate de a destabiliza defensiva lui Stuttgart, jucătorii lui Hannes Wolf au fost capabili să se apere într-o manieră organizată şi mai ales să pună în pericol poarta lui Roman Burki prin faze de contraatac purtate în viteză.

Forcingul de final al celor de la Borussia Dortmund s-a concretizat prin multe baloane aruncate în careul advers, dar fără efect pe tabela de marcaj. Scor final 2-1 şi VfB Stuttgart îşi continuă astfel evoluţiile excelente de pe propria arenă, ajungând la cinci victorii şi un rezultat de egalitate din cele şase partide de campionat disputate până acum pe Mercedes Benz Arena. Totuşi, rezultatele extrem de slabe din deplasare (şase eşecuri din şase meciuri) au făcut ca situaţia din clasament să nu fie una ideală pentru Stuttgart. De partea cealaltă, Borussia Dortmund se poate considera deja ieşită din lupta pentru câştigarea titlului, după ce în urmă cu cinci etape părea a fi capabilă să concureze cu Bayern Munchen pentru primul loc al ierarhiei din Bundesliga.